Eli asianomistajana jutussa ja tekijälle tuli maksettavaa minulle törkeän pahoinpitelyn yrityksestä kärsimyksestä 500€, jutusta tuli tuomio ja siitä valitettiin hoviin mutta vastaaja kuoli ennen hovin pääkäsittelyä joten käräjäoikeuden päätös jäi voimaan. Eli saanko haettua korvausta mistään vai pitääkö niellä tappioni?
Saanko korvauksia?
Korvausta vai ei?
7357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näin ilmeisesti käy. Ensisijaisesti voit tietysti periä korvauksia kuolinpesästä. Jos se on tyhjä, niin sitten Valtiokonttorista/rikosvahingot.
Valtiokonttori ei kuitenkaan korvaa täysimääräisesti.
http://www.valtiokonttori.fi/Public/default.aspx?nodeid=16207
mee loinen töihin ja jätä kuollut ihminen rauhaan.Missä on käytöstavat ja vainajan kunnioittaminen?Ihan oikeesti häpee vähä.500euroa tienaat muutamassa työpäivässä
Joo... Ajatellaan ihmeessä kuolleen rikollisen rauhaa, kyllä varmasti ruumista vituttaa kun elävänä tehdyistä hölmöilyistä saa vieläkin maksaa.
Omaiset taas saavat luvan niellä sen asian että heidän kullannuppunsa oli elossa täysi mulkku. Peri rahat, minä ainakin yrittäisin.
Ja mitenhän se on omaisten asia?Eihän ne omaiset ole mitään tehneet?
Vittu oot sekasin.
Oletko nyt edes tosissasi, kun kysyt kuinka omaiset liittyvät kuolinpesästä perimiseen ja vainajan kunnioittamiseen? Kukakohan mahtaa olla sekaisin?
Kuolinpesän jäsenet voivat kunnioittaa vainajaa maksamalla tämän velat, eli mm. ko. korvaukset!
Kuolinpesän jäsenet voivat kunnioittaa vainajaa ja antaa tämän asioiden olla jos ja kun mitään varsinaista ei kuolinpesään jää.