Honda BF60 kokemuksia?

Olen hankkimassa uutta Honda BF60-konetta ensikesäksi HT-paattiini kesäksi. Onko kokemuksia koneesta?
Se on ilmeisesti uusinta tekniikkaa myynnissä olevissa kuuskymppisistä. Kaikki tieto ja varsinkin jos on vertailutietoa muihin samankokoisiin, niin kiva olisi tietää kaikki plussat ja miinukset.
199837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Yhden kesän kokemuksella pienikulutuksinen ja todella nättiääninen kone.Ei minkäänlaista moitetta.Käynnistyy laakista.Ei 2t öljyn käryä myötätuulessa.
Ainakin AMT kanssa lähtee hyvin liukuun.Luotettavuudesta ei tietty voi mitään varmaa sanoa yhden kesän kokemuksella mutta jos yhtään sama kun BF 50 niin ikiliikkuja.

Äänestä
  • Mikä AMT sulla on? Olen harkinnut n. 5 m AMT:n hankkimistsa ja tuollaista 60 hp konetta.

    Äänestä

  • hfgada kirjoitti:

    Mikä AMT sulla on? Olen harkinnut n. 5 m AMT:n hankkimistsa ja tuollaista 60 hp konetta.

    170R

    Äänestä

  • AMT MIES kirjoitti:

    170R

    Olen todellakin miettinyt tuon paketin ostamista, tosin 170 brs. Nouseeko vene liukuun myös neljällä hengellä? Onko sulla kiinni vakiopotkuri? Käyttäjien kertomana 50:llä liukuunnousu on tuskaista.

    Äänestä

  • Itse ajoin 90 TLDI:llä yli 500 mpk enkä missään vaiheessa huomannut käryä, eikä kukaan muukaan asiasta huomauttanut. Keskikulutus 28s 0,55 l/mpk, tuuliasivene 450 kg 1-5 hengen kuormalla.

    Äänestä

mutta minkä kokoiseen ht-paattiin ajattelit 60 laittaa ? Joka merkistähän täälä on omansa mielipiteet.
Parhaan valinnan mielestäni teet, kun huomioit teho / painosuhteen. Eli max hv / pieni kg.

Äänestä
  • Potkurin nousuista en tiedä mutta on vakio mikä AMT/Honda paketissa tulee.Ainakin 3 henkilöllä lähtee hyvin liukuun.Enemmästä en tiedä.Kuten tuli aikasemmin sanottua niin moottorissa on tosi pieni kulutus.Nätti käyntinen ja hyvä kulkunen.Myöskin Hondan jälleenmyynti hinta on yksi parhaista.Mitä muuta moottorilta normaalikäytössä tarvitsee?

    Äänestä

  • AMT MIES kirjoitti:

    Potkurin nousuista en tiedä mutta on vakio mikä AMT/Honda paketissa tulee.Ainakin 3 henkilöllä lähtee hyvin liukuun.Enemmästä en tiedä.Kuten tuli aikasemmin sanottua niin moottorissa on tosi pieni kulutus.Nätti käyntinen ja hyvä kulkunen.Myöskin Hondan jälleenmyynti hinta on yksi parhaista.Mitä muuta moottorilta normaalikäytössä tarvitsee?

    Kuinka paljon kone vie tunnissa liukunopeudella? ...tana että polttelee toi paketti :)

    Äänestä

  • sdfsraew kirjoitti:

    Kuinka paljon kone vie tunnissa liukunopeudella? ...tana että polttelee toi paketti :)

    Aiotko liukua sillä tunnin vai menetkö jonkin? Eikö olisi mielekkäämpää kysyä paljonko tavaraa menee kilometrille/meripeninkulmalle/poronkusemalle?

    Äänestä

  • poromies4711 kirjoitti:

    Aiotko liukua sillä tunnin vai menetkö jonkin? Eikö olisi mielekkäämpää kysyä paljonko tavaraa menee kilometrille/meripeninkulmalle/poronkusemalle?

    aioin liukua tunnin. Vene tulee huviajeluun. Tosin voihan olla, että menen sillä paikasta a paikkaan b ja vielä takas, mutta pääasiallinen käyttö on hupiveneily kauniilla säällä.

    Äänestä

veneeni silver wolf ei nouse liukuun 6 hengen kuormalla heikkotehoisella honda bf 60 mootorilla.

Äänestä
  • Mun Wolf nousee ihan kohtuudella plaaniin 6hlö kuormalla, jonkin verran matkatavaroita ja 2x25L tankit täynnä. Ja tää sillä heikkotehoisella bf60 koneella...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mun Wolf nousee ihan kohtuudella plaaniin 6hlö kuormalla, jonkin verran matkatavaroita ja 2x25L tankit täynnä. Ja tää sillä heikkotehoisella bf60 koneella...

    minulla BF 60hv , kysyisin sinulta mikä ruutukuvio tuntimittarissa vilkkuu, ruutukuvion laidoissa nuolet keskelle päin.

    Äänestä

Paaliin

Äänestä
  • Paljollako myyt sen paalin?

    Äänestä

Minulla Silver Wolf DC- malli 60 Hondallla, hitaasti nousee 5:llä aikuisella pintaan. 2012 ostin uutena. Koneessa 480 h, ja hieman pettynyt 3- mukisen moottorin tyhjäkäynti vapinaan. Jostain syystä huippunopeus tippunut uudesta n 5kmh (60 -> 55). Vene säilytetty aina pihassa trailerilla, joten pohja on tosi puhdas.

Nyt ekaa kertaan koskaan pari päivää sitten kun järveltä oltiin tulossa pois, niin kun laitoin kaasun täysille, kone meinasi sammua ja käynti pätki aivan kuin bensaa ei saisi. Tätä tapahtui 4-5 krt. Sitten aloin pikku hiljaa kiihdyttämään, niin pääsin pintaan n. 2 min kiihdytyksellä. Järjestelmästä en löytänyt vettä. Osaako kukaan vinkata missä vois olla vika?

Äänestä
  • Eikös näissä ole tyyppivika, joku kumiosa polttoainejärjestelmässä paisuu ja tukkii bensantulon.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Eikös näissä ole tyyppivika, joku kumiosa polttoainejärjestelmässä paisuu ja tukkii bensantulon.

    Mulla teki moottori lämpöisellä kelillä samaa ja lopulta hyytyi kokonaan. Koneesta pitää purkaa imupuoli sekä kp-polttoainepumpun kotelo että saa tämän kumitutin vaihdettua se on korkeapaine-polttoainepumpussa kiinni. Parin/ kolmen tunnin homma kun purkaa ja laittaa kasaan. Nyt mosa toimii taas kuin unelma. Tutti maksoi jonkun 50-60 euroa orkkis-osa

    Äänestä

Vene myös on todennäköisesti painavampi kuin mitä sanotaan tyyppikivessä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Unto Uistelija kirjoitti:

Olen hankkimassa uutta Honda BF60-konetta ensikesäksi HT-paattiini kesäksi. Onko kokemuksia koneesta?
Se on ilmeisesti uusinta tekniikkaa myynnissä olevissa kuuskymppisistä. Kaikki tieto ja varsinkin jos on vertailutietoa muihin samankokoisiin, niin kiva olisi tietää kaikki plussat ja miinukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu