Rotukieltoja vai koira-ajokorttia.
Jos rotukieltoja, niin mainitkaa kaikki rodut, jotka tulisi kieltää ... Älkääkä provoilko, vaan jos rotukiellot eivät ole mielestänne tarpeen, perustelkaa vaikka kuinka toimittaisiin koira-ajokortin kanssa.
Jos rotukieltoja, niin mainitkaa kaikki rodut, jotka tulisi kieltää ... Älkääkä provoilko, vaan jos rotukiellot eivät ole mielestänne tarpeen, perustelkaa vaikka kuinka toimittaisiin koira-ajokortin kanssa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Nimittäin se ongelmallisin koiranomistajapopula ei koiran pitoa lopeta kuitenkaan, vaan tästä tulee kuluautomaatti. Jos tiettyjä rotuja kielletään, alkaa sitten virrata tännekkin "sekarotuisia". Kieltolistan vuoksi mm. eläimet saattavat jäädä ilman hoitoa ja koulutusta vielä enemmän, koska omistajat eivät uskalla kiinnijäämisen pelossa hoidattaa koiriaan asiallisesti.
Kukapa sitä koirakortin olemassaoloakaan valvoo? Ei kukaan. Vastuulliset ihmiset hankkivat sen kuitenkin, mutta tämä ei taida olla se murheita aiheuttava ryhmä. Miten ihmeessä estettäisiin kortittomalle koiran joutuminen tässäkään tapauksessa?
Tässä tapauksessa ehkä lähtisin kannattamaan sellaista järjestelmää, johon ohjautuisivat jo todetusti koiransa kanssa vaikeuksiin joutuneet ihmiset. Jolloin olisi myöskin mahdollista seurata edistymistä esimerkiksi pistokokeinkin.
Samaa mieltä!
Se on OMISTAJASTA kiinni, miten koira käyttäytyy. Ei pidä myydä koiria idiooteille, sillä siitä päästään.
Perustele itse typerä kysymyksesi. Miten kuvittelet rotukieltoa valvottavan jne?
Lähes jokaisellahan on kännykamera. Poliisilla on ilmiantopuhelin. Kuva sinne ja osoitetiedot mukaan. Se on siinä. Poliisi käy antamassa lopetuksen.
Ja sinähän tiedät missä kaikki suomen ihmiset asuu?? Hihhih..
Aina kun jonkun koira aiheuttaa jotakin vahinkoa, se lopetetaan ja omistajalle määrätään koiranpitokielto, joka kestää tietyn aikaa vahingon vakavuudesta riippuen. Jos koira tappaa vaikkapa toisen koiran, siitä tulee 12 vuoden koiranpitokielto, mutta jos koira tappaa ihmisen, siitä tulee elinikäinen koiranpitokielto. Jos koira vahingoittaa ihmistä tai toista koiraa lievästi, siitä tulee 5 vuoden koiranpitokielto ym. Jos koiranpitokieltoa rikkoo (koiran hankkii kiellosta huolimatta), siitä seuraa elinikäinen koiranpitokielto. Jos saman henkilön toinenkin koira aiheuttaa vahinkoa, hänelle määrätään elinikäinen koiranpitokielto. Sillä lailla koulutetaan samalla ongelma>>omistajia>>, eli saadaan heistä jatkoa varten tarkempia ja varovaisia. Koiran omistaminen kumminkaan ei ole elinehto, vaan koira on seuralainen ja hyötyeläin.
käytetään eläinrääkkäystapauksissa. Kuten jokainen on voinut todeta, se on naurettavaa, sillä sitä ei pystytä valvomaan mitenkään.
Mihin aloittaja pyrkii kysymyksellään.
On väärin rangaista koiria, joiden koulutuksen, kasvatuksen, hoidon ym on OMISTAJA laiminlyönyt. Eikö omistajien laittaminen vankilaan olisi parempi ratkaisu? Nyt he hankkivat heti uuden eläinparan ja sama meno jatkuu. Ei tämä ongelma ole kiinni roduista kulta pieni, käytä aivojasi, vaan TYPERISTÄ OMISTAJISTA.
rotukieltoja. yhden voisi kieltää, nimittäin koirasuden. se uhkaa luonnonsuden perimää, kun niitä päästetään luontoon. se ei ole edes koira. eikä susi. koirasusilla mennään ajassa monta tuhatta vuotta taaksepäin, ja se ei ole hyvä asia.
muita rotuja ei tarvitsisi kieltää.
koira-ajokortti ei toimi. sillä vaan rahastettaisiin tyhmien taskut tyhjiksi, ja "sekarotuisia" alkaisi virtaamaan suomeen! koira-ajokortti olisi sama asia kuin esim. katsastus; maksaa paljon, eikä mitään hyötyä.
Vaativien koirien kurssit voisivat olla hyviä, mutta niiden ei kuuluisi olla pakollisia, eikä kovin hinnakkaita!
Hemmilän lista on aika hyvä. Sen jatkoksi tulisi kuitenkin laittaa saksanpaimenkoira ja rotikka. Toinen vaihtoehto olisi olla kieltämättä yhtään rotua, mutta määrätä ongelmaroduille vuotuinen haittamaksu, joka voisi olla esim. 200- 500 euroa. Ko. rahoilla paikkailtaisiin uhreja ja maksettaisiin omaisille hautauskuluja.
onko tuo sitten ns piilokoiravero? :( sanohan, koska siitä on tullut jotain hyvää, että hintoja on nostettu???
nytkin nostellaan kaikki mahdolliset verot ilmastonmuutoksista, mutta ilmasto muuttuu kumminkin, niin mitä hyötyä on rahastaa ihmisiä?? ja tuo, että ko. rahat menisivät oikeaan tarkoitukseen, se malli ei toimi suolessa, mieti vaikka veroja, niitä vaan nostellaan, kansalaisten oloja huononnetaan, verorahat jaellaan isojen pamppujen taskuihin ja ulkomaille. voi vaan kysyä että mitä ihmeen järkeä siinä touhussa on??? myös hyvänä esimerkkinä autovero. suolen tiet ovat huonommassa kunnossa kuin koskaan, mutta veroja maksetaan enemmän kuin koskaan, myös "ylinopeus"sakkoja maksetaan enemmän kuin koskaan, niin miksi ne tiet silloin ovat huonommassa kunnossa kuin koskaan?? kuka rahat varastaa??
Kynnys koiran hankkimiseen korkeammaksi. Eli se pitäisi tehdä vaikeammaksi, tai saada se vaikuttamaan vaikealta. Huonoja puolia pitäisi korostaa.
Siten vain hyvin koiran hankkimista harkinneet ja muutenkin selväpäisemmät ihmiset voisivat hankkia koiran, tai edes harkitsisivat sitä. Ettei hetken mielijohteesta tai lasten pyynnöstä ostettaisi kallista rotukoiraa kasvattajalta.
Ja eläinsuojeluyhdistykseltä koiran ottamisen pitäisi olla ensimmäinen vaihtoehto, sitten vasta kalliin rotukoiran kasvattajalta hankkimisen. Löytökoirat tai kodittomat, ongelmatapauksia lukuunottamatta, ovat usein ihan yhtä hyviä lemmikkejä, ja yleensä varttuneempina hyviä ensikoiriksi. Pienessä pennussa on paljon työtä, johon kaikki eivät pysty. Ja rotujen perinnöllisistä sairauksista pitäisi teidottaa, varsinkin näiden epämuodostuneiden bulldogien, chihuahuojen, saksanpaimenkoirien ym. kohdalla. Siten nekin rodut saataisiin terveiksi, eikä omistajienkaan tarvitsisi surra niin paljon sitä koiran lonkkavikaa tai vakavampaa vaivaa, jonka on oikeastaan pystynyt ennustamaan.
Ja rotujen tarpeet pitäisi ottaa huomioon, eikä niihin sallittaisi mitään myönnytyksiä. Esimerkiksi bordercollie tarvitsee paljon tekemistä ja liikuntaa, eikä sen ensisijainen paikka todellakaan ole kerrostalossa. Tai suuri leonberginkoira - sekin sopisi paremmin maalle tai omakotitaloon. Vinttikoira tarvitsee myös paljon liikuntaa. Haukkuherkät rodut, myös pienet räksyttävät kassikoirat, eivät sovi kerros- tai rivitaloon. Metsästyskoirat metsästyskoteihin. Laumanvartijat paikkoihin, joissa oikeasti tarvittaisiin vartiointia. Paimenkoirat paimentamaan, tai edes maalle eläinten joukkoon. Palveluskoirat voisivat sopia "normaaleihin oloihin", jos saavat tarpeeksi tekemistä. Seurakoirat sitten sohvakoristeiksi ja lasten leluiksi.
....taikka sitten vain jokainen käyttäisi järkeään.. jos kaikilla olisi maalaisjärki tallella, niin metsästyskoirat menisivät metsästäviin koteihin jne. tuo, että jos koiran hankkiminen tehdään vaikeaksi, niin johan alkaa pentutehtailu kukoistamaan!
Koira ei itse päätä omistajaansa, se ei itse päätä siitä mihin kotiin se joutuu, se ei itse voi vaikuttaa oman koulutukseensa, se voi vain toimia vaistojensa varassa ja toivoa että omistaja tietää mitä tekee.
Ajattelitko jotenkin, että se koira suorittaisi itse sen ajokortin? Tai valitisisi sen perheensä? Eikös aloittaja pyrikin tällaiseen koirallekkin parhaaseen ratkaisuun. Itse en toki kannata noista kumpaakaan noissa muodoin, mutta koska ihminen on tyhmä eläin, niin varmaankin jotain on jossakin vaiheessa pakko tehdä.
Eli mitä tulisi tehdä asian hyväksi ? Minun mielestäni ratkaisua ei ole ...