Mikä olisi paras jäähdytys järjestelmän paikkaus aine, semmonen aine joka ei tuki muita paikkoja
esim lämppärin kennoa.
Epäilen että vuotaa vesipumpunlaipan välistä, kesällä piti jakohihnan vaihton yhteydessä vaihtaa vesipumppukin mutta yksi pultti ei lähtenyt auki, kaikki muut lähti ja pumppu jäi vaihtamatta. ( Jakohihna ei pyöritä pumppua).Ehkä tuossa operaatiosta johtuen tuli ehkä hyvin pieni vuoto.
esim lämppärin kennoa.
Epäilen että vuotaa vesipumpunlaipan välistä, kesällä piti jakohihnan vaihton yhteydessä vaihtaa vesipumppukin mutta yksi pultti ei lähtenyt auki, kaikki muut lähti ja pumppu jäi vaihtamatta. ( Jakohihna ei pyöritä pumppua).Ehkä tuossa operaatiosta johtuen tuli ehkä hyvin pieni vuoto.
Vastaukset 9
Vanhimmat
li.
on uusi tiiviste tai pumppu. Vie auto pajalle jossa saavat sen ruuvin auki ja sitäkautta pumppu vaihtoon. Monet pumput toimivat niin että akselin stefa alkaa vuotaa, se vuotaa ulos juuri siksi että se näkyy. Sotkematonta paikkausainetta kun ei ole.
Se oli merkkihuollossa se hihnan vaihto, ei asentaja saanut vesipumpun pulttia auki.Vähän tätä kyllä ihmettelin, kyllähän nyt suurella korjaamolla on vara hankkia sellanen induktio kuumennin, ettei tarvitse kaasuvehkeiden kanssa pelata. Olisi pitänyt viedä jollekin nyrkipajalle niillä yleensä konstit löytyy.
No pitää mönkiä huomenna auton alle tutkimaan tarkemmin, vaikka ei sitä vesipumppua sieltä juurikaan näe.
No taivaspaikka ainakin on lunastettu eikös ne Foordilla lupaile jotain sellaista.
käy varaosaliikkeestä ostamassa,kyllä pojat siellä osaavat antaa sinulle oikeaa ainetta
kun se pumppu hirttää kiinni niin moottorisi on entinen.
Jos vuoto on laipan välistä, niin vitut hirttää
ja jos hirttää niin sitten ostetaan toinen auto niin yksinkertaista se on.
joka on niin viisasta että osaa mennä vain sinne yhteen paikkaan tukkimaan pieni vuoto, on se viisas aine!
muuta ei kannata IKINÄ kaataa jäähdytysjärjestelmään. Tämä tukkii oikeasti vain vuodot.
nythän kaikki jäähdinjärjestelmän vuodot voidaan paikata tuolla ihmelitkulla, mahtaa korjaamoja harmittaa.
Onhan niitäkin litkuja jotka tekee moottoriremontin itsellään moottoria avaamatta, nice.