Tämä kannustaa murtomiehiä

Lapinleukku

3

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turha valittaa

      Ymmärrän jos olisi muutaman kerran paniikissa puukolla lyönyt mutta toistakymmentä kertaa menee jo hätävarjelun liioitteluksi. Pesäpallomaila on parempi, tehokkaampi eikä joudu käräjille.

      • görgyj

        Pesäpallohan on Suomen kansallispeli.


    • Monesti puhutaan perusoikeuksista, omaisuuden suojasta, asunnon koskemattomuudesta ja ihmisten fyysisestä koskemattomuudesta: mutta näitä oikeuksia ei saa puolustaa.

      Murtovaras yritti anastaa omaisuutta: yksityisomaisuuden tulisi olla suojattua, jopa murtovarkaan toimilta.

      Ihmisasumusta ei saa häväistä: eli pahvilaatikko jossa joku yöpyy on koti. Poliisi ei saa tutkia sitä ilman kotietsintälupaa. Mutta varasta vastaan sitä ei saa puolustaa.

      Myös fyysinen koskemattomuus tuli loukatuksi sumuttamisella.

      Eli rikoksen uhrin mikään ihmisoikeuksista ei ollut suojeltavissa.

      Ihmisen henki on toki tärkein ihmisoikeus, mutta olosuhteet olivat kyllä sellaiset, että tuomio oli todella väärä.

      Tunnen tapauksen jossa puuhottaja sai useiden puukonaikujen tekijänä ja pysyvän vamman tuotettuaan luhuen ehdollisen ja vähäiset sakot. Uhri yllätettiin kadulla takaapäin.

      Tekijä oli huumeiden vaikutuksen alainen ja oli ymmärtänyt hakea ennen oikeuskäsittelyä hoitoon. Vankeus olisi muka vaarantanut huumehoidon.

      Eli puukotusten määrä johtui sokaistumisesta ja pelosta: rikoksen tunnusmerkistön mukainen vahingoittamistarkoitus ei siis täyty. Se että olisi voinut vahingoitaa ei ole hyväksyttävä peruste.
      Yllätyksellinen sisääntunkeutuminen sokaistuminen selittää iskujen määrän.


      Jos on mahdollista kahteen eri tulkintaan on yleensä syytetylle edullisempi selitys se minkä mukaan tuomitaan.

      Poliittinen halu suojella rikoksentekijää tuntuu vaikuttavan tuomioistuimen toimintaan: onko poliittinen tuomioistuin muka riippumaton?

      NINEL

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      889
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe