iPhone rikkoo autostereot

"Applen iPhone- ja iPod-laitteista, joissa on iOS 4.1 –käyttöjärjestelmä. Laitteet rikkovat joissakin Toyotan merkeissä auton stereojärjestelmän."
http://www.digitoday.fi/data/2011/02/01/toyota-varoittaa-iphone-rikkoo-autostereot/20111543/66
8370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Toyota on paska.

Äänestä
  • Miksi ei Apple laittanut Transmitteriä puhelimeensa niin kuin muut puhelinvalmistajat, unohtivat sen radionkin..
    Appl aina kehuu kuinka kaikki toimii langatomasti, mutta ei vaan osaa autossa hoitaa hommia

    Äänestä

  • Niin, tuolla vertauksella voi haukkua autoa myös jos laittaa vaikka väärää bensaa, tai vaikka dieseliä bensa koneeseen, silloinhan auto on huono, eikö vain.

    Äänestä

Kannattaa lukea alkuperäinen juttu. Suomalainen toimittaja on hieman oikaissut kirjoituksessaan. Mitään ei mene rikki, Fujitsun mankan iPhonerajapinnan ohjelmistossa näyttää olevan ongelma virheestätoipumiseen.

Äänestä

ennen kuin ehtii autossa käyttää. Joka tapauksessa Apple on ilmoittanut jo, että takuu ei korvaa puhelinta eikä autoradiota. Iphonea ei kannatta pudottaa, lasit menee herkästi rikki. Mutta lämpimällä ja pehmeällä alustalla hyvä puhelin, jos vaan pitää oikein kiinni, että puhelut ei katkeile.

Äänestä
  • Tuntuu vikaa löytyvän koko ajan lisää.

    Toi antenni ongelma oli huomattu labrassa ja antennikehittäjä sai kenkää..
    Mutta niin vain Nokian tapaan tuodaan paskaa markkinoille, ANDROID jyrää !

    Äänestä

  • Apple ei ole kommentoinut mitään liittyen Fujitsu Tenin mankkojen ohjausongelmaa eikä ole siis ilmoittanut mitään tässä tapauksessa takuuseen liittyvää. Miksi kommentoisikaan, koska se ei ole millään tavalla heidän ongelmansa. Fujitsu on tehnyt oma-aloitteisesti ohjauksen iPodeille ja iPhoneille ja epäonnistunut siinä. Ongelma on Fujitsun ja heidän mankkojaan käyttävän Toyotan.

    Lukekaan se alkuperäinen juttu.

    Äänestä

  • Pasi Kuikka kirjoitti:

    Apple ei ole kommentoinut mitään liittyen Fujitsu Tenin mankkojen ohjausongelmaa eikä ole siis ilmoittanut mitään tässä tapauksessa takuuseen liittyvää. Miksi kommentoisikaan, koska se ei ole millään tavalla heidän ongelmansa. Fujitsu on tehnyt oma-aloitteisesti ohjauksen iPodeille ja iPhoneille ja epäonnistunut siinä. Ongelma on Fujitsun ja heidän mankkojaan käyttävän Toyotan.

    Lukekaan se alkuperäinen juttu.

    Ja näyttää Fujitsu jo korjanneen mankkansa softan: http://www.cnet.com.au/toyota-fixes-iphone-issue-with-its-stereos-339308935.htm

    Taas hieno esimerkki nollauutisoinnista. Toyotan mankan Australian versioon on jäänyt bugi, joka kaiken lisäksi on jo korjattu. Tästä kehitetään juttu: "iPhone rikkoo Toyotan autostereot." Missä nämä toimittajat ovat olleet, kun lukutaitoa ja päättelykykyä on jaettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

"Applen iPhone- ja iPod-laitteista, joissa on iOS 4.1 –käyttöjärjestelmä. Laitteet rikkovat joissakin Toyotan merkeissä auton stereojärjestelmän."
http://www.digitoday.fi/data/2011/02/01/toyota-varoittaa-iphone-rikkoo-autostereot/20111543/66

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu