Menkää ulos

Bongaava mummi

Menkää ulos lapsenlapsien kanssa ja osallistukaa pihabongaukseen. Tuolla nuo punaposkiset piltit nyt tutkivat lintukirjasta ukin kanssa mitä siellä ulkona oikein nähtiinkään. Ei tuolla tuulessa paljon lintuja ollut, mutta ne mitä nähtiin olivat lähellä. Kohta lasketaan lukumäärät yhteenä ja ilmoitetaan havainnot www.pihabongaus.fi sivulla

2

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimelias mummu

      Meillä kans tuo lintujen maailma on kovasti ollut mielenkiintoinen ja ensin bongataan sisältä keittiön ikkunasta, että mitäs lintuja siellä oikein käykään ikkunan takana lintumökissä takapihalla ruokailemassa, sitten ulos katselemaan ja ihmettelemään ja lisää ruokaa viemään. Joulun aikana oli pikkuisilla kivaa katsella. kun harakka vei ensin ison pullapojan meiltä naapurin puolelle , pyöritteli sitä hetken siellä lumihangella ja vei sitte edelleen kauemmaksi turvaan. Joo...se on arvokasta puuhaa, sitä ei kaikki isovanhemmat käsitäkään, mikä merkitys sillä onkaan lastenlapsille, kun heidän kanssaan puuhaillaan, oli se sitten mitä tahansa tekemistä, mutta silläpäs onkin suuri vaikutus heidän tulevisuuteensa ! Ja punaposket....niin arvokkaat, sillä kaikkia lapsia ei vanhemmat viitsikkään ulkoiluttaa....istuvat vain lapsoset sisällä koneella ja ovat kalpeita !

      • t a l v e n riemua

        On ihanaa katsoa, miten nykynuoret liikkuvat luonnossa perheen kanssa; he ovat kaikki yhdessä pulkkamäessä, suksilla ladulla tai luistelemassa. Vävynikin toivoi joulupukilta luistimet, jotta voisi pienten poikiensa kanssa pelata lätkää jäällä ja nyt he olivat viikonloppuna koko perhe pongaamassa lintuja. - Oravat, harakat ja varikset ovat jo tuttuja kotipihalla vierailijoita.

        Kyllä nykynuoret ulkoilee ja nauttii talvesta lastensa kanssa. Alennusmyynnistä ovat ostaneet koko perheelle uudet lämpimät säänmukaiset ulkoiluvaatteetkin - kas, kun he aikovat yhteiselle talvilomallekin.

        Onhan se mukava, jos mummi ja ukkikin ulkoilevat lastenlasten kanssa, sillä myös hekin ovat arvostaneet ulkoilua sekä liikuntaa yhteisenä koko perheen harrastuksena terveen elämäntavan ylläpitäjänä - sieltä se oppi on lähtenyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe