Kaksi riviä kimpassa + sarakkeen lukitseminen

excel noviisi

Onko Excelillä mahdollista järjestää tietoja niin, että kaksi peräkkäistä riviä järjestyvät yhdessä? Normaalistihan kaikki rivit järjestyvät erillisinä arvojen mukaisesti, mutta minun pitäisi saada kaksi riviä pysymään yhdessä myös järjestämisen jälkeen. Ensimmäinen rivi on otsakerivi, eli se saa pysyä yksinään ylhäällä, mutta rivit 2-3, 4-5, 6-7 jne. pitäisi saada pidettyä yhdessä. Riviparin ensimmäinen rivi sisältää nimen ja muuta tietoa ja toisella rivillä on lukuja joiden yhteenlaskettu summa löytyy ensimmäisen rivin lopusta.

Ja toinen kysymys liittyy sarakkeen lukitsemiseen. Minulla on ensimmäisessä sarakkeessa järjestyslukuja, joiden pitäisi pysyä paikallaan, vaikka muut solut järjestettäisiin uudelleen. Pystyykö sarakkeen solut lukitsemaan tiettyyn järjestykseen, etteivät ne lähtisi järjestettäessä väärille paikoille?

9

1951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5

      Tee apusarake, jossa on riviparien ensimmäisten rivin tiedot aina kahdella rivillä peräkkäin.
      Tee toinen apusarake, jossa on numerot 1, 2, 1, 2, ...
      Maalaa lajiteltava alue.
      Lajittele tiedot ensisijaisesti ensimmäisen apusarakkeen ja toissijaisesti toisen apusarakkeen mukaan.

      Ensimmäinen sarake ei muutu lajittelussa, ellei sitä valita.

      • excel noviisi

        Yritin tuolla mainitulla keinolla, mutta lopputulokset olivat laihoja. En huomannut mitään eroa suoran lajittelun jälkeiseen järjestykseen. Nimet olivat kaikki peräkkäisillä riveillä ja luvut yhteenlaskettuine summineen niiden perässä yhtenä pötkönä.

        En tiedä ymmärsinkö ohjeen väärin vai eikö ohje toimi. Voisiko joku antaa hieman selkeämmät/korjatut ohjeet, jotta lajittelu onnistuisi halutulla tavalla?


    • 5

      Onnistuuko lajittelu, jos kopioit pelkät arvot tyhjään taulukkoon?

      En tainnut ihan ymmärtää taulukkosi rakennetta. Mitkä ovat laskettuja soluja? Mistä ja miten niiden sisältö rakentuu? Ongelma voi liittyä niihin.

    • Rivit sekoaa

      Minulla sama probleemi excel noviisin kanssa, onko tähän ratkaisua löytynyt?

    • eihän sen vaikeeta pitäs olla....
      oletetaan, että nimi sarakkeessa A ja haluat lajitella nimen mukaan. Toimii samoin mille muullekin sarakkeelle

      1. tee apusarake rivien loppuun ja laita kaavaksi esim soluun L1=A1
      2. rivin 2 loppuun samoin L2=A1
      3. maalaa solut L1 ja L2 ja vedä alaspäin tarvittava määrä
      4. lajittele apusarakkeen mukaan
      5. poista apusarake


      Keep EXCELing
      @Kunde

    • lukitus ja suojaus.

      Taulukon voi suojata niin, että halutut osat ovat muokkaamattomissa. Eli tämä asia liittyy taulukon suojaukseen - heh.

      Sarakkeesta jota voi muokata, pitää poistaa lukitus ja jättää lukitus päälle sinne, minkä halutaan pysyvän samana, ja sitten suojataan koko taulukko.

      Ota tuosta nyt selvää.

      Mutta jokuhan sen jo sanoi - voihan se järjestyslukusarakkeen jättää lajittelun ulkopuolelle lajittelua tehtäessä pelkästään jättämällä se valitsematta lajitteluun.

      Ota tuosta nyt sitten selvää.

      • onhan siellä tuollai

        Ja siitä rivien yhdessä pitämisestä.

        En tiedä, mihin tarkoitukseen (excel 2003:ssa ainakin tämä on, en tiedä muista versioista) Tiedot - Ryhmittele ja jäsennä -ominaisuus on.

        Siellä nyt ainakin voi ryhmitellä rivejä tai sarakkeita kimppaan. En ole koskaan kokeillut tai missään koulutuksessa tullut tämä esille otetuksi, joten en tiedä missä käytännöissä sitä käytetään.
        Ehkä joku tietää...


      • sotkeeko.
        onhan siellä tuollai kirjoitti:

        Ja siitä rivien yhdessä pitämisestä.

        En tiedä, mihin tarkoitukseen (excel 2003:ssa ainakin tämä on, en tiedä muista versioista) Tiedot - Ryhmittele ja jäsennä -ominaisuus on.

        Siellä nyt ainakin voi ryhmitellä rivejä tai sarakkeita kimppaan. En ole koskaan kokeillut tai missään koulutuksessa tullut tämä esille otetuksi, joten en tiedä missä käytännöissä sitä käytetään.
        Ehkä joku tietää...

        Mahtaako olla samaa asiaa kuin välisummat?


      • sotkee...

        Yritän valaista lukitusta ja suojausta.

        Eli valitset koko työkirjan (sieltä sarake- ja rivitunnusten risteyksestä tunnukseton harmaa ruutu), tämän jälkeen Muotoile solut ja sieltä Suojaus-välilehti ja poista ruksi kohdasta Lukittu, ja Ok. Tämän jälkeen valitset ne sarakkeet ja kohdat ja solut, jotka haluat lukita ja menet uudestaan Muotoile - Solut - Suojaus ja ruksi kohtaan Lukittu ja Ok.
        Tämän jälkeen valitse taulukkoalue ja Työkalut, Suojaus, Suojaa taulukko, salasanaa ei siis välttämättä tarvitse.

        Halutut osat taulukosta pitäisi näin saada suojattua muokkauksilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2191
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      99
      2191
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      2033
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1462
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1376
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1356
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1141
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1056
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1006
    Aihe