Kun teen esimerkiksi 85 cm x 220 cm koon julkaisun InDesignilla jonka haluan olevan kokonaan värillinen painettaessa, tuleeko minun rakentaa grafiikat, tekstit ym. niin, että ne ylttävät noiden "violettien viivojen" (margins, luulen?) sisälle, vai koko paperinosuudelle?
Tyhmä kysymys InDesignista.
3
343
Vastaukset
- 3mm bleed
painotyöt 3 mm marginaalilla, (eli arkkisi olisi 85,6 x 220,6 cm painoon mennessä) ja reunoihin asti ulottuvat grafiikat jatkuvat aina 3 mm arkin reunojen yli. Siis jos arkin läpi kulkee kuva/palkki/tms tulee sen olla joko 85,6 tai 220,6 cm
Juurikin noin. Margins tarkoittaa sisennystä eli käytännössä se on vain apuviiva työn sisällä. Se ei vaikuta mitenkään itse painoon. (siis se violetti viiva)
Jos haluat koko työn taustan "maalata" tarvitsee asettaa leikkuuvarat (bleed) eli punainen viiva.
file/document setup ja sieltä bllediin 3-5mm. 5mm jos painotyö on kirja missä on sivuja enemmän kuin 50. noin ohjeena- Näin on.
sfinski80 kirjoitti:
Juurikin noin. Margins tarkoittaa sisennystä eli käytännössä se on vain apuviiva työn sisällä. Se ei vaikuta mitenkään itse painoon. (siis se violetti viiva)
Jos haluat koko työn taustan "maalata" tarvitsee asettaa leikkuuvarat (bleed) eli punainen viiva.
file/document setup ja sieltä bllediin 3-5mm. 5mm jos painotyö on kirja missä on sivuja enemmän kuin 50. noin ohjeenaTärkein unohtui, pitää kysyä painosta speksit. Leikkuuvarat vaihtelee homman, painomenetelmän, paperin ja koneitten mukaan. Mutta 3 milliä on ihan hyvä perusmitta moneen hommaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38889Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30633Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568- 24541
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17533Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17513