Paastoarvo 5,3, pitkäaikainen arvo 5,4, 1 ja 2 tunnin arvoit 4,4 ja 7, ei tiennyt hoitaja kumpi on kumpi, no oli miten oli, onko jees? Kokeen aikana tuli tosi paha olo ja pyörrytti ja kylmä. Joudun menemään lääkäriin tiedustelemaan tuloksia kun tuo hoitaja ei osannut puhelimitse kertoa oikein muuta kuin lukemat (
sokerikoetuloksista apuja
jgsidäfgsägi
2242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kaikki OK.
Kuitenkin iästäsi riippuen jos suvussa on diabetesta niin ala ajatella haluatko sen itssellesikin vai siirrytkö LCHF/VHH ruokavaliolla. THL:N ravintosuositus on siinä tapauksessa oikotie apteekkiin, enemin tai myöhemmin.
Arvot ovat terveen arvoja. Useimmiten tunnin arvo on korkeampi kuin kahden tunnin, mutta voi joillakin olla toisinkin päin.
Joit tuossa kokeessa nestettä, jossa on 75 g glukoosia. Glukoosi on nopeimmin imeytyvää sokeria. Sen vaikutusta mitataan veren sokeriarvoista. Kokeen aikana verensokeri nousee ja laskee usein nopeasti. Tämä saa monelle huonon olon. Ei siis ole sekään epänormaalia. Koe kuitenkin kertoo, millaisia vaikutuksia voi olla muutenkin, jos nauttii ison määrän sokeria nopeasti vaikka saatuna limonaadista. Voi aiheuttaa terveelläkin nopeaa verensokerin nousua ja laskua.
Sinänsä ihmeellistä, että sairaanhoitaja ei tiennyt tulosten merktyksestä mitään. Voit mielestäni mennä kuitenkin levollisin mielin lääkärin vastaanotolle ainakin noiden tulosten perusteella.