Reumalääkärille pääseminen

reumaatikkoko?

Tasaisin välein netistä saa lukea tarinoita siitä, miten vaikeaa on päästä julkiselle puolelle reumalääkärille. Alkuun lähetteen saaminen on vaikeaa ja kun lähetteen vihdoin saa, niin välttämättä poliklinikka ei otakaan vastaan, vaan palauttaa lähetteen takaisin.

Onko asia oikeasti näin vai onko kyseessä urbaanilegendaa? Onko reumalääkärille oikeasti vaikea päästä? Ainakaan HUSin jonot eivät kamalan pitkiltä näytä, kun vertaa muihin erikoisaloihin. Entä pääseekö sen "ensikäynnin" jälkeen, kuinka helposti reumapolin asiakkaaksi? Eli joutuvatko reumalääkärit usein toteamaan, ettei tauti ole reumaattista ja palauttavat perusterveydenhuoltoon vai jatketaanko tutkimuksia?

Millaisia kokemuksia täällä on hoitoon pääsystä?

11

4014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punahukkaa...

      Itse odottelen postia HYKS:iltä, sain lähetteen ihotautilääkärille lokakuussa 2010. Eikä mitään ole kuulunut vielä. Ruuhkaa tuntuu olevan... Ei ollut ihan varmaan hakemasi vastaus, mutta tämä on minun tilanne.

      • Veppi7

        Kun itselläni oli aikoinaan alkavat reumaoireet, niin menin ensin työterveyslääkärin juttusille joka määräsi alkuun vain kipulääkettä ja ihmetteli että mikähän se tuokin vaiva on, Noin kuukauden kuluttua oireiden jatkuttua menin uudelleen työterveyslääkäriin ja tällä kertaa oli onneksi eri lääkäri, joka osasi epäillä reumaa ja kirjoitti sitten heti lähetteen paikalliseen keskussairaalaan reumalääkärille. Noin viikko tämän käynnin jälkeen posti toi aikavarauksen reumalääkärille noin kolmen kuukauden päähän...


    • ReakArt

      Itse pääsin lääkärin kautta heti reumalääkärille. Ongelmana on räjähtävän reaktiivinen artriitti, johon on pakko saada jotain muuta lääkettä kuin esim burana, muuten ei eläminen onnistu. Esim. päivässä turposi ilman syytä kävelykelvottomaksi polvi, leuka naksahti pahasti ettei suuta saanut kunnolla kiinni eikä auki ja nyt viimeisimpänä menivät polvet ja lonkkanivelet käyttökelvottomiksi eli ei päässyt kunnolla liikkumaan.

      Tosin diagnoosin saaminen kesti 14 vuotta, sillä yksittäisiä tapauksia ei niputeta yhteen ennen kuin sitten vasta myöhemmin... Kuitenkin hoitoa pitää akuuttiin saada heti ja sen olen saanutkin.

    • jokueräs

      ja sitten laittoi lähetteen reumapolille. Sinne sain ajan n. 1 kk:n päähän lähetteestä. Ja suoraan ottivat potilaaksi, välillä on keskusteltu seurantapaikasta, mutta ainakin toistaiseksi se on reumapolilla pysynyt - siirto perusterveydenhuoltoon kunhan diagnoosi saadaan selville. Luulisin, että melko pian.

      Ikinä en ole kuullut, etteikö reumapolille pääsisi, jos lähetteen saa. Hoidon jatkot onkin sitten eri asia

    • Tikku-akka

      Minä olen kärsinyt neljä vuotta nivelkivuista lonkissa, selässä ja jalkaterissä. Työterveydestä sain jos jonkinkaista kipulääkekuuria kortisoni-piikkejä ja kipujen pehetessa vihdoin lähetteen reumapolille. Lähete kuitenkin palautui, joten en päässyt sinne. Seuraavaksi pääsin fysiatrille terv.asemalle. Sieltä sain lähetteen magneettiin ja lisää kortisonia ja Buranaa. Kivut vaan jatkuivat, mutta fysiatri ei suostunut lähettämään eteenpäin.

      Nyt oli pakko mennä ta:lle lääkäriin, kun istuminen ja seisominen ovat yhtä tuskaa. Lääkäri väänteli ja käänteli niveliä ja onneksi irtosi taas lähete reumapkl:lle, sillä kukaan muu ei näytä tekevän muuta kuin määräävän kipulääkkeitä.

      Nyt toivon, että tällä kertaa pääsen sinne reumapolille, eikä lähetettä torpata taas, sillä muuten olen aivan umpikujassa kipujeni kanssa.

    • epäilys vasta

      Olen hyvin vähän sairastanut (onneksi) elämäni aikana, joten terveyskeskuskokemukset ovat jääneet yhteen, erittäin epämiellyttävään kertaan.
      Todella reumaattisesta suvusta tulevana on melkolailla selvää, että nyt lähes 50vuotiaana alkaneet jalkapohja ja selkäoireet ovat reumaattisia, vielä ov selvitty buranalla ja korkealla kipukynnyksellä, mutta tokihan lääkäriin on lähdettävä. (edesmenneellä äidillä nivel- ja selkärankareuma, veljellä nivelreuma, veli kuitenkin tehokkaan työterveyshoidon piirissä, joten ei osaa neuvoa. Äidin 11 sisarusta sairastaneet kaikki jonkinlaista reumaa jne.)

      Koska olen täysin tietämätön kunnallisesta terveydenhoidosta, kysynkin, pääseekö sinne kenties, jos varsinainen diagnoosi on tehty yksityispuolen reumalääkärillä? Tulot ovat niin minimaaliset, etten missään tapauksessa voi pysyä yksityispuolen potilaana, mutta kerran tai kaksi voisin uhrata euroseni sinne, jotta diagnoosi tulisi tehtyä ilman vuosien kipuvalittamista.

    • Eipääsejonoonedes

      En ole päässyt. Yrittänyt jo 3-4 v. En ole tarpaksi tärkeä eiku kipeä kuulemma. Tuntuu pahalta mutta elämä on.

    • Olenko-keksinyt-kipuni

      Aika epäilevästi tklääkärit ovat suhtautuneet minuun viime vuosien ajan jolloin olen apua hakenut. Työterveys ei ymmärtänyt kipujani ollenkaan koska kaikki labrat ovat puhtaat. Yksi sanoikin ettei minusaa ole mitään vikaa. Kait se kipu sitten on korvien välissä eikä turvoksissa olevassa kohdassa ja kivutkaan ei sitten ole todellisia. Hyvin surullista lääkärien epäilyt ja kohtelu.

    • Reumalääkärilleeieieiei

      Jep joo, ei pääse. En tälläkään kertaa. Minussa ei ole vikaa sanoo tklekuri ja virheellisesti kirjattu lähete palautui jälleen.
      Vaikka pitäisi iloita, olen ilmeisesti terve. Kipuja vaan.

    • köpöukko

      Terveyskeskuksessa ei otettu vakavasti kuumeilua ja nivelkipuja, mutta kun sain vaadittua itelleni verikokeet ja crp oli 200 niin sitten kyllä hoidettiin ja sairaalassa kiidätettiin kaikkiin maailman laitteisiin.

    • yksikiitollinen

      Joku nosti aika vanhan aiheen mutta vastataanpa minäkin. Itse pääsin reumalääkärille muistaakseni 1-2 kk terveyskeskuslääkärillä käynnin jälkeen. Tämä oli siis Kuopiossa kesällä 2016. Omalla kohdallani oli kyse sidekudossairaudesta (Sjögren SLE), lähinnä kärsin kuivasta suusta ja silmistä, muuten olen perusterve alle 30-vuotias nainen. Nyt vointiani seurataan 6 kk välein reumapolilla. Mulla eteni asiat mallikkaasti, harmittaa niiden puolesta joilla tilanne on toinen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5313
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4667
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      150
      1655
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1270
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      64
      939
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe