Vaihtolukukausi jenkeissä

dsdsggdsgda

Olen lähdössä jenkkeihin melko pienehkölle paikkakunnalle vaihtoon syyslukukaudeksi. Kyseessä on yliopistoni yhteistyökoulu, joten en joudu maksamaan mitään lukukausimaksua. Sen sijaan matkat ja elämisestä ja asumisesta koituvat kustannukset ovat omalla vastuullani.

Minun pitää lähettää kouluun "financial documents", joilla todistan, että minulla on tarpeeksi varallisuutta lukukaudeksi. Soitin jo Kelalle, ja he voivat tehdä minulle todistuksen, josta ilmenee maksimimääräinen opintotuen ja opintolainan määrä syyslukaudelle. Koulun vaatimasta summasta jää jonkun verran vajaaksi, ajattelin hakea pankistani todistuksen, että minulla on tuo puuttuva rahasumma tililläni. Onko jollakin muulla kokemusta tällaisesta järjestelmästä, onko mennyt ihan hyvin että on yhdistänyt Kelan todistuksen ja pankin todistuksen saadakseen kasaan vaaditun summan? Tätä summaa ei siis makseta minnekään, vaan sen olemassaolo pitää vain todistaa mm. viisumin hakemista varten.

Varsinainen kysymykseni kuuluu koskien noita elinkustannuksia. Kuinkahan suureen summaan sitä pitäisi varautua? Yritän saada nk. off-campus majoituksen, jossa on pääsy omaan keittiöön. Löysin jonkun verran hintatietoja, ja vaikuttaisi siltä että hintaluokka liikkuu n. 450-600 dollarin kieppeillä. Mutta miten sitten muut elämiskustannukset? Halvempaa on kai laittaa itse kaikki ruoka kuin ostaa meal plan? Kuinka paljon ruokaan pitäisi varata rahaa? Ja miten sitten kaikki muut kulut? Esimerkiksi urheilu yliopistolla, ovatko yliopiston urheilujoukkueet (harrastustasolla) ja kuntosalit kalliita (vai jopa ilmaisia opiskelijoille?)? Mitä muita päivittäisiä kuluja pitäisi ottaa huomioon?

Onko realistista, että voisin pärjätä peruselämisestä opintotuella ja opintolainalla, n. 900e / kk? Tähän summaan siis en nyt laske esim. illanviettoja, mahdollisia matkoja lähikaupungeissa ja muita spesiaaleja tapauksia. Minulla on säästöjä sen verran, että minun pitäisi pystyä maksamaan matkat ja viisumi, ja sen verran varmaan säästöistä jäisi ylikin, että pääsisin hieman myös juhlimaan ja näkemään lähikaupunkeja, mikäli siis peruskulut saisin katettua opintotuen ja lainan avulla. Olen myös hakenut paria stipendiä, mutta vielä tässä vaiheessa en voi niitä laskea budjettiini.

Millaisilla budjeteilla te olette pärjänneet jenkeissä? Totta kai sitä haluaa vaihtolukukautena tehdä muutakin kuin vain opiskella, mutta kuitenkaan minulla ei ole varaa sijoittaa kovin suurta omaisuutta tähän reissuun.

3

465

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4

      jos sanoisit mihin pain maata olet lahdossa. Siitahan se hintataso riippuu. Yliopiston sivuilta pitaisi loytya nuo urheilu ja muut jutut.

      • fdsdfsddsd

        Arkansasiin, n. 100 000 asukkaan kaupunkiin.

        Yliopiston nettisivuilla ei ole kaikkien urheilulajien kohdalla infoa hinnoista, mutta ainakin jotkut lajit näyttäisivät olevan ilmaisia. Mutta siis olisin kiinnostunut kuulemaan vaihtareina olleiden budjeteista, minkälaisilla summilla olette pärjänneet. Toki monet kulut riippuu siitä, miten vapaa-aikaansa viettää, kuinka luksusruokaa haluaa syödä jne.


      • budejtista
        fdsdfsddsd kirjoitti:

        Arkansasiin, n. 100 000 asukkaan kaupunkiin.

        Yliopiston nettisivuilla ei ole kaikkien urheilulajien kohdalla infoa hinnoista, mutta ainakin jotkut lajit näyttäisivät olevan ilmaisia. Mutta siis olisin kiinnostunut kuulemaan vaihtareina olleiden budjeteista, minkälaisilla summilla olette pärjänneet. Toki monet kulut riippuu siitä, miten vapaa-aikaansa viettää, kuinka luksusruokaa haluaa syödä jne.

        Budjettia en tarkalleen muista millä itse tulin toimeen, mutta meal plania en ottanu jottei vaihtoehtoni olisi rajoitettu koulun ruokalaan.. välillä söin kuitenkin ruokalassa ja usein sen ulkopuolella enkä koe paljoa rahallisesti menettäneeni. Syöminen ja juominen on jenkeissä huomattavasti suomen tasoa halvempaa kuitenkin.

        Olen varma että opintotuella ja lainalla pärjäät, tosin itselläni oli asuminen maksettu jo yhteistyökoulun puolesta etukäteen ja asuin kampuksella muutaman kämppiksen kanssa ja oma keittiö oli meilläkin.

        urheilukerhot sun muut harrastukset, uimahalli/keilaus/kuntosali olivat muistaakseni suurimmaksi osaksi ilmaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      191
      1694
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1443
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      17
      995
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      939
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      44
      878
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      701
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      676
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      661
    10. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      617
    Aihe