Löytyisikö kaaviota kytkennöistä? Tai hyvin selkeästi kuvailtu kerronta?
Saisi normaalisti valittua kummat pitkät palaa, mutta sitten Lapin jänkhällä vois napsauttaa katkaisijasta molemmat päälle.
Kolminapainen kytkin vai kaksi kaksinapaista?
Saisi normaalisti valittua kummat pitkät palaa, mutta sitten Lapin jänkhällä vois napsauttaa katkaisijasta molemmat päälle.
Kolminapainen kytkin vai kaksi kaksinapaista?
Vastaukset 11
Vanhimmat
suosittelen kolmea yksinapaista kytkintä ja kytkennän voit kokeilemalla todeta. Jos ei toimi niin vikakytkentä.
Mielenkiintoinen lähestymistapa tuo savun jälkeen tutkitaan kytkentä. Valottaisitko vähän miten ja mihin nuo kolme erillistä kytkintä laittaisit.
ja johdot laittaisin sopiviin paikkoihin, sittenhän se on tehty. Ja valot palaa tai ei pala, riippuu mikä kytkin on missäkin asennossa. Palaa, ei pala ja palaa/ei pala.
Oliko muuta kysyttävää?
Minä voisin kysäistä. Keksitkö tuon ihan itte?
ja kyllä toimii. Mikäli sulakkeet ei kestä niin sitten laittaa isommat. Mutta kytkentä on OK. Muuta?
Olitkin paljon tyhmempi kuin luulin. Ei sitten muuta, tämä riittää hyvin.
löytyi vieläkin tyhmempi, aina ei voi voittaa. Mutta kunnia ja kiitos sinulle tyhmyydestäsi.
Olet tyhmistä tyhmin. eli tyhmien kingi.
Pidä hyvänäsi vaan.
..... pattiinko ottaa, tais osua, ottaako ..... pattiin.
Niin mikä?
Minä tekisin tuon yhdellä kolmiasentoisella kytkimellä jossa on kaksi pakkaa. Asento: 1 auton omat pitkät palavat, asento: 2 lisäpitkät palavat ja asento: 3 molemmat palavat.
Auton omille pitkille joutuu asentamaan vastaavan lisäreleen kuin lisäpitkillekin. Valintakytkimen ykköspakalla ohjataan auton pitkille asennettua lisärelettä ja kakkospakalla lisävalojen relettä.
Näin menetellen auton valo-ohjauksiin ei kajota eikä tarvita purkaa puolta kojelaudasta, vaan ohjaukset saadaan helposti kaukovalojen lampun kannalta.
Kannattaa piirtää itselle tuo kolmeasentoinen kaksipakkainen ohjauskytkin, niin kyllä se toiminta siitä selviää.