Elikkäs olisi tarkoitus laittaa tuollainen hainevä- keulakaide Terhi Nordiciin. Veneen parras näyttää kyllä aikast vankalta mutta kestääkö se. Kaidehan tulee vain kolmella ruuvilla molemmista päistään kiinni, väliin ajattelin sikaflexia. Onko kellään kokemusta ko hommasta, onko sikaflex liimana hyvä vai onko jollain parempi ehdotus, rosteri vai alumiinikaide? Olen kysynyt asiasta kahdesta venehuoltoliikkeestä ja vastaukset olivat puolesta ja vastaan. Kiitos asiallisista vastauksista.
Keulakaiteen kiinnitys pulpettiveneeseen
12
5756
Vastaukset
jos ko. malliin on ollut saatavana kaidetta lisävarusteena niin siellä on jo valmiina puu yms. takana johon kiinittää. Rungossa näkyy tuolloin paikka.
Sika on varmaan paras (ainoa?) aine väliin.- Terhikki33
Varmasti
- say no to abs
nordickkiin yhtään ylimääräistä reikää, mistä vesi pääsisi valumaan kuoren väliin
sitä ei paikkaa pirukaan jos se jää vuotamaan!!
...älkääkä tarjoilko mitään terhin paikkausaineita...niil ei tee hevon vittua
nimim: mulla on ollut kaks nordiccia, ensimmäinen ja viimeinen... - puhut...
say no to abs kirjoitti:
nordickkiin yhtään ylimääräistä reikää, mistä vesi pääsisi valumaan kuoren väliin
sitä ei paikkaa pirukaan jos se jää vuotamaan!!
...älkääkä tarjoilko mitään terhin paikkausaineita...niil ei tee hevon vittua
nimim: mulla on ollut kaks nordiccia, ensimmäinen ja viimeinen...Noihin ämpärimuovista ja urtsikasta leivottuihin ammeisiin ei ole tarkoitus ruuvata eikä porata ensimmäistäkään reikää. Ennemmin tai harvemmin myöhemmin alkaa vesi mennä vaahtoon, kuoret irtoo vaahdosta ja paatti on valmis juhannuskokkoon, palaa pirun hyvin ja todella mustalla savulla.
Mitään kaiteelle valmiina olevaa puupalikkaa sieltä sisältä ei löydy, ei terhistä eikä muistakaan veneistä. puhut... kirjoitti:
Noihin ämpärimuovista ja urtsikasta leivottuihin ammeisiin ei ole tarkoitus ruuvata eikä porata ensimmäistäkään reikää. Ennemmin tai harvemmin myöhemmin alkaa vesi mennä vaahtoon, kuoret irtoo vaahdosta ja paatti on valmis juhannuskokkoon, palaa pirun hyvin ja todella mustalla savulla.
Mitään kaiteelle valmiina olevaa puupalikkaa sieltä sisältä ei löydy, ei terhistä eikä muistakaan veneistä.Mutta noiden polttaminen juhannuskokossa on rikos ympäristönsuojelulakia vastaan. Voi pahimmillaan olla vankilareissun paikka (jos niitä useamminkin polttelee = ostaa uuden samanlaisen), sakkoja ainakin tulee.
- varoa
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Mutta noiden polttaminen juhannuskokossa on rikos ympäristönsuojelulakia vastaan. Voi pahimmillaan olla vankilareissun paikka (jos niitä useamminkin polttelee = ostaa uuden samanlaisen), sakkoja ainakin tulee.
Raiskauksesta taitaa ensikertalainen selvitä ehdonalaisella, mutta Terhiin jos sekaantuu niin se on melko varma linnareissu, olkaa ihmiset varovaisia!
puhut... kirjoitti:
Noihin ämpärimuovista ja urtsikasta leivottuihin ammeisiin ei ole tarkoitus ruuvata eikä porata ensimmäistäkään reikää. Ennemmin tai harvemmin myöhemmin alkaa vesi mennä vaahtoon, kuoret irtoo vaahdosta ja paatti on valmis juhannuskokkoon, palaa pirun hyvin ja todella mustalla savulla.
