Kun tehdään kuntaliitoksia, niin miksei myöskin maakuntaliitoksia. Luulenpa, että paljon hyvää saataisiin aikaiseksi, jos Etelä-Karjala ja Kymelaakso panisivat hynttyynä yhteen ja yhdistyisivät yhdeksi maakunnaksi eli sama alue kuin ennen vanhaan Kymen lääni. Maakunnilla paljon yhteistä, yhteisiä intressejä ja yheistyötä jo valmiiksi. Nyt tuntuu, että vaikka yhteistyötä on, niin silti maakunnat kilpailevat toisiaan vastaan?
Kymenlaakso ja E-Karjala yhteen
14
518
Vastaukset
- ISO TUKKU
hynää, kun pantas kaks byrokratiaa yhteen.
- Ei säästöä synny
Säästöjä ei synny. Vallanhimoiset kettumaiset poliitikot vain esittävät asiat suomalaisille päinvastoin kuin tosiasiat ovat.
YLE TV1 Ykkösaamu, 21.4.2012
Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä
"Megakuntaliitos on väärä ratkaisu"
"Helsingin, Espoon ja Vantaan yhteen liittäminen toisi vuosittain noin 1 miljardin lisäkustannukset.
Ja sen lisäksi jo järjestämiskustannuksina se merkitsisi miljardin euron lisäkustannuksia."
KUNTIEN KUSTANNUSTEHOKKUUS
Mitä arvelette pääministeri Kataisen, valtiovarainministeri Urpilaisen ja kuntaministeri Virkkusen voivan tehdä, että Helsinki saadaan tällä hallituskaudella yhtä kustannustehokkaaksi kuin esimerkiksi Espoo?
KAKS, Kunnallisalan kehittämissäätiö
Tutkimus
Paljonko verorahoilla saa? Kuntien peruspalvelutarjonnan kustannustehokkuuden erot ja niitä selittävät tekijät vuosina 1994–2002
Sivuilla 96–104 ovat Suomen kunnat peruspalvelutuotannon kustannustehokkuuden suhteen paremmuusjärjestyksessä:
http://www.kaks.fi/sites/default/files/library/attachments/Tutkimus50.pdf
- Portti kii.
Ainoo yhteinen asia Kymenlaaksolla ja Etelä-Karjalalla on kiinnostus ryssien haalimiseen, palvelemiseen ja mielistelyyn!! Ei vittu mitää välii, tänne vaa, kuhan rahaa tulee! Ei mitään periaatteita!
- Kymenlaaksolainen
Kymenlaakson maakunta Etelä-karjalan maakunta = Kymen maakunta
- Haminan ukko
Jos jottain maakuntaliitoksia täytyy tehdä niin tämä on erittäin kannatettava!
Nimeksi voitaisiin sitten laittaa Etelä-Karjala.
Sairaanhoitokin voitaisiin sen myötä yhdistää ja saatettais myö kymenlaaksolaisetkin sitten päästä E-karjalan keskussairaalan tasokkaiden palveluiden piiriin. - 26000000eur
Nimeksi vain pelkkä Karjala. Vanhojen aikojen kunniaksi. Näin saataisiin Karjalakin takaisin vaiston Halosen sopimuksia.
- Ehdotus
Osta itsellesi peruskoulun historiankirja, kun sinulta kerran koulut on jääneet käymättä, sieltä opit mikä on Pariisin rauhansopimuksen ja Halosen välinen ero. Kai sinä sen verran lukea osaat.
- Lpr____
Kuulostaa sieltä, että kymenlaaksolaiset haluavat päästä maakuntansakin nimestä eroon ja tulla karjalaisiksi;) Mut ei se mitää, kyl myö teijät huolitaan!
- Äpärän Nimeksi sopii
Kouvostoliitto.
- gdgdfgd
Kymen maakunta siitä tulee. Kymenlaakso ei ole ikinä karjalaan kuulunutkaan.
- HistoriaaTunteva
Kyllähän se niin on että katso mihin lääneihin on Kymenläänin kunnat kuuluneet.
Viipurin lääniä ei ole mutta sen kunniaksi voisi kyllä Karjalan läänin ottaa käyttöön. Vastoin Halosen sopimuksia.- Hah hah
Historiaa tunteva? Ja mitään et ole siitä oppinut.
- rr
Ettei vaan alkaisi sitten täällä Etelä-Karjalassakin haista Kotkalle, eli EI KIITOS
- Näin tehtäneen
Nyt on jo suunnitteilla katoamaan tosi suuri määrä kuntia.
Miksi ihmeessä ei saman tien tehdä lopullista ratkaisua?
Meillä on jo liitos: Suomi ja sen päättävät elimet, sijaintipaikka HELSINKI.
Tulisi tosiaan halvaksi! Kerran vuoteen jotkut edustajat eri puolilta maata kutsuttaisiin muodolliseen palaveriin ja saisivat kertoa kuulumisensa. Tämä hoituisi myös netitse, mutta olisi ystävällistä kutsua väki kerta vuoteen syömään lounasta. Matkarahat maksettaisiin.
Vähiin jäisivät kuntabyrokratiaan nyt kuluvat menot, kun olisi kunnolla keskitetty asiat.
Näinhän useimmissa yhteenliittymissä jo toimitaan.
Suomihan on kuin asunto- tai muu osakeyhtiö. Kerran vuodessa yhtiökokous ja väliajat hallitus tekee mitä lystää eikä yhtiökokoukseen kaikkia asioita tuoda esiteltäväksikään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2102793
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252659En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.771743Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2331305Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631288- 471098
- 991001
- 108841
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6823- 46823