Ensimmäinen tasokoe

n

Onko krav magan ensimmäinen tasokoe vaativa, siis hylätäänkö suunnilleen puolet porukasta säännönmukaisesti, onko hylsyt yksittäisiä vai pääseekö kaikki läpi kun vaan tietää ettei potkuja suoriteta sormilla? Olen nyt peruskurssilla SKML:oon kuuluvassa seurassa ja olen kurssin huonoin, aiempaa liikuntataustaa ei ole. Nyt jo vähän mietityttää, kehtaanko mennä koko tasokokeeseen lainkaan, kun en tahdo olla porukan ainoa joka ei pääse läpi. Parempi keksiä joku tekosyy, jonka varjolla "joutuu" jättämään testin väliin ja suorittamaan sen joskus myöhemmin. Eri asia on, jos muitakin hylätään, jolloin siihen ei liity samanlaista häpeää.

6

1003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahvi -

      Se magan 1.tason tasokoediplomi nyt ei ole niin tavoittelemisen arvoinen juttu, että kannattais tollasilla päätään vaivata.

      • muovi -

        Olipa kannustava vastaus.


    • gg

      Kyllä sen ekan tasokokeen yleensä kaikki läpäisevät. Mikäli kuitenkin sattuu tulemaan "hylsy", se ei kuitenkaan ole este harjoittelun jatkamiselle, vaan voi uusia kokeen myöhemmin. Suosittelisin varsinkin jos jännittää osallistumaan joka tapauksessa, saatpa ainakin kokemusta itse näyttötilaisuudesta, ja mahdollisessa uusinnassa voi keskittyä itse tilaisuuden jännittämisen sijaan omaan suoritukseesi.

      • nimimeekki

        Olen erittäin konenut kamppailija takana 1,5 vuotta treeniä, suosittelen vaihda lajia esim. rbds raw magaan!


    • KM

      Millä perusteella olet "kurssin huonoin"? Jos käyt edes semiaktiivisesti treeneissä, läpäiset Practitioner 1 -kokeen varmasti. Jos taas käyt vain muutamissa treeneissä ennen tasokoetta sen toivossa, että saisit merkin ja diplomin, niin ohjaaja ei välttämättä laske edes tasokokeeseen.

    • P1

      Oma tasokokeeni oli samalla opetustilanne, jonka pitäjä kävi huomauttamassa pahoista virheistä ja kertoi/näytti oikean suoritustavan tarvittaessa vaikka rautalangasta vääntäen. Jos pystyi korjaamaan näytetyt virheet, suoritus hyväksyttiin. Rima pidettiin aika alhaalla ja kaikki läpäisi tasokokeen, mikä onkin aika yleinen käytäntö kamppailulajien ensimmäisessä taso/vyökokeessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1119
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      255
      936
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe