Oli hyvä kirjoitus tänään asiasta Kaupunkiuutisissa kannattaa lukea..Ei voi olla muuta kuin samaa mieltä
kirjoittajan kanssa.Miksi aikaisemmissa uutisoinneissa on mainittu Tiiriö?
Siellä on Prismassa Apteekki jos joku ei vielä näistä päättäjistä sitä tiedä.Mitä järki sanoo missä uusi Apteekki pitää sijaita?Se on Jukolassa mistä se siirrettiin Tiiriöön.Asukkaita pitää tässä asiassa kuulla.Jukolan ym.alueiden asukkaille tehtiin suuri vääryys joka on korvattava.Toivoisin lisää mielipiteitä tänne.
kirjoittajan kanssa.Miksi aikaisemmissa uutisoinneissa on mainittu Tiiriö?
Siellä on Prismassa Apteekki jos joku ei vielä näistä päättäjistä sitä tiedä.Mitä järki sanoo missä uusi Apteekki pitää sijaita?Se on Jukolassa mistä se siirrettiin Tiiriöön.Asukkaita pitää tässä asiassa kuulla.Jukolan ym.alueiden asukkaille tehtiin suuri vääryys joka on korvattava.Toivoisin lisää mielipiteitä tänne.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Vaan minne se tulisi, kun apteekissa on nyt joku elukkatohtori ja postin tiloissa joku ilmastointilafka?
Onhan Nummen vanhalla ostarilla tyhjät entiset kapakkatilat, sinne vois laittaa apteekin. Tosin olisi toimivampi jos olisi Jukolan kaupojen kanssa samalla alueella. Todellista hölmöläisten hommaa jos se tulee Tiiriöön. Mutta ahneudella ei ole rajoja, jos apteekkari laskee että saa enemmän voittoa Tiiriössä sinne se sen vie, rahakirstussa kun ei ole pohjaa....
..
Onhan Turuntiellä apteekki. Toivottavasti ei anakaan siihen s ja k kauppojenlähelle jossa läheisen baarin humalaiset asiakkaat örveltävät.
Siinäpä oiva paikka. Toinen niistä pubeista pois sinne Nummelle ja siihen apteekki. Kun ei kerran siihen saada millään ilveellä sitä kaivattua tavallisten ihmisten kahvilaa.
Miksi Jukolaan tarvisi saada apteekki?
Sen seudun asukkaathan lääkitsevät itsensä ihan muuten kuin apteekkikamalla.
Luulisi kahden baarin jo riittävän lääkintätarpeisiin :D
Jukolassa oli apteekki joka vietiin Tiiriöön jos joku ei satu tietämään. Samaa mieltä muuten olen että toinen kapakka pois sinne nummen tiloihin ja apteekki tilalle. Alue on muutakin kun Jukola, se on avenisto, hirsimäki, loimalahti, voutila, vuorentaka, alue kasvaa koko ajan joten tarve olisi suuri. Kaikilla ei ole autoa ja silloin lääkepurkkiin saa laittaa 6€ lisähintaa kun sitä lähtee hakemaan. Pieni kahvila olisi ihana, joskus oli iloisen kulkijan tiloissa kahvila.
Huono jos yritit olla vitsikäs.
Kumma juttu jos Jukolassa ei pieni ihana kahvila kannattaisi :D
Ja sieltä Jukolastahan on niin mahdoton matka kaupunkiin....
Eiköhän se apteekki tule sinne, mistä parhain tuotto saadaan. Niin yritykset Suomessa toimii. Jukolassa asukkaiden varallisuus ei paras mahdollinen...
Se apteekki kun OLI täällä ja vietiin. Jukola, tämä on iso alue koko länsipuoli ei pelkästään Jukola ja asukkaita on paljon. Jos on oikeudenmukaisuutta (turha toivo) nin se KUULUU Jukolaan ei Tiiriöön. Ja sillä (rahan) ahneudella kun ja toivottavasti on paskanen loppu......Eiköhän me Jukolalaiset ja lähiympäristön ihmiset ne lääkkeemme osteta ihan samalla hinnalla kun muut (ei saada alennusta).
En ymmärrä alkuunkaan Jukolan porua. Miettikää muitakin asuinalueita. Ojoisilla ei ole. Hattelmalankylässä ei ole esim. Teillä siellä on parhaat liikenneyhteydet kaupunkiin myöhäisiltaa myöden., Kiitos siitä kai sairaalan sijaiti. Muilla alueilla tämäkin palvelu puuttu illan myöhäistunteina ja harvakseltaan pelaa muinakin aikoina.
