Moi!
Onko kokemuksia kyseisistä Versele-laga Chinchilla complete -pelleteistä? Tuli tuommoista ostettua chinulle, kun ei muuta merkkiä juuri nyt sattunut kaupungista löytymään, mutta ei näytä oikein kelpaavan.. Parina päivänä tuota annettu, mutta ei vähene kiposta. Eka kerralla oli seassa puolet aiempaa pellettimerkkiä, ja ne oli kaikki mennyt, mutta uudet syömättä..
Odotellaanko vain, että alkaa kelvata kun ehtii kunnolla nälkä tulemaan, vai onko tuo kelpaamattomuus ihan kyseisen merkin ominaisuus?
Versele-laga Chinchilla complete -pelleteistä
4
382
Vastaukset
- accd
En suosittele tuon ruuan syöttämistä, sillä siinä ei ole kovin hyvät ravintoarvot. Teurlingsia ja Altrominia myyvät monet nettikaupat ja hinta voi tulla toimituskuluineen edullisemmaksi.
Uuden ruuan vaihtaminen kannattaa tehdä hiljalleen, jotta chinchilla tottuu siihen. Ensin pieni osa uutta pellettiä ja hiljalleen lisää määrää. Jos chinchillan vatsa pysyy kunnossa (ei tule löysiä papanoita tms.), niin noin viikon päästä voi pitää pelkkää uutta pellettiä. - perttipenanen
Parhaita pellettejä saa useasti asiaan perehtyneistä liikkeistä ym.
mm PROCHINCHILLAS, chinchillasi parhaaksi.
http://prochinchillas.webs.com/
Kannattaa pellettiä valitessa myös kiinnittää huomiota kalsiumin ja fosforin keskinäiseen suhteeseen.
Oikea kalsiumin ja fosforin suhde on 2:1, eli kalsiumia kaksinkertaisesti fosforiin nähden
Vääränlainen kalsiumin ja fosforin suhde altistaa cincun virtsakiville (erityisesti urokset), hammasongelmille ja rasittaa munuaisia. - Safkaaaaa
Kannattaisko hankkia kunnolla ruokaa heti, ettei lopu kesken? Vaikka säkeittäin? Ettei tarvitse sitten jättää eläimiä huonommalle ravinnoille.
- Prochibchillas
Nykyisin prochinchillas:la on maan kattava pellettirinki. Kannattanee ihan sieltä kysellä, ellei muualta saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624479KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1593368Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582697Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492594- 1362550
- 241903
- 241731
- 301636
- 1741600
- 391307