ENGLANTI VS. AUSTRALIA, eläinlääkis

apuakaipaava!!

Elikkä... olen näiden maiden välillä.. molemmissa hyviä ja huonoja puoli.
Tarvitsen todella paljon apua nii voisitteko kertoa omia mielipiteitä kumman valitsisitte ja miksi!
Kokemuksia ausseissa ja briteissä opiskelusta voi kanssa laittaa :)

2

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sofia88

      Moikka,

      Mulla on myos suunnitteilla muuttaa asutraliaan opiskelemaan elainlaakariksi, tosin olen juuri vasta alkanut katselemaan yliopistoja.. Oletko loytanyt paljon opiskelut maksavat ?

      Talla hetkella opiskelen viimeista vuotta englannissa. Talla hetkelle maksaa £3000 lukukausi, mutta hinnat nousevat £9 000 vuonna 2012/2013. Voi olla, etta ensi vuonna hinnat ovat viela alhaiset en ole ihan varma..

      Ensimmaiset kaksi vuotta olivat todella ihania, opinnot todellakin kertyvat enimmakseen viimeiselle vuodelle (joka on taytta kidustusta). Englantilaisiin saa helposti yhteyden, suurin osa tulee yliopistoon muista kaupungeista joten kukaan ei tunne ketaan eli kavereita loytyy helposti. Englantilaiset myos toivottavat ulkomaalaiset helposti ja taalla on paljon ulkomaalaisia myos suomalaisia. Yksi neljasta vuodesta on usein Placement vuosi, jolloin mennaan vuodeksi tyoharjoitteluun. Opiskelussa taytyy pysya mukana, putoamisprosentti on suuri. tentit tai kurssityot saa uusia kerran kessalla, mutta jos niistakaan ei paase lapi taytyy kokonainen vuosi kayda uudestaan. Opiskelu on todella koulumaista, kaikki kurssit ovat valmiina eika niita pysty muuttamaan ollenkaan.

      Englantilaiset juovat todella paljon, enemman kuin suomalaiset. Englantilaiset ovat todella mukavia edessa pain, mutta puhuvat paljon pahaa takana ja juoruavat. Monet englantilaiset tytot pukeutuvat maailman pieninpiin vaatteisiin (myos isommat tytot) joka nayttaa ihan kaamealta. Englantilaisilla ei todellakaan ole tyylia niin kuin useimilla suomalaisilla tai ranskalaisilla. Tytot juovat olutta ja royhtailevat ja pukeutuvat kuin huorat.. miehet taas makavaat kenen kanssa tahansa, en usko tavanneenni yhtakaan englantilaista joka ei olisi ikina pettanyt. Huumet ovat myos todella yleisia, varsinkin ensimmaisina opiskeluvuosina.

      Mutta jos olet nuori ja tykkaat juhlia, englanti on sinua varten. Vaikkakin englantilaiset ovat alkaneet valilla tympia, en vaihtaisia tata kokemusta. Jos jaksat vahankin opiskella niin on varmaa etta paaset lapi.

    • ............

      "Opiskelu on todella koulumaista, kaikki kurssit ovat valmiina eika niita pysty muuttamaan ollenkaan.

      Englantilaiset juovat todella paljon, enemman kuin suomalaiset. Englantilaiset ovat todella mukavia edessa pain, mutta puhuvat paljon pahaa takana ja juoruavat. Monet englantilaiset tytot pukeutuvat maailman pieninpiin vaatteisiin (myos isommat tytot) joka nayttaa ihan kaamealta. Englantilaisilla ei todellakaan ole tyylia niin kuin useimilla suomalaisilla tai ranskalaisilla."

      Aamen. Nimimerkillä `maisteri takuuvarmasti jossain muualla`

      Mutta silti loistava kokemus, hyvin opettava ja koulutuksen taso on hyvää, vaikka koulumaista onkin:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      43
      2770
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      18
      1606
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      28
      1267
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      347
      1196
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      61
      1144
    6. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      49
      958
    7. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      929
    8. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      46
      838
    9. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      810
    10. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      62
      805
    Aihe