Ei muuta kuin Kaurialan apteekkiin tai keskustaan ja se Tiiriökin, jos oma auto on alla.
kuin pullataikina. Lomalahden perukat on rakennettu täyteen (Sampo I ja II) ja lisää tontteja tulee pelto täyteen Hirsimäen suuntaan. Vuorentaakse rakennetaan lisää ja tietty kerrostaloja Jukolaan. Lisäksi sairaalasta kotiutuvat poikkesivat mielellään Jukolan Apteekissa. Apteekissa oli aina asiakkaita. Mitä mieltä on laittaa kaksi apteekkia lähekkäin Tiiriöön? Kyllä tässä pitäsi ajatella vähän niitä, jotka eivät ajele omalla autollaan joka paikkaan.
Toivon että kaikki tämän alueen ihmiset boikotoivat Tiiriön apteekkeja jos se sinne tulee. Itse alan käymään hätilässä, ainoa apteekki joka ei ollut sitä vastaan että Jukolan alue saisi apteekin takaisin. Samalla 6€ ajelen hätilään asti hakemaan lääkkeeni, jos ei sitä tänne sijoiteta. Kalliiksi vaan tulee autottoman lääkkeet, asui sitten missä hyvään jos apteekkia ole. Keskustan yksi apteekki joutaisi sinne ojoisille....
minä en käy kaurialassa, en tiiriössä, en sibeliuksenkadulla, enkä torin kulmalla. raatihuoneenkadun apteekki on meidän jukolan väen paikka, koska se ei syrjinyt meitä ja liputtanut tiiriön puolesta ed. kerralla.
Eikös ne Ekolaattorin mustatakkiset myyjäpojat häipyneet alkuvuodesta muualle, kun niiden 10000 euron muovisten jätepönttöjen pakkomyynti pysähtyi.
Siinä ois just passelit tilat apteekille. Kyllä voi olla vaikeaa yhden apteekin perustaminen. Muissa maissa apteekkeja on joka nurkalla.
Joo, kun sitä apteekkia ei niin vaan perusteta. asiasta päättää entinen lääkelaitos eli fimea. Nyt uusi apteekkilupa saatu hämeenlinnaan ja se on sitten ihan sen valitun apteekkarin päätäntävallassa, mihin yrityksensä sijoittaa näiden sallittujen rajojen sisäpuiolella. Nih!
Terve,
täällä USA:ssa ovat apteekit olleet jo iät ja ajat liki jokaisen vähänkään isomman marketin sisäkulmassa, tarkoittaen että ne ovat auki kuten kauppatkin, pääasiassa 24/7. Käsikauppalääkkeet ovat hyllyssä niinkuin muutkin päivittäistavarat, ja reseptilääkkeet saa eri tiskin takaa.
Tietääkseni amerikkalaiset eivät kuole kuin kärpäset (sen enempää kuin me suomalaisetkaan) näistä "marketapteekeista" saamiinsa vääriin lääkkeisiin tai annosteluohjeisiin, siitä pitää huolen USA:n tiukat vastuulait.
Amerikkalainen malli ei ole itseisarvo, mutta voisi olla asiaa tarkastella tämän suomalaisen "monopolimallin" perusteiden kestävyyttä. Kenen etuja mallimme oikeasti ajaa, perustelut kuluttajan turvallisuudesta eivät kyllä kestä kriittistä analyysiä.
Tätä just olen usein pohtinut että jos joku haluaisi meillä ostaa esim Buranan 400mg särkylääkkeitä suuria määriä, niin eihän hänen tarvitse kuin kiertää kaikki tämän seudun apteekit kerran läpi, ja satsi olisi aikamoinen. Ja se ei näy kuin ostajan lompakossa, kukaan ei valvo eikä kysele.
Niin miksi niitä ei siis voisi saada ostettua marketin kulmasta, eikä proviisoiden ja farmaseuttien korkeiden korvausten nostattamalla hinnalla. Eikös esim Aulangon apteekkari ole Hämeenlinnan rikkaimpia ihmisiä.
TÄMÄ! Neljä muualla kaupungissa toimivaa apteekkaria vastustivat lupaa saada apteekki Jukolaan.
Lupa saada vai lupa avata? Ymmärrettävän tekstin hienoisia nyansseja.
Jos se apteekki olis niin hyvä ja tarpeellinen niin perusta sellanen eläkä sossun rahoilla vaan kitise netissä
Etkö reppana ymmärrä lukemias tekstejä, vai oletko muuten vaan tyhmä...
