Pitäisi tehdä vähän reilumman tehoinen traktorilla pyöritettävä generaattori, ehkä 15 - 30kW. Käytettävissä olisi riittävän iso hiiliharjamoottorikin (3 X 400V), mutta nyt en löydä sopivaa ohjetta, jolla saisin tehtyä jännitteenvakavoinnin, enkä viitsisi alkaa keksimään ruutia uudelleen. Olisiko sopivaa linkkiä kellään muistissa?
Moottorista generaattori
Aggregaatti tekeillä
2526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ennen kuin kukaan ehtii ihmetellä, pitää korjata että tarkoitukseni oli sanoa liukurengasmoottori, eikä hiiliharjamoottori.
Itse mietin joskus vähän pienemmässä mittakaavassa, eli kuntopyörää, jolla pyörittäisi pois käytöstä jäänyttä kaivon vesipumpun moottoria. Sen verran ehdin selvitellä, että kolme kondensaattoria tarvitsee vaiheiden välille. En mene vannomaan, mutta kytkentä taisi olla niin, että moottorin kelat tähtikytkennässä yhteisellä keskipisteellä ja ympärille kondensaattoreista kolmio. Sitten moottori pyörimään, yliheittokytkimellä ladataan yksi konkka ja hetken päästä saadaan vaiheiden välistä virtaa, paras teho tulee yksivaiheisena. Tuo konkan lataus sitten pitää olla kohtuu nopea operaatio, voi muuten mossahtaa jotakin, kun se alkaa itse generoimaan jännitettä. Eikös tuo vakavointi käy säätämällä jännitteen taajuuden 50Hz:iin?
En uskalla sitten arvailla noita kondensaattoreita, pitäisi tietää moottorista hiukan enemmän, mutta kaippa saat vaan huonommalla hyötysuhteella virtaa, jos ne on vaan vähän sinne päin..