Versele-laga Chinchilla complete -pelleteistä

-J-

Moi!

Onko kokemuksia kyseisistä Versele-laga Chinchilla complete -pelleteistä? Tuli tuommoista ostettua chinulle, kun ei muuta merkkiä juuri nyt sattunut kaupungista löytymään, mutta ei näytä oikein kelpaavan.. Parina päivänä tuota annettu, mutta ei vähene kiposta. Eka kerralla oli seassa puolet aiempaa pellettimerkkiä, ja ne oli kaikki mennyt, mutta uudet syömättä..

Odotellaanko vain, että alkaa kelvata kun ehtii kunnolla nälkä tulemaan, vai onko tuo kelpaamattomuus ihan kyseisen merkin ominaisuus?

4

433

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd

      En suosittele tuon ruuan syöttämistä, sillä siinä ei ole kovin hyvät ravintoarvot. Teurlingsia ja Altrominia myyvät monet nettikaupat ja hinta voi tulla toimituskuluineen edullisemmaksi.

      Uuden ruuan vaihtaminen kannattaa tehdä hiljalleen, jotta chinchilla tottuu siihen. Ensin pieni osa uutta pellettiä ja hiljalleen lisää määrää. Jos chinchillan vatsa pysyy kunnossa (ei tule löysiä papanoita tms.), niin noin viikon päästä voi pitää pelkkää uutta pellettiä.

    • perttipenanen

      Parhaita pellettejä saa useasti asiaan perehtyneistä liikkeistä ym.
      mm PROCHINCHILLAS, chinchillasi parhaaksi.

      http://prochinchillas.webs.com/

      Kannattaa pellettiä valitessa myös kiinnittää huomiota kalsiumin ja fosforin keskinäiseen suhteeseen.
      Oikea kalsiumin ja fosforin suhde on 2:1, eli kalsiumia kaksinkertaisesti fosforiin nähden
      Vääränlainen kalsiumin ja fosforin suhde altistaa cincun virtsakiville (erityisesti urokset), hammasongelmille ja rasittaa munuaisia.

    • Safkaaaaa

      Kannattaisko hankkia kunnolla ruokaa heti, ettei lopu kesken? Vaikka säkeittäin? Ettei tarvitse sitten jättää eläimiä huonommalle ravinnoille.

    • Prochibchillas

      Nykyisin prochinchillas:la on maan kattava pellettirinki. Kannattanee ihan sieltä kysellä, ellei muualta saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      188
      2017
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      158
      1402
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      223
      1020
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      907
    5. 58
      888
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      71
      813
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      803
    8. 93
      767
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      687
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      666
    Aihe