Akanvakka suomentaa viikoittain Rob Brezsnyn Vapaan Tahdon horoskoopit. Löydät ne osoitteesta http://www.akanvakka.fi/brezsny.htm
Rob Brezsny on tunnettu amerikkalainen astrologi, jonka viikoittaista horoskooppikolumnia Vapaan Tahdon Astrologia (Free Will Astrology, aiemmin nimellä Real Astrology) on julkaistu
yli 28 vuoden ajan, nykyisin yli 120 julkaisussa. Brezsnyn laatimat horoskoopit ovat henkilökohtaisempia, optimistisempia ja kaunokirjallisempia kuin perinteiset horoskoopit. Oleellinen konsepti hänen kirjoituksissaan on Pronoia, jonka hän määrittää paranoian vastalääkkeeksi, epäilykseksi siitä että Maailmankaikkeus on salaliitto, joka on sinun puolellasi.
Erilaisia horoskooppeja
2
487
Vastaukset
- Rapuliini
Näähän oikeasti on aika ajatuksia herättäviä, omani tälle viikolle:
"Rakkaustarinassasi on elementtejä farssista sekoitettuna saippuaoopperaan, satuun ja kummituskertomukseen. Tavalliselle ihmiselle se olisi varmaankin liian intensiivistä ja sotkuista käsiteltäväksi, se vaatii liikaa vapaaehtoista epäuskon syrjään työntämistä ja sisältää niin paljon varmuuksista irti päästämistä, ettei kukaan täysissä järjissään oleva suostuisi sen vaatimuksiin. Onneksi et näinä päivinä ole tavallinen ihminen etkä liioin täysissä järjissäsi… Siksi sanon sinulle: ota ilo irti tästä kimurantista kertomuksesta johon olet uponnut. Nauti jokaisesta juonenkäänteestä ja arvoituksesta kuin sinulle olisi annettu eeppinen myytti, jota pohdiskella ja josta oppia seuraavan vuosikymmenen ajan. Hyvää Ystävänpäivää, Rapu! "
Tunnistan tuosta paljon omaa, kuinkakohan vielä oppisin nauttimaan tästä kyydistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17722362Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant769564Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.367563Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846365SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1876047Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445051HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084686Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014436Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo922151Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821429