Olen lähdössä vaimon kanssa rinkkareissulle Malesiaan kesä- heinäkuussa 5 viikoksi. Olisiko jollakulla tietoa onko tuo ajankohta vilkasta sesonkia? Siis tarvitseeko hotellivaraukset, bussi- ja lentoliput varata etukäteen jo Suomesta?
Viime vuonna kierreltiin Thaimaassa ja asuttiin hienoissa hotelleissa/majoissa halvalla, siis ilman ennakkovarausta.
Toivottaisiin nytkin matkalta pientä jännitystä ja seikkailua ilman tarkkoja ennakkosuunnitelmia.
Malesia kesäkuussa?
6
835
Vastaukset
- ..............
en tiedä mutta miksi vitussa joku lähtee malediiveille kun suomessa on kerrankin kesä?
- rantuP
En tiedä, mutta miksi vitussa ei koulunpenkillä ole opeteltu lukemaan.
- oikeuksista kiinni
rantuP kirjoitti:
En tiedä, mutta miksi vitussa ei koulunpenkillä ole opeteltu lukemaan.
Vaadi tukiopetusta jos jäänyt paitsi.
- Mekin olemme
lähdössä Malesiaan heinäkuussa, koska se on yksinkertaisesti ainoa mahdollinen ajankohta, jolloin miehelläni on lomaa, ja miehen lapset saa kätevästi mummolaan. Kaukomatka on ollut suunnitteilla jo pitkään ja myöskin opiskelujeni kannalta nyt on viimeinen mahdollisuus lähteä Eurooppaa kauemmas kun on vielä varaa :) ELI kaikilla ei yksinkertaisesti ole aina mahdollisuutta matkata talviaikaan. Onneksi Suomen kesä jatkuu vielä elokuussa.
- reppu-riina
Kesäkuu on Suomessa monesti vielä viileähkö ja sateinen, hyvä aika reissuun. Aikamoista etukäteissuunnittelua vaatisi jos haluaa lyödä 5 viikon majoitukset, liikkumiset etc. etukäteen lukkoon. Itse en missään nimessä sitä tekisi, sitoo liikaa. Aina joku torppa löytyy.
- kesä ilman malesiaa
tänä vuonna koulujen loma-aika kestää jonnekin kesäkuun loppupuolelle, vaihtelee hieman alueittain. jos vaikka Borneon puolelle kiipeämään mielitte, niin se kyllä kannattaa varata ajoissa ennakkoon. muistaakseni marimari.com sivuilla mainitaan paikalliset loma-ajat ja taidettiin myös mainita cuticuti.com-sivulla.
Jos kiinostaa jokin täsmäinfo, niin kirjotelkaa tähän ketjuun, niin yritän vastailla parhaani mukaan. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637