Elämäsi pettymys?

Vain kysymys, sillä se on minulle "vanhaa".
14392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Miksi pitäisi alkaa pettymyksiä miettimään, se on kaikki mennyttä.
En ala :))

Äänestä
  • Kyllä olis silmät kuin ruokkolehmällä jos niitä muisteltais ,ei verikään pääs kiertäis,

    Äänestä

  • Onko historia "vanhaa"???

    Ihminen elää historiasta vain onko joku reilainen?

    Äänestä

  • ?????... kirjoitti:

    Onko historia "vanhaa"???

    Ihminen elää historiasta vain onko joku reilainen?

    Että meitä ei suruilla ruokita ja vanhoissa asioissa piehtarointi ei nosta hymyä huuleen.
    Harvat on ilonaiheet ja pettymysten muistelu ei kannata muuten kun varotusmieles.

    Äänestä

  • old_profile_43590 kirjoitti:

    Kyllä olis silmät kuin ruokkolehmällä jos niitä muisteltais ,ei verikään pääs kiertäis,

    Ja sit mie en ala tää koneen kanssakaan.
    Taas jää pyörittelemään palloa ja hakee sivua niinkun sitä pitäis maapallon toiselta puolelta hakea :((

    Joku joskus jossain sanoi että menneisyydelle pitäis kuolla joka aamu, ja alkaa uusi päivä puhtaalta pöydältä.
    Vaan kyllä niitä tulee toisinaan mietittyä, mutta tänään ei huvita.

    Äänestä

  • ?????... kirjoitti:

    Onko historia "vanhaa"???

    Ihminen elää historiasta vain onko joku reilainen?

    No ei se ainakaan uutta ole.
    Ja kyllä ainakin minä tällä hetkellä mietin mieluummin tulevaisuutta.
    Mennythän meidät on muokannut sellaisiksi kun ollaan, mutta jos on menneen puinut jo aikoinaan niin ei niitä kurjuuksia viitsi enää miettiä, ei se muuta mitään sieltä.

    No, mutta huomenna voi olla jo että ajattelen toisin.

    Äänestä

sitä tikulla silmään.

Äänestä

Elämi pettymys on olen ehkä minä itse.

Äänestä
  • kyl sunstaki on iloo jollekki ollu ja tulee olemaa.
    Ellei muil,ni omal äitil :)

    Äänestä

  • enkeliduo kirjoitti:

    kyl sunstaki on iloo jollekki ollu ja tulee olemaa.
    Ellei muil,ni omal äitil :)

    et ei nii kurjaa ettei ait tykkäis ja se minuki lohrut

    Äänestä

  • old_profile_43590 kirjoitti:

    et ei nii kurjaa ettei ait tykkäis ja se minuki lohrut

    Kuka uskaltaa kertoa sen totuuden. Minä en kylläkään sillä---mutta jos joku muu-- niin minäkin.

    Äänestä

Suurin pettymys on tämän suomalaisiksi kutsutun kansan lammasmainen johdateltavuus.

Kekkosen uskonnonomaisesta kannatuksesta nykyisen "työväenpuolueeksi" julistautuneen ryhmittymän edustajan katteettomiin lupauksiin ja totuuden vastaisiin höpötyksiin.

Täälläkin on näitä "kekkosfaneja" jotka vieläkään eivät näe puheena olevan manipuloijan diktatoorisia otteita.
Voi pyhä syli! Miten me tulimmekaan toimeen Kekkosen jälkeen?!
Senhän piti olla mahdotonta!

Valtionvarain ministeri puhuu suu vaahdossa hyvinvointiyhteiskunnan suojelemisesta ja samaan hengenvetoon ajaa läpi sen romuttumiseen johtavia toimenpiteitä.
Katteettomat lupaukset ovat myös löyhässä.

Ja huomattava osa kansasta uskoo?!

Tämä on suurin pettymykseni.

Äänestä
  • Olen huonosti kouluttautunut ja sortunut köyhään akkaan , Ehkäpä pikavippi on ainoa keino
    saada hirttoköysi itselleni , Jätän velan maksamatta.

    Äänestä

Menin tuohon armeijapalvelukseen vapaa-ehtoisena hiukka alle 18 vuotiaana... Ilmavoimiin tietenkin ja hain tuonne ohjaajakursseille... Olin fyysiseti huippukunnossa ja pääsinkin lopputesteihin 80 muun kanssa... Kovat fyysiset ja henkiset testit, kunnes meitä oli jäljellä kymmenen... Lopullisessa lääkärintarkastuksessa huomasivat että sydämmessäni on sivuääni, joten se siitä...

Liekö pettymystä muu mutta tuo eläkeikä 45 vuotiaana meni ohi... :) No Finnairilla ois tietenkin se etu tullut hukattua... :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Urho-K kirjoitti:

Vain kysymys, sillä se on minulle "vanhaa".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu