Valaiskaapa opiskelijaa: lehteen on haastateltu jotain henkilöä, joka puhuu äidinkieltään kehnosti (esimerkiksi käyttää käännösilmaisuja, kömpelöitä rakenteita ja sanavalintoja), kuuluuko toimittajan siteerata häntä suoraan (kysymys virallisesta lehdestä, ei mistään seiskasta) vai saako hänen lausahduksensa korjata (tietysti saman sisällön säilyttäen)?
Haastateltavan puheen korjaus?
4
354
Vastaukset
- tietenkin
Lehden juttu kuuluu kirjoittaa hyvää suomea kayttäen, esimerkiksi seuraavasti. Marko asuu mieluiten omakotitalossa, koska hän pitää puutarhanhoidosta ja muista pihatöistä. Marko itse kertoi asian näin; moi mä oon Make, kyl must tää oma tönö on paras ja saahan täs väsätä kaikkee.
- ogog
Tuo on selvä, mutta entä kun käytetään suoria lainauksia? Miten se silloin menee? Voiko kirjoittaa: -Kyllä minusta on tämä oma tönö on paras ja saahan tässä väsätä kaikkea. ?
- ogog
ogog kirjoitti:
Tuo on selvä, mutta entä kun käytetään suoria lainauksia? Miten se silloin menee? Voiko kirjoittaa: -Kyllä minusta on tämä oma tönö on paras ja saahan tässä väsätä kaikkea. ?
Okei, tuossa on kirjoitusvirhe. Tarkoitin toki: "Kyllä minusta tämä oma tönö on paras, ja saahan tässä väsätä kaikkea."
- ...
Käykö juttu haastatellulla katsottavana? Silloin voisi asiasta mainita että pistetäänkö noin vai stilisoidaanko jotenkin, jolloin ei tietenkään ole suora lainaus.
Vertailuna voisi käyttää esim. lehtien tekemiä katugalluppeja. Kun ihmisiltä menee toimittaja jossain ostoskadulla kysymään että mitäs olette mieltä tästä ja tuosta, niin ihmiset voi selittäjää maat ja mannut ja kommenttia toistellaan hiukan eri sanavalinnoilla. Jotenkin se kaupunkilehden toimittaja sitten tiivistää mummojen mäkätykset ja vaarien jorinat kahteen lauseeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654640Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148