Olen kohta 17-vuotias tyttö. Minulla oli antibiootti kuuri joka loppui viikko sitten ja muutama päivä kuurin loppumisen jälkeen häpykumpu alkoi kutisemaan sekä myös emätin ja häpyhuulet. Tämä on vain pahentunut ja tänään katsoin alapäähäni niin huomasin että sisemmät häpyhuuleni ovat tulenpunaiset ja turvonneet todella suuriksi sekä emättimeni on hyvin kuiva. Emättimensuuni on myös turvonnut todella paljon. Sekä myös häpykummulleni on tullut pieniä punaisia rakkuloita jotka punottavat ympäriltä. Todella tuskainen vaiva, sillä en pysty juurikaan kävelemään koska kipu on aivan kamala. Häpykumpuni rakkuloita kutittaa kokoajan ja ovat myös välillä hiukan arkoja. Emätintänikin kutittaa vähän mutta suurin kutina esiintyy häpykummulla. Osaisiko joku siis sanoa että onko tämä hiivaa, joka on tullut antibioottikuurista vai jotain aivan muuta?
Hiivatulehdusta vai jotain muuta?
apuatarvitseva.
1368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hiivatulehdukseen liittyy piinaava kutina ja voihan alue olla punainen ja ärtynyt tulehduksesta. Jos olet itse raapinut ärtynyttä aluetta niin ei ole mikään ihme, että kutina/punoitus/turvotus pahenee. Voi myös olla, että olet saanut jonkun muun emätintulehduksen, jotka ovat myös hyvin yleisiä. Oletko täysin varma, että kyseessä ei voi olla sukupuolitauti? Suosittelen rohkeasti varaamaan lääkäriin ajan, koska ei sitä kukaan voi varmasti keskustelupalstalla sanoa. Oireisiin saattaa hieman helpottaa, jos pidät löysiä housuja tai esim. nukkuessa et lainkaan, jotta ärtynyt alue saa tuuletusta. Tulehdusta saattaa pahentaa myös yli-innokas peseminen ja raapiminen.