Mitään kaiteelle valmiina olevaa puupalikkaa sieltä sisältä ei löydy, ei terhistä eikä muistakaan veneistä.ne vahvikkeet/paksunnokset olis sitten Micro Funiin laittaneet ainakin ohjauskaapelin "laakerin" kiinitys kohtaan sekä knaapien alle, jos ei tehdas. Niitä kun ei sinne jälkeenpäin saa. Näin ainakin omassa.
Tosin tuota olen havainnut muissakin merkeissä.- knaapit?
jrsj kirjoitti:
ne vahvikkeet/paksunnokset olis sitten Micro Funiin laittaneet ainakin ohjauskaapelin "laakerin" kiinitys kohtaan sekä knaapien alle, jos ei tehdas. Niitä kun ei sinne jälkeenpäin saa. Näin ainakin omassa.
Tosin tuota olen havainnut muissakin merkeissä.Jos sen kaiteen ruuvaa knaapin tilalle, niin minne ne knaapit sitten laittaa? Vähän hölmö paikka kaiteelle myös tuo moottorikaivo jos pitäs siihen ohjauskaapelin kiinnikkeen tilalle ruuvata...
knaapit? kirjoitti:
Jos sen kaiteen ruuvaa knaapin tilalle, niin minne ne knaapit sitten laittaa? Vähän hölmö paikka kaiteelle myös tuo moottorikaivo jos pitäs siihen ohjauskaapelin kiinnikkeen tilalle ruuvata...
oikeassa, ei kysyjäkään knaapin paikalle eikä ainakaan moottorikaivoon sitä ole asentamassa vaan luullakseni, kuten nimikin jo sanoo, keulaan. Tällöin hyvä paikka on olisi se mihin lisävarusteenakin se asennetaan, jossa siis usein on vahviste, jos näkyy asennuspaikka. Toivottavasti kommenttisi olikin vitsi, vaikkakin huono, muutoin olisin huolissani............. ;)
- heh63
Kokemusta Funista, jonka alkuperäiset kaiteet irtosivat käteen.
Ankkuriruuvit, jotka kiristyessään leviävät pintamuovin alla, saattavat pitää, mutta en laskisi mitään niidenkään varaan sillä hainevässä ruuveihin kohdistuu kovat voimat. - Terhikki33
Käytä ns kumimuttereita ja vaihda niihin happoruuvit.Pistä sikaa väliin niin vesi ei pääse kuoren väliin.Terhi pitää telakoida valmistajan ohjeen mukaan oisko nurin päin niin vesi valuu talven aikana kuorien välistä olos.Kyllä kestää.
- PuSe
Kyllähän tuohon kaiteen saa kiinni. Sovita ensin kaiteet paikalleen ja merkkaa tarkasti ruuvien reiät.
Mitä isompi laippaosa tulee veneen reunaan vasten, sitä parempi.
Poraa sitten ruuveille reiät. Sellaiset 10 mm reiät. Sen jälkeen huonekalujen mukana tuleva kuusioavain (tai vastaava L-muotoinen rauta) vain reíästä sisään ja ronki sillä uretaanit pois reilulta alueelta. Akkukone auttaa pyörittämään rautaa. Se lyhyempi L-suora sinne uretaaneihin.
Kun olet saanut tarpeeksi uretaania irti, paineilmaa sisään että uretaani lähtee. Imurikin voi auttaa.
Sen jälkeen epoksia avatut poterot täyteen ja siihen ruuvin reiän kohdalle kunnon rst-roppu epoksiin kiinni
ja odottelet että jämähtää.
Taisi olla Venemestari -lehdessä tästä työtavasta ihan kuvien kanssa ohjetta. Ne tosin kiinnittivät knaappeja, mutta eihän se sitä kysy mitä kiinnitetään. Tärkeintä on että tulee kunnolla kiinni ja että kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749