todettiin paksusuolensyöpä. Ilmeisesti pahanlaatuinen. Ultrattiin ja maksasta löydettiin muutoksia. Nyt on menossa viipale kuvauksiin. Mitä sanotte, mikä on ennuste? Paraneeko ja ellei, niin kauanko elää?
Appi ukolla
s y ö pä
5390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
voi antaa ennustetta.
Sen sijaan pahanlaatuisuudesta on kyse, ainahan syöpä on pahanlaatuinen.
Metastoituneena huonompi ennusteinen kuin ilman.
Mutta ennustetta ei kukaan voi antaa, ei edes onkologi tuossa vaiheessa
Sillä on ollut pitkään kummallinen yskä ja luita on särkenyt. Ei ole saanut nukuttua pitkään aikaan, kun on ollut niin kipeä. Kaksi vuotta sitten pomppas seulonnassa ja sai kutsun mennä tarkastukseen, mutta ei mennyt. Nyt sitten meni ja kuinkas ollakkaan, siellä oli syöpä. Mietin vaan, että kun on jo noin kauan ollut, niin onko sitä jo kaikkialla. No selviää sitten myöhemmin tietty, mutta jos maksa esim. on sökö, niin.... the end:kö? Kova paikka meille läheisille.
Suolesta sen syövän voi useimmiten leikata pois, koska ihminen pärjää vähemmälläkin suolimäärällä. Maksansiirtojakin on tehty onnistuneestiaika paljon. Eli maksankin voi vaihtaa. Jos se vasta nyt todettiin, niin antaa lääkärien tehdä ennusteet sitten kun on ensin avanneet ja katsoneet mitä voi leikata. Toivoa on.
Samankaltataisia oireita on meikäläiselläkin,mutta en välitä,sairastuin paksusuolen tulehdukseen,kun lopetin tupakoinnin v-04.lääkket eivät auta,aloitin uudelleen tupakoinnin 07.Sisäinen ääni jankuttaa:kuolet paksusuolensyöpään.Olen 3-kertaa lopettanut uudelleen tupakoinnin,ja AINA suoli alkaa vuotamaan verta.Siitä huolimatta Sisäinenen ääni jankuttaa:kuolet paksusuolensyöpään:ääni hiljeni,kun kyllästyin tupakointiin,ja poltin 3-pikkusikaria putkeen,ja 1-piipullisen,olin 5 päivää polttamatta,niin eikös suoli alkanut vuotamaan verta taas.Eli mitä on pääteltävissä.oli mitä oli.Poltan hautaan asti,mikään,eikä kukaan saa minua enää luopumaan tupakoinnista.Olen 44 v.ja nähnyt ihan riittävästi tätä maailmanmenoa.
No niin. Maksan oikea lohko on patolokinen ja kuolleitakin kohtia löytyy. Vasenpuoli on parempi, mutta sekin on täynnä syöpää. Taitaa alkaa vaarilla lähtölaskenta. Tietääkö kukaan niistä virus hoidoista, että saako niitä kuka tahansa ja onko hyötyä.