olen rv 12 3 ja alamaha on alkanut vähän pingottaan/näkymään hieman. tuskin on turvotustakaan kun olen ollut 3 päivää oksennustaudissa. maha ei ole semmoinen pehmeä tai löysä vaan ihan pingottunut kun sit kokeilee. maanantaina neuvolassa punnituksessa olin jopa laihtunut ekan neuvolan käynnin jälkeen 3kg. en siis ole syönyt kahden edestä :) pahoinvointi on varmaan vaikuttanut tuohon painonlaskuun.
onko muilla alkanut maha näkyä tässä vaiheessa? tuskin sitä ulkopuoliset vielä huomaisi. maha on pullahtanut ihan parin päivän sisään "näkyviin".
odotan ensimmäistä lastamme ja olen normaalikokoinen :) (165cm, 55kg)
onko muilla alkanut maha näkyä tässä vaiheessa? tuskin sitä ulkopuoliset vielä huomaisi. maha on pullahtanut ihan parin päivän sisään "näkyviin".
odotan ensimmäistä lastamme ja olen normaalikokoinen :) (165cm, 55kg)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla kanssa tuntui maha pallolta H12, ja ihmettelin sitä kovasti, kun paino oli pudonnut 5kg joten lihomista se ei ollut. Mutta kuten arvelinkin ja myöhemmin selvisi: turvotusta ja ummetusta. Nyt kolme viikkoa myöhemmin on vielä "litteämpi" olo ja omat farkut mahtuu paremmin, vaikka nyt kohtu tuntuukin jo selvästi näppeihin.
Kohtu on kuitenkin tuossa vaiheessa vasta juuri ja juuri hiipimässä häpyluun yläreunan yläpuolelle, eli se vielä valtava ole... jossain taisi lukea, että greipin kokoinen 14.-15. viikolla?
Mutta yksilöllistä, en väitä etteikö sinulla voisi olla jo näkyvä vauvamasu :)
oli mulla jo selvä,tarkkarajainen,kova pallo,tennispallon kokoinen. Muuten maha litteä.
Itselläni on 14 5 ja vatsa on kyllä yllättävän iso. Eikä ole turvoitusta enään. Saas nähdä miten iso se sitten onkaan loppuvaiheessa. :)