Olen katellu jo jonkin aikaa kyseistä autoa ja minua askarruttaa pari asiaa. Jos rekisteröi k. autoksi paljonko verot vuodessa. ja pysyykö takapenkki omana? entä p-autoksi pysyykö penkki?
miten saksan (jostain muusta euroopasta) tuonti? kuinka verot määräytyy k.autosta ei taida tarvita maksaa veroja ollenkaan (vissiin alv pitää)?
miten saksan (jostain muusta euroopasta) tuonti? kuinka verot määräytyy k.autosta ei taida tarvita maksaa veroja ollenkaan (vissiin alv pitää)?
Vastaukset 7
Vanhimmat
on hankinnassa subbari k-auto . veron tarkan määrän tietää vasta kats. jälkeen ,uskoisin sen olevan noin 170 €-190€ .siis ent. d-vero nyk kvv.kolmas penkkirivi on poistettu ja toisen penkin jälkeen on laitettu verkko jonka pitää kestää 500 kg.n kuorma .ja penkit ovat pehmeät .ja sitä käyttömaksua ei mene kun on kuorkki .siitä saako näitä rek. paketiksi ,en sano mitään .tämä siis 2500 alusta.niin ja näistähän maksetaan vain tulli eikä muuta autoveroa .pitäis tuo saada tällä viikolla kilpiin ,joten voisin sitten laittaa tarkat luvut.
se kolmas penkkirivikin siä olla.
kolmas rivi saa olla aineski 2500 :ssa 1500 :ssa en ole varma .? mulla on enempi tilatarvetta kuin lisä penkkien .kuis sinne kolmannelle penkille käynti sen väliseinän kanssa ,onkohan hankalaa ?
Mitä eroa on 1500 ja 2500:ssa?
on jaettu kok.painon mukaan kolmeen kastiin siis 1500 2500 ja 3500 . en ole löytäny noista suoria kiloja eli ovat kai pelkkiä tyyppimerkkejä . eli 1500 kevyin ja miedompi jousinen ja 3500 kuormaautomaisin .elikkä kun jokainen henkilö verottaa kantavuutta saattaa loppua 1500 :ssa kilot kolmanteen penkkiriviin . selventäkööt jos jollain enempi tietoa .?
Takaveto pickupit, vanit, suburbanit ja blazerit ovat viidellä pultilla 5 tuuman pulttikehällä.
Nelivedot kuudella pultilla 5.5 tuuman pulttikehällä jos 1500 malli tai vastaava,
tai kahdeksalla pultilla 6.5 tuuman pulttikehällä, jos 2500 tai 3500 malli.siis original set up..sitten on vielä nämä metroauton 1500:t sekasikiöt joihin on vaihdeltu akseleita sun muita verosekoiluaikoina..
saisipa 20-pulttisilla vanteilla, niin voittais kaikki