Turhan villi koira...

Suvi82_

Yhdellä parhaimmista ystävistäni on todella suloinen koira, noin parivuotias kleinspitz -uros. Muistan kyseisen koiran pentuaikoina harkinneeni itsekin samanrotuista koiraa, äärettömän suloinen, totteli hyvin ja vaikutti erittäin kiltiltä ja seuralliselta. Nykyään vaikuttaa siltä, ettei koiralla ole oikein mikään kunnossa... Minulla oli koira viisi päivää hoidossa ihan äskettäin kaverini loman vuoksi. Olen aikaisemminkin pistänyt merkille että tästä koirasta on vanhemmiten koirasta on tullut villimpi, mitä olen ihmetellyt aika paljonkin. Energiaa tuntunut löytyvän vaikka muille jakaa.
Mutta nyt kun koira oli hoidossani ne viisi päivää, heti ensimmäiseksi sisään tultuaan roiskautti pissaa vessani ovea vasten... Myöhemmin sama käytäntö esiintyi välillä tuodessani koiraa sisälle ulkoa.
Kävin lenkillä 2krt päivä, noin 3km lenkkejä. Lenkeillä rupesi huutamaan ohikävelijöille ja pyöräilijöille aivan kuin olisi mörön nähnyt. Lisäksi juoksenteli siksakkia ympäriinsä, puri hihnaa jne.
Lenkin lisäksi pissatin 5 muuta kertaa, jolloin kyllä tarpeensa tekikin ihan hyvin, vaikkakin kakassa näkyi karvoja melko paljon... En kuitenkaan huomannut että olisi omia karvojaan syönyt, mutta voi olla että huomaamattani on syönytkin / tai sitten jo aiemmin. Vitamiininpuutos?
Söi vähän oudosti, perus eläinkaupparuuat joita omakin koirani syö, ei oikein kelvannut. Annoin sitten hieman ruuantähteitä, ne kyllä söi innoissaan.
Mutta se villiys. Koiralla on aivan liikaa energiaa! Koko ajan oli käymässä koirani kimppuun, selkeästi ei aggressiivisesti, vaan yritti purkaa energiaansa (koirat tuttuja jo ennaltaan) ja jos koskinkaan omaan koiraani, tämä koira tunki väliin vaikka väkisin, halusi varmaan itselleen rapsutuksia.
Koira myös repi kirjahyllystäni kirjoja ja papereita, levitti koiran kuivamuonapussin lattialle, jyrsi mieheni kenkää jne. Eikö tämä ole pentujen käytöstä? Ei enää reilusti parivuotiaan koiran? Onko liikunta sitten liian vähäistä? Oma koirani tuolla liikuntamäärällä jonka mainitsin aiemmin, pärjää hyvin. Tietysti kyseessä eri rotu, mutta pitäisikö tätä pientä koiraa sitten enemmän liikuttaa? Onko kyse siitä että koira on uros? Rotuominaisuus?
Onko tällä koiralla siis kaikki ok, vai pitäisikö minun mainita omistajalleen että jokin pielessä?

2

623

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskariiviö

      taitaa olla kotikasvatus. Selkeästi dominoivaa käytöstä, koira tekee mitä huvittaa. Ei ole osattu laittaa rajoja. Siitä se vaan pahenee. Tuskin kannattaa ottaa toista kertaa vaivoikseen, jos ei osaa käyttäytyä.

    • ----------------

      Voi olla ihan sitä, et stressaa uutta paikkaa ja hoitajaa, uroksilla merkkailu on yleistä uusissa paikoissa (joissa koiria). Liikunnalla ei koiraa saa väsymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      383
      914
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      201
      708
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      571
    Aihe