Kuulopuheiden mukaan tänään 31.1.-12 on Jukolassa avattu apteekki. Joten Jukolan alueella on kaikki palvelut kaikilla mausteilla. Harvoin täytyy mennä enään kaupunkin cityyn.
Viinakaupan kun vielä saisi Jukolan juopoille, ei tarttisi pelkkää keskaria ryystää tai sikakallista mallasjuomaa Jukolan räkälöissä vetää kahdella kädellä. Mutta kyllähän sossu maksaa ja vaikka rahat ei oikein ruokaan ja vuokraan riittäisikään, niin aina sen verran löytyy, että taksilla suhataan keskustan pitkäripaiseen. Säälittävää luuseriporukkaa koko kaupunginosallinen.
Juu on tää Hämeenlinna aika luuseripaikka: läntisellä alueella asuu 10 000 asukasta eli joka kuudes Hämeenlinnalainen. Melkoinen määrä luusereita ja juoppoja yhdessä kaupungissa. Tämä laskutapa pätee jos ja kun olen oikein ymmärtänyt, että koko muussa Hämeenlinnassa ei ole yhtään luuseria eikä juoppoa.
Ei olekaan luusereita muualla kuin Jukolassa.
Amerikkalainen malli vaan meillekin, niin hinnat vähän laskisi. Tämä Suomalainen byrokraattinen malli juontaa varmaan juurensa ajoilta, jolloin proviisori itse valmisti lääkkeet. Ja valtio ottaa tästäkin välistä apteekkimaksua. Lääkelaitoskin siellä välissä vielä vahtii. Varmaan farmaseuttien koulutuksesta menee suuri osa hukkaan, kun suurimmaksi osaksi vain ovat kassalla.
Erikoista palvelua Jukolassa...
Jukolassa piisaa kyllä sairaita, joten sinne apteekki on tarpeen. Sinne on vielä saatava kaikkein vahvimmat psyykenlääkkeet myyntiin.
Minä en ole ikinä tarvinnut apteekkia (koputan puuta).
Nyt kyllä tulee mieleen, että joku lääkitys voisi sinulle olla tarpeen "Nuori ja terve". Koska mitä ilmeisemmin pilkkakirveestäsi päätellen et asu Jukolassa etkä tarvitse apteekkia, mutta käyt kuitenkin osallistumassa keskusteluketjuun "Apteekki Jukolaan". Mahtaako tuollaiseen vaivaan enää lääkkeet auttaakaan.
Itse asun läntisellä alueella ja kaupassa käydessä olen katsellut, ettei apteekissa suurempaa ruuhkaa näy. Toivotaan, että kun apteekkia on niin kovasti sinne toivottu, niin ostokset sitten keskitettäisiin Jukolan apteekkiin. Usein vaan on niin, että esim lapsiperheet käyvät lääkärissä keskustan yksityislääkäreissä ja sitten varmaan lääkkeetkin ostetaan keskustan apteekista. Nyt olis syytä tukea tuota "omaa" apteekkia.
Ja jaksamisia vaan kovasti edelliselle kirjoittajalle.
jep, niitähän siellä menee- rauhottavia ja unilääkkeitä..
Hei tenttu ukot hyppikää nyt on apteekin ovet auki!
tosiaan kyllähän sen sinne joku perustaisi jos se olisi rahallisesti järkevää mutta menkää pummit kirjolle ostamaan pillereitä :)
Kassalla harvemmin istuu farmaseutti, eli ei mene koulutus hukkaan. Päin vastoin tarkistakaa, että että itsehoitopuolella teitä neuvoo farmaseutti, eikä tekninen apulainen. Lääkeneuvontaa antavat vain farmaseutit, mutta teknisetkin saavat neuvoa ja myydä vapaankaupan tuotteita, kuten voiteita. Koulutus on kuitenkin eri.
Lääkettä bubissakin myydään, tasoittaa käsien tärinää !
Siellähän on jo apteekki.
Mutta siellä ei ole miesten seksuaaliterveystuotteita. Monopoliasema mutta ei huolehdita tuotevalikoimasta.
Tilaa ne sulle viagraa mutta kun normaalit annokset ei sulla enää auta.
Ja tuleeko vielä assiin oma apteekki. No ainakin r kioski tulee.
Käsittääkseni jokaisella sairaalalla on oma apteekki. Ei ne lähde potilaalle mistään kauempaa lääkkeitä hakemaan.