Viime kesänä olin vielä aika "naru" ja finnejä oli aika paljon. En ollut kovinkaan suosittu tyttöjen seurassa ja itsetunto vähän huono. No koulujen alettua aloin käymään säännöllisesti salilla ja aloitin roaccutan kuurin finnien poistoon.
Tällä hetkellä ruumiinrakenne on "miehistynyt" ja parantunut todella paljon ja finnit suunnilleen lähteneet, ja tilanne tuntuu olevan aivan eri. Tyttöystävän olen saanut ja muutenkin tulen juttuun paljon paremmin ja tuntuu olevan paljon vähemmän halveksuntaa.
Onko siis ulkonäkö näin tärkeä asia tytöille, ettei kiinnosta yhtään tutustua poikaan joka ei näytä hirveän hyvältä?
Tällä hetkellä ruumiinrakenne on "miehistynyt" ja parantunut todella paljon ja finnit suunnilleen lähteneet, ja tilanne tuntuu olevan aivan eri. Tyttöystävän olen saanut ja muutenkin tulen juttuun paljon paremmin ja tuntuu olevan paljon vähemmän halveksuntaa.
Onko siis ulkonäkö näin tärkeä asia tytöille, ettei kiinnosta yhtään tutustua poikaan joka ei näytä hirveän hyvältä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se riippuu. Sanotaanko vaikka niin, että ennemmin ottaisin mukavan ja ehkäpä narun, kuin jonkin aivottoman lihaskimpun. Kauneus ja viisaus ei asu samassa päässä vai miten se sanonta menikään.
Ulkonäöllä houkutellaan ja luonteella vietellään, niin kai se menee.
Toi on täyttä skeidaa kun joku väittää olevansa kiinnostunut jostain muusta kuin ulkonäöstä. Tai no, ehkä joku 3-kymppinen on jo enemmän kiinnostunut miehen rahoista ja asemasta, mutta koulutytöt on ulkonäkökeskeisiä. Ja koulupojat tietysti myös. Miten se aina sattuukaan, että ne mukavat, ihkut, hauskat plää plää plää pojat on aina myös niitä hyvän näköisiä ja trendikkäitä? Samat läpät saa nörtin sanomana muijan tuhahtamaan mutta jonkun vitun snoukkapellen suusta kuultuna muijalla on housut rähmässä saman tien. Näin se menee - yritetään elää sen kanssa.
Ulkonäkö ratkaisee aikas paljo mut myös itsetunto! Jos poika on omasta mielestään ruma tai ei tykkää jostain itsessään, se huonontaa itsetuntoa vaikka sitä ei huomaisi. Itsetunto ratkaisee myös todella paljon!
mä--- sanoikin jo oleellisen. Itsetunto on seksikästä.
Loppujen lopuksi kaikki me ollaan ihmisiä. Tytöt ja pojat on kaikista eroistaan huolimatta aika samanlaisia. Esimerkiksi tuo itsetuntohomma. Jokainen poika voi miettiä näkeekö sellaisen "hiirulaisen" seksikkäänä vai ei. Joku tosi ujo tyttö voi olla maailman kaunein kasvoiltaan ja kroppakin (jos sitä pääsisi näkemään) olisi kuin unelma, mutta sitten tyttö ei koskaan puhu, tai kato silmiin ja kulkee hartiat lysyssä jne. niin eihän sitä sillä tavalla huomaa. Ihan sama asia menee toisinkin päin. Olkaa ihmiset ylpeästi omat itsenne niin te myös näytätte kauniilta ja mielenkiintoisilta. Itsevarmuus ja ulospäinsuuntautuneisuus tekee kauniiksi. Harva meistä on oikeasti todella ruma.
en itse pidä ulkonäköä tärkeänä mutta tosia asia ei tule mieleenkään mennä iskemään kundia joka olisi ´´ruma´´ en tiedä mistä se tulee mutta ei varmaan kunditkaan mene juttelemaan jollei 100kiloiselle finninaamalle. sama asia.?