Ostin Fischerin "reikäsukset", ja kun ne tuli perille niin huomasin että reiät eivät olleet reikiä vaan läpinäkyvää lasia mikä näytti reiälta kun katsoo suksea... Voiko sen "lasipalan" poistaa suksista jotenkin tai kuuluuko se tähän "reikäsuksi" malliin?
Fischer rc4 worldcup 10/11 suksi
14
2027
Vastaukset
- sdfsdfsd
Jos se lähtee siitä ilman isompaa väkivaltaa niin ilmeisesti se on tarkoitettu poistettavaksi tai ainaki vaihtoehdoksi joko pitää sitä kiinni tai poistaa halutessa.
Jos se tulppa on vaihdettavissa takaisin tarvittaessa niin on kyllä kätevä jos rinteessä sattuu olemaan paljon irtolunta. - sdfsfs
Se reikähän on tarkoitettu keventämään suksen etupäätä joten ei siinä mitään tulppia pitäisi olla. Tosin jos tulppaa on takaisin laitettavaa mallia niin sille voi olla käyttöä runsaammassa lumessa.
- 3+3
Se reikä on kisasuksissa eli ns. tallisuksissa. Ostamasi sukset ovat tavallisen pulliaisen helpommat sukset ja turvallisuussyistä se reikä on peitetty. Jos sillä reikäkärjellisellä suksella osuu kiinteään esteeseen ja se suksi nappaa siihen kiinni, niin aika huonosti siinä käy.
Niita reikäkärkisiä FIS-kisasuksia myydään kyllä esim. saksalaisissa nettikaupoissa, jos ne välttämättä haluat ostaa.- paypalli
Kuinka paljon toimituskuluja tulee, kun tilaa sukset Saksasta. Näyttäisi olevan viime vuoden mallia Atomicit aika kohtuu hintaisia.
- 123231:2
Minä ostin nämä sukset saksalaisesta nettikaupasta nimeltä sport conrad :D
- 18+17
Sport Conradin sivuilla ei kisasuksia näkynyt, mutta esim. skixpress.de myy niitä
http://www.skixpress.de/catalog/index.php?cPath=48&XTCsid=8cf67cebfbe803be4123d351113c7c95 - Monster/Head
18+17 kirjoitti:
Sport Conradin sivuilla ei kisasuksia näkynyt, mutta esim. skixpress.de myy niitä
http://www.skixpress.de/catalog/index.php?cPath=48&XTCsid=8cf67cebfbe803be4123d351113c7c95Toivoa sopii että suksi myös taipuu tehtävään mihin se on tehty,reikä auki tai ei! On tullu nähtyä monessa mäessä kun ties millä "reikä" suksella lanataan ties mitä vaan sen takii kun tarvii saada ne viimestä huutoa olevat..
Kannattasi varmaan ostaa omien kykyjen mukaset välineet,niin ei tarvi murehtii onko suksen kärki auki vai ei!
Vois kuvitella että se kärki on pleksillä kiinni ettei tavis laskija jää kiinni vaikka ankkurihissiin ja vallan telo itseään!! Ne reikä pelit on osaajille.. - !!!!!!!!!!!!!!!!!:!
Monster/Head kirjoitti:
Toivoa sopii että suksi myös taipuu tehtävään mihin se on tehty,reikä auki tai ei! On tullu nähtyä monessa mäessä kun ties millä "reikä" suksella lanataan ties mitä vaan sen takii kun tarvii saada ne viimestä huutoa olevat..
Kannattasi varmaan ostaa omien kykyjen mukaset välineet,niin ei tarvi murehtii onko suksen kärki auki vai ei!
Vois kuvitella että se kärki on pleksillä kiinni ettei tavis laskija jää kiinni vaikka ankkurihissiin ja vallan telo itseään!! Ne reikä pelit on osaajille..Olen kilpailia ja ne pleksi reiät on osaajille! Reiät suojaavat jäkkokkareitä mitkä haittaavat laskua jos on reiät suksissa.
- atomicsnow
http://www.winter-sports.com/EN/Skitests/skitestsmodeles.php?anneetest=2010&id=143#results
eli alle atomic d2 sl- sa...et sapettaa
samaiset samasta paikasta tilatut nyt perjantaina noudettu postista ja tänään sunnuntaina voro vei talmassa.. hyvin tekee kauppansa!
- reikä päähän...
sa...et sapettaa kirjoitti:
samaiset samasta paikasta tilatut nyt perjantaina noudettu postista ja tänään sunnuntaina voro vei talmassa.. hyvin tekee kauppansa!
Oliko sarjanumero tallessa, jos yrittää kaupitella?
- Sukset tallissa
Niissä kaikissa on plexit. Myös Kostelicilla ja Palanderilla.
Hiitosuksissa on ihan oikea reiät. - !
Mäkin oon kilpailija ja mulla on nyt ollu suurpuikat reikasuksina ja nyt on tulossa myös puikat samanlaisina, kyllä kisasuksissa on ihan reijät mutta mun mielestä niissä ns.'vapaa-ajan laskettelu' suksissa on reijät peitetty. Reikäsuskilla on niiin mukava laskee loska kelillä kun tulee loskat naamalle ja vaatteille :D
- Montaa mallia
Vaikka onkin aika vanha aihe niin selvennykseksi. Näitä reikäkärki suksia on aika montaa mallia. Näissä ostamisssasi on ilmeisesti kirjaimet sc tai rc, jotka ovat niin sanottuja turistisuksia. Sitten on niitä oikeita kilpasuksia joissa nämä vastaavat kirjaimet on sl (pujottelu) tai gs (suurpujottelu) näissä ne reiät on auki. Sitten on vielä olemassa niin sanottuja tallisuksia jotka poikkeavat vielä esim. jäykkyydeltään näistä kilpasuksista. Ne mitä palanderit ja Poutiaiset pitelevät palkintokorokkeella on näitä pleksi reikäisiä turistisuksia, mutta millä ne kilpaa laskevat on ihan eri suksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869