laudalla hyppyreihin?

lautailijanainen

Hei, neuvokaa te, jotka meette hyppyreitä...


oon 26-vuotias tyttö ja haluisin oppia menemään lumilaudalla niitä vähän isompia hyppyreitä. Peruslaskutaito on ja pienet hyppyrit sujuu, ja uskallusta yrittää kyllä löytyy :) ...mutta mutta: kun ei ole aavistustakaan, että miten kovaa ja millä tavoin isompia hyppyreitä (joissa alastulo ja siinä hyppyrin nokan ja alastulon välissä rako) lähestytään ja miten sitten se alastulo ja mahd. aloittelijalle helpoimmat temput? Hyppimistähän ei käsittääkseni hiihtokoulussa opeteta?! Niin, ja en ole sitten enää mikään yhtä notkea ja kevyt kuin 15-vuotias rimppakinttuinen lautailijapoika (tällä kommentilla en nyt halveeraa ketään, vaan vain havainnollistan :D ). Joten miten aloittaa hypyt??? Kiitos asiallisista vastauksista!

3

1075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfsffsd

      Itse en ole lautalija mutta jos hyppyrin profiili sallii niin aloittaisin eka hyvin varovalla vauhdilla ja katsoisin miltä tuntuu ja mihin asti lentää. Siitä sitten joka kerralla hiean enemmän vauhtia että pääsee jyvälle millaisilla vauhdeilla kannattaa tulla ja miten saa parhaan alastulon.

      Kunhab boxi on sen verra anteeksiantava että siihen voi laskea hiljaisella vauhdillakin turvallisesti.

      • Jaaaaaake

        No älä ainakaan ekaksi valitse 4 metriä korkeaa hyppyriä jossa turvalliseen alastuloon on matkaa 15 metriä...

        Ja kun lasket hieman isompaa nokkaa kohti, niin laske pari kertaa ohi, sitten kerran vaikka siihen lähdölle, katsot vähän sitä lentorataa sinne alastuloon asti ja sitten vain katsot miten muut ottaa vauhtia ja menet itse. Kannattaa ottaa normaalisti vauhtia, sillä sinne jyrkkään ländiin on parempi tulla huonomminkin alas, kun jäiseen kumpuun(kokemuksen syvällä rintaäänellä), mutta ylimennessä on myös huono homma(siitä samat kokemuksen sanat).

        Snoukkaajat on sen verran lepposaa sakkia, että ei haittaa, vaikka kysysisit neuvoja hyppyyn, ei me niin runkkareita olla että oletetaan heti iskuyrityksenä!

        Hyppyyn lähtiessä kannattaa miettiä ja kerrata vähän mielessä miten hyppäät pienistäkin hyppyreistä, mutta jos odotat kauan ennen hyppyä, niin tee muille laskijoille selväksi heti, että et ole juuri nyt menossa, sillä alkaa ärsyttää joskus kun joku setti mielessä ja joku jää kuumotteleen siihen lähtöpaikan eteen, että meneekö vai eikö.

        Suosittelen olemaan hyppyyn lähtiessä miettimättä kummempia maailman mietteitä, sillä hypystä tulee huomattavasti kivuttomampi jos ei ala panikoimaan ilmassa! Ja suorissa ilmoissa näet jo heti lähtiessä sen alastulon, se näky on melko pelottava ekasta isosta hyppyristä hypätessä, mutta pidät vain jalat hieman kyykyssä ilmassa ja yrität pitää tasapainon, jos pääset alastuloon niin jousta jaloilla ja siitä ylpeänä hisseille ja uudestaan. Siitä se lähtee, onnea!


    • Nopeus:Pitää vähän kattoo kuinka kovaa muutkin siihen laskee.
      Temput:Kannattaa ensiksi hypätä muutaman kerran ihan normaalisti,sitten voi ruveta tekemään niitä temppuja ja helppoja temppuja on esim. 180astetta,grapit(ottaa kiinni laudasta).
      sitten pitää kattoa minkä kokoseen hyppyyn taidot riittää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3336
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2930
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      40
      2307
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      114
      2212
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2096
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2031
    7. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      18
      1540
    8. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1476
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1363
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      135
      1063
    Aihe