Mehiläisvaha-allergia?

jamiejane

Sain epikutaanitesteissä reaktion propolis cerasta eli mehiläiskitistä. En ole löytänyt tätä mistään käyttämistäni tuotteista, cera albaa eli mehiläisvahaa kylläkin. Osaako joku kertoa ovatko nämä kaksi ainetta sama vai eri asia, jos on allerginen mehiläiskitille pitäisikö silloin välttää myös mehiläisvahaa?

3

6235

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hajusteallerginen

      Kiinnosti koska itse olen saanut mehiläisvahasta ihottuman, sen piti auttaa yskänrokkoon, siksi käytin.
      Olen luonnonhartsille ja hajusteille allerginen, en tiedä, testattiinko mehiläiskittiä samalla.
      Mehiläisvaha (cera flava)
      Mehiläisvaha, valkaistu (cera alba)
      propolis (mehiläiskitti, INCI: Propolis Cera (EU)/Propolis WAX (USA)/Propolis Extract (USA))

      Löysin netistä: Yleisimmät allergiaa aiheuttaneet aineet kosmetiikkatuoteneuvonnan asiakkailla v. 1988 - 2004.
      snip
      Mehiläiskitti ja mehiläisvaha (Propolis ja Cera alba), biologinen lisäaine ja pehmittävä /emulgoiva aine/ kalvonmuodostaja. Allergia yleensä propolisallergiaa 2 %
      http://www.juurikasvu.org/smf/index.php?topic=43.45

      Propolista käytetään ns. luonnonkosmetiikassa, kasvo- ja käsivoiteissa, ainakin sellaista luin googlen löytämistä tiedoista.

      En löytänyt tietoa, miten propolis ja cera alba eroavat, mutta molempia saadaan mehiläispesistä/-kennoista.
      http://www.terveyshymy.fi/artikkelit/helpotusta-mehilaiskitista

      Itse saan välittömästi nuhan hunajasta, teelusikallinen riittää, joten en käytä ollenkaan.

    • NoraSohlman

      Hei! Olet tämän kirjoittanut näköjään kuusi vuotta sitten, mutta löysin keskustelun netistä etsiessäni tietoa mehiläisvaha-allergiasta. Satuin lukemaan tuon kohdan, että olet myös hartsille allerginen. Nimittäin itse en ole millekään muulle allerginen kuin luonnonhartsille, ja nyt vissiin mehiläisvahallekin, että onko niissä joku yhteys. Oletko saanut lisätietoa mehiläisvaha-allergiastasi, siis onko sinulla sitä?

      • Anonyymi

        Minulla on mehiläivaha ja- kitti allergia ja luonnonkumi..harsi..ja kesäpörriäisten pistot kuuluu samaan..myös banaani . Alkergiat todettiin n. 13 vuotta sitten .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1608
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe