Ohjelma keskiviikkona 2.2. 2011 TV4 klo 22.00.
Ohjelmassa mukana Vesa Keskinen ja Esko Eerikäinen.
Linkissä kommentteja, kommentoikaa.
http://www.nelonen.fi/uutiset/viihde/keskiviikkona-maria-talkshowssa-jätetyt-miehet-vesa-keskinen-ja-esko-eerikäinen
---
Ohjelmassa mukana Vesa Keskinen ja Esko Eerikäinen.
Linkissä kommentteja, kommentoikaa.
http://www.nelonen.fi/uutiset/viihde/keskiviikkona-maria-talkshowssa-jätetyt-miehet-vesa-keskinen-ja-esko-eerikäinen
---
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ben Furmanin ohjelma 21.1.2005. Avioero miehen kokemana.
Ohjelman jälkikeskustelusta poimittu Tuulaus nimimerkillä kirjotettu naisnäkökulma.
Heräsi paljon ajatuksia ja muistoja kun katsoin ohjelmaa avioerosta miehen kannalta.
Olen 47 vuotias nainen erottanut mieheni 6-7 vuotta sitten.
Syy miksi kirjoitan on se kun haastateltava mies sanoi ettei vieläkään oikein tiedä miksi läheisyys/seksi loppuisuht aikaisessa vaiheessa (yleensä sen jälkeen kun lapsi tulee),
tämän kommentin kuulee aina kun juttelee eronneiden miesten kanssa heidän erostaan eli mielestäni asia on niin että naiset tietävät kyllä miksi mutteivät kerro miehille koska se on aika karu tarina.
Ei ensimmäistä aviomiestä oteta sen takia että häntä RAKASTETTAISIIN SAATIKKA HALUTTAISIIN VILLISTI vaan naiset tekee valinnan selkeästi turvallisuussyistä. Halutaan turvata tulevaisuus itselle ja saada niinsanottu hyvä isä tuleville lapsille.
Tarkoitus ei välttämättä tässä toiminnassa ole niin paha kuin teko on pitkässä juoksussa miehen kannalta.
Täydellistä ja sikamaista loistavan ja kaikkensa perheensä eteen tekevän keskiverron suomalaisen miehen HYVÄKSIKÄYTTÖÄ.
Me suomalaiset naiset viedään mieheltä kaikki rahoja ja itsekunnioitusta myöten.
Vaatimuksia esitämme loputtomasti mitään ei anneta vastalahjaksi ja suomalaisen miehen syyllistäminen on niin helppoa.
Itsekin olen tehnyt samoin, sitten vasta "päästin" mieheni vapaaksi kun lapset olivat riittävän vanhoja pärjätäkseen hyvin.
Eli hyvä mies oli tehtävänsä tehnyt ja voi mennä ikävystyttämästä minua kuoliaaksi.
On ihan höpöpuhetta että suomalainen mies ei osaisi tai haluaisi keskustella parisuhteen ongelmista, nainen useammin on mielestäni se joka ei osaa eikä voikaan keskustella koska mistä nainen keskustelisi jos lähtökohdat parisuhteeseen ovat miehen "kusetusta".
Niissä tilanteissa kun aviomiehemme yrittävät keskustella kanssamme ongelmista me naiset sopertelemme yleensä sekavia selityksiä kaikenmaailman toisarvoisista
asioista tiskeistä pyykeistä yövalvomisista( jaksetaanhan sitä kapakoissakin valvoa ja pyykit, tiskit ja duunit kuuluu aina elämään oli lapsia eli ei).
Ihanaa kuitenkin nähdä kehityksen suunta että yhä suurempi joukko miehiä uskaltaa itse lähteä surkeista avioliitoistaan,(marimekkotanttojen propagandasta huolimatta) eivätkä suostu loputtomasti meidän sikamaisten suomalaisnaisten hyväksikäytettäviksi.
Tsemppiä herrat ja menoksi
asiat eivät ajan mittaan avioliitoissanne parane vaan pahenevat.
Tuulaus
Helsingin Sanomat 18.1.2006.
Eronneiden miesten ja lasten oikeudet toteutuvat heikosti.
http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Miehen käy erossa huonosti/HS20060118SI1KU028jg
--
YLE. Terveys ja hyvinvointi 20.5.2009.
Psykologi Tony Dunderfelt aamu TV:n haastatltavana.
Naiset kaipavat miehisiä miehiä, mutta löytävät luusereita.
Ovatko miehet sikoja, vai naiset sekoja?
Lue kommentit.
Kysymys.
Voisiko taustalta löytyä mahdolliseti emansipatiovöyhötys, e- pillereiden tulo markkinoille, alkoholin ja hormonien yhteisvaikutus?
http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2009/05/psykologi_miehen_pitaisi_asettaa_naiselle_rajat_748867.html
---
Kuukauden teemat 2011.
Isät kasvatuskumppaneina.
Ajatukset siitä, minkälainen on hyvä isä ja äiti kumpuavat kulttuurista, sukupuoli- ja vanhemmuussterotypioista.
Johanna Mykkänen Jyväskylän yliopisto.
http://www.thl.fi/fi_FI/web/kasvunkumppanit-fi/kuukauden_teema/isat_kasvatuskumppaneina
--
Vanhastaan on ajateltu, että miehet eivät juurikaan osallistu perheen perustamiseen liittyvään keskusteluun.
Työkaluja isän kanssa työskenteleville nuvolassa.
http://www.thl.fi/fi_FI/web/kasvunkumppanit-fi/kuukauden_teema/isat/tyokaluja_neuvolaan
---
Löytisikö Uuden Suomen sivustolla pohditaan, ovatko e-pillerit sekoittaneet naisen rakkauden molekyylit.
Voidaan pohtia myös onko "naisten seksuaalinen vapautuminen", eli emansipaatio vöyhötys syy perheiden, lasten, nuorten pahoinvointiin ja syrjäytymiseen.
Vastaus saatta löytyä linkissä.
http://penttihuovinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/42435-sotkevatko-e-pillerit-rakkauden-molekyylit
----
Helsingin Sanomat 14.1.2009.
Sinkkuelämää sarjan kertoo kauniiden naisten vilkkaasta seksielämästä.
Artikkeli ja 69 (sixty nain) kommenttia.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tutkimus Seksihormoni ajaa kauniita naisia salasuhteisiin/1135242736995
----