Mietiskelen balille menoa n. puoleksi vuodeksi niin ajattelin että onkohan kellään tietoa löytyykö siellä minkälaisia työpaikkoja? Olen koulutukseltani lähihoitaja, joten tietääkö kukaan esim. Balin sairaalamaailmaa tai hoitopaikkoja että onko siellä länsimaalaisia työntekijöitä? Muitakin työehdotuksia kuulen mielelläni!
Töitä Balilta?
5
6086
Vastaukset
- I think: I exist!
DIMC:ssä olen tavannut uusiseelantilaisen hoitsun. Denpasarin sairaalasta en tiedä, mutta yleisestiottaen länsimainen ammatti-ihminen saa aika hyvin töitä, jos työ- ja oleskeluluvat on kunnossa. Jos oman alan työtä ei saa, kantsii kysyä työpaikkaa hotelleista, matkatoimistoista, ravintoloista, jne.
Olen kuullut että esim. Bali Discovery tours ottaa ulkomaalaisia mielellään töihin, mutta älä odota palkalta liikoja! Tosin palkka on ihan ok Balilla, mutta Suomessa saa työkkäristäkin enemmän. Näitä ei toki kannata edes verrata toisiinsa.- siinä ajateltavaa
Palkka Balilla pitää suhteuttaa paikalliseen tasoon. Esim. normaali kaupan kassa tienaa balilla n. 100 taalaa kuussa eli n. 4euroa päivä. Onhan tämä huikee palkka jos vertaa vaikka Kuubalaiseen opettajaan, jonka ansiot on n. 15e/kk...
- Kylähullu
Mä tarvisin lähihoitajaa n. puoleks vuodeks Balille. Työtodistusta ei tarvita ja kriteerit ovat vain ulkoisia. Lähtö on viimestään elo-syyskuun vaihteessa.
- Gadogado
Työskeneltyäni 2 vuotta Indonesiassa annan muutaman neuvon. Ennen kuin edes miettii hakevansa töitä Indonesiasta sinun pitää saada työlupa muuten voi unohtaa asian jo samantein. Työluvan saa työnantajalta joka sinut palkkaa, eli hae töitä täältä käsin tai mene paikan päälle turistina turistiviisumilla ja hae töitä. Prosessi on erittäin pitkä ja työläs. Jos työnantaja ei maksa työlupaasi sinun pitää se maksaa itse jos haluat työskennellä maassa. Ilman työlupaa indonesiassa ei ulkomaalainen saa tehdä töitä. Jos teet töitä ilman lupaa sinut voidaan karkoittaa maasta ja et pääse maahan enää vuosiin.
En halua antaa huonoa kuvaa Indonesiasta koska minulla ei ole mitään pahaa sanottavaa maasta, päinvastoin, mutta paperiasiat/luvat etc ovat erittäin hankalia ja pitkäprosessisia varsinkin ulkomaalaisille.
Jos tarviit lisää infoa niin voin yrittää auttaa ilman muuta...:) - asiaforum
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892