Paras tapa lopettaa pikkukala

Kalaongelma

Platyllani on uimarakkotulehdus, jota ei oikeastaan voi parantaa. Kala pitäisi lopettaa, mutta mikä olisi nopein ja helpoin tapa? Itse vähän vierastan saksilla niskan katkaisemista, mutta jääkö platy kärsimään jos sen huuhtoo vessanpöntöstä? Pystyykö siis huuhtomaan vessanpöntöstä niin, että kala kuolee siihen?

Lisäksi kysyisin vielä sitä, että miten saan veden kovuuden mitattua, mikä on platylle oikea veden kovuus ja miten sen voi "säätää" oikeaksi?

17

3164

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • platyliini

      Älä missään tapauksessa lata vessanpöntöön ! Lyö sitten vaikka vasaralla päähän.
      Nopea ja kivuton tapa on paras.

      Kovuuden saat mitattua kovuustestillä ( GH ). Tässä arvoja. http://fi.wikipedia.org/wiki/Platy

      • Kalaongelma

        Miten tän kovuuden pystyy tolla testillä mittaamaan, siis että ostanko sellasen testiliuskan? Ja moni puhu kalan keittämisestä, kuoleeko nopeesti ja onko hyvä tapa?


      • tuleva eläinhoitaja
        Kalaongelma kirjoitti:

        Miten tän kovuuden pystyy tolla testillä mittaamaan, siis että ostanko sellasen testiliuskan? Ja moni puhu kalan keittämisestä, kuoleeko nopeesti ja onko hyvä tapa?

        Ei ei.. Paras tapa tappaa kala, on katkaista pää irti saksilla. Muut keinot kalan kiduttamista. Eläin kuolee, kun veri ei enää kierrä. Kun aivot ei saa verta, kala menettää tajuntansa ja kun kerran verenkierto on katkaistu, niin eihän siinä enää sitten voi elääkään.


    • Pyrstö.

      Olen vanha akvaristi ja selaisn tätäkin ketjua.

      Kalan voi huoletta lopettaa tuskattomasti, sitten että kiehautat vaden ja kala kiehuvaan veteen. Kala kuolee välittömästi.
      Raa/alata tuntuu mutta, niin se vaan on tehtävä, toinen vaihtoehto on saksilla pääirti...joskin se on raakaa.
      Minulla on kukkaruukuissa monta kalaa hauduttuna.

      Veden ph_n voit muuttaa kovemmaksi ruokasoodalla, katso määrä tarkasti.
      Veden kovuus olisi tuolle siinä 7, ei hyvä jos on matalampi, tottuu kyllä siihen 6,5 kun akvaario pehmenee ajan myötä.

      • platyliini

        Nyt olen selvästi eri mieltä kärsimyksestä lopetettaessa kiehuvassa vedessä/ leikkaamalla pää.
        Juu- kyllä ravut keitetään elävältä, ja siksi en koskaan syö rapua...

        Kala ehtii tuntea laitettaessa veteen. Kun pää leikataan vedessä kala ei tunne enää mitään.
        No jos itsensä kuvittelee... Kumman lopetuksen haluaisi?
        Pää poikki vai lasketaan kiehuvaan veteen ?


      • herkkis.
        platyliini kirjoitti:

        Nyt olen selvästi eri mieltä kärsimyksestä lopetettaessa kiehuvassa vedessä/ leikkaamalla pää.
        Juu- kyllä ravut keitetään elävältä, ja siksi en koskaan syö rapua...

        Kala ehtii tuntea laitettaessa veteen. Kun pää leikataan vedessä kala ei tunne enää mitään.
        No jos itsensä kuvittelee... Kumman lopetuksen haluaisi?
        Pää poikki vai lasketaan kiehuvaan veteen ?

        Helpoin tapa on laittaa kala talouspaperin väliin ja leikata terävällä veitsellä pää poikki. Kala ei pääse liikkumaan ja ei tarvitse katsoa sitä samalla kun leikkaa.. kunhan vain tietää oikean kohdan.


    • Järkytys...
    • ;))

      Ravun ainoa mahdollinen järkevä lopetuskeino on keittäminen. Rapu on täynnä hermokudosta, sitä ei voi tappaa leikkelemällä inhimillisesti. Toinen suhteellisen inhimillinen tapa on parin tunnin hiilihappovesisuihku -kumpi kuulostaa kivemmalta. Biologiantunneilla kannattaa kuunnella.

      Mutta kala onkin eri asia. Siltä voi katkaista helposti saksia naksauttamalla selkärangan. Tämä on kalalle ainut järkevä lopetuskeino, isompaan kalaan tosin tarvitaan järeämmät aseet.

    • No boiling water

      "Minullakaan ei toiminut kiehuva vesi, kävi just niin että sairas mustatetra ui kauhuissaan ympäri kattilaa ja hyppäsi sieltä lopussa lattialle. Kun astuin sen päälle koko nahka irtosi kokonaisena ja kala eli vielä."

      - Eli ei ainakaan kiehuvaan veteen.

      Pää poikki saksilla tai veitsellä.

    • kalastelija85

      Pieni kala yhdistettynä runsaaseen kiehuvaan veteen toimii kyllä. Protskut menevät paskaksi jo päälle 40C:ssä ja kiehuva vesi on n.100c. Kalan aivot lämpenevät varmasti jo alta sekunnissa yli 42 asteisiksi, jolloin ne eivät enää toimi = ei kipua.

      Isot kalat ovat ongelmallisempia, sillä niillä on vähemmän pinta-alaa suhteessa vesimäärään, ne alentavat veden lämpötilaa ja niillä menee pidempi aika saavuttaa lämpötila jossa protskut sakkautuvat. Pikkukaloille keittäminen on kuitenkin ihan ok, itse olen aina keittänyt jakoskaan ei ole kukaan jäänyt uimaan ympyrää; pari sätkäisyä ja se on siinä. Pointti on se, että kaiken veden tulee kiehua, ja kala pitää hujauttaa sinne nopeasti (ei kärtsätä vesihöyryssä ensin).

      VARMIN tapa olla mahdollisimman kivuton on kuitenkin se pään katkaisu! Keittäminen on ok kunhan suoritetaan oikein.

    • KYSYMYSMERKKI!

      Mitä ruokaa pitäis antaa pikkukaloille??

      • platypus3

        Miten tämä aiheeseen liittyy? Puhutko siis ihan normi seura-akvaariokaloista? Aloita uusi keskustelu sitten :O No kaupoissa kuitenkin myydään erilaisia hiutaleruokia, niiden annostelussa pitää vain olla tarkka kun pilaavat herkästi veden. Monneille ja pohjakaloille on pohjaan vajoavia tabletteja ja toiset kalat tykkäävät herkutella surviaisentoukilla.


    • Päästä tuskasta

      Paras tapa lopetta pikkukala: Sanomalehden väliin ja luja/kova puristus jollakin järeällä esim. tiiliskivellä. Käy nopeasti ja tuskattomasti

    • mestaaja

      Pienen kalan pään katkaiseminen käy terävillä saksilla hyvin nopeasti ilman mitään talouspapereita. Monnisilla on jo tukevammat luut, tarvitaan järeämmät aseet. Keittäminen kuulostaa sotkuiselta, karmealta ja epähygieeniseltä.

      Ei vessanpönttöön!

      • akvaristijeah

        itellä kun on toi piraija-allas niin muista altaista lopetettavat kalat sinne ja on sekuntti-kaksi muuttunut ravintoketjun jatkeeksi.


    • Platypus3

      Hienoa että lopetat kalan, etkä anna sen kärsia ja lillua ihan nurikurin akvaariossasi. Uimarakkotulehdustahan ei voi parantaa ja mielestäni sen alkuperäkin on aika epäselvä, vesiarvoista kai johtuu.
      Älä huuhdo kalaasi alas vessasta, älä koskaan. Paras tapa on tuolla aiemmin jo mainittukin pään nopea katkaisu, iske vaikka nopeasti veitsellä niska poikki. Lemmikkikalan niskojen vääntö kuulostaa jo aika inhottavalta. Keittämistäkään en suosittele, veden tulisi olla ihan tulikuumaa, ei ainakaan mitään pikku poreilla olevaa perunavettä. Kalan pitää kuolla nopeasti, sekin tuntee. Älä anna kalan sitten turhaan kärvistellä kuivalla maalla, kiitos :)

    • mustat.tassut

      yksi hyvä keino on laittaa kala neilikka-öljyyn (saa apteekista yms) , kala kuolee samantien eikä tajua mistään mitään. Neilikka-öljyä käytetään myös kalojen tainnuttamiseen esim lohien rasvaevän poistoa varten, joten jos käykin niin että kala ei heti kuolisikaan se taintuu ja menee tiedottomaan tilaan ja kuolee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1495
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      84
      1312
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      8
      694
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      103
      602
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe