Hei! Tuleeko kellekään muulle hengenahdistusta salmiakkikossusta (sekä kaupan että itsetehdystä)? Mistäköhän se johtuu??
salmiakkikossu
7
1936
Vastaukset
- ahdistusta
mutta aika usein aluksi huimausta ja muistikatkoksia juoman nauttimisen jälkeen ja myöhemmin ehkä kuitenkin lievää ahdistusta. Syy lienee selvä: SALMIAKKIKOSSUALLERGIA:)
- Moniallerginen
Sillä hengenahdistusta tuskin tulee muuten mistään terveelle ihmiselle, ellei sitten ole piiloastmaa..
"Alkoholi ja allergia
Alkoholi ei sinänsä allergisoi, mutta alkoholi kylläkin vapauttaa jo kemiallisena aineena pieniä määriä allergiaoireissa esiintyvää välittäjäainetta, histamiinia. Alkoholijuomissa olevat mausteet, lisäaineet ja väriaineet voivat aiheuttaa allergisoitumista ja esim. migreenikohtauksen laukeamisen (tyypillisesti esim. punaviini)."
http://www.yths.fi/suomi/terveystietoa/allergia.htm#Alkoholi ja allergia
"Alkoholi yliherkkyyden aiheuttajana
Alkoholijuomia eivät lisäainesäädökset koske. Puhdas alkoholi sinällään vapauttaa histamiinia. Yliherkkyysreaktioita voivat aiheuttaa puhtaan alkoholin lisäksi juomiin käytetyt yrttimausteet, esimerkiksi likööreissä anis tai juomien säilöntäaineena käytetty metabisulfiitti, jota on eniten makeissa valkoviineissä. Yliherkkyyden aiheuttajana voi olla myös rypäleitten bentsoehappo, samoin käymistapahtumassa muodostuvat aineet, kuten histamiini, tyramiini ja asetaldehydi. Joskus aller-gisen reaktion syynä voi olla käytetty väriaine. Oluessa on vilja- ja hiiva-allergeenejä. Yliherkkyysoireet voivat ilmetä välittömästi tai viivästyneinä."
http://www.allergia.com/teema/ruokayliherkkyys.htm- Heli
Hyödyllistä tietoa, kiitos "moniallerginen!"
- KAKAKA
Joo seuraavana päivänä kyllä ahistaa tosissaan.
- Anonyymi
Moi Heli!
Yllä olevat kommentit olivat asiattomia vastauksia asialliseen kysymykseesi. Minulle TULEE hengenahdistusta sekä kaupan että itse tehdystä salmiakkikossusta. Ei muista alkoholijuomista. En tiedä, mistä se johtuu, mutten ole uskaltanut juoda sitä vajaaseen 20 vuoteen :-D
Et ole ainoa. Vielä kun syyn saisi selville...- Anonyymi
No voi hemmetti. Olet tullut toimeen ilman salmiakkikossua jo 20 vuotta ja vieläkin ihmetyttää kyseinen asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No voi hemmetti. Olet tullut toimeen ilman salmiakkikossua jo 20 vuotta ja vieläkin ihmetyttää kyseinen asia.
Salmiakkikossu pitää röörit auki miellyttävällä tavalla.
Olen 30 vuotta ryypännyt n kerran viikossa 3,5 dl pullollisen, mukavalla nousukännillä ja siedettävällä rapulalla.
Ilman ko lääkitystä , olisin vainaja, koska ikää on 80 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 475918
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?885644Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2525619Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k324726Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494709Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1963974- 1413500
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283136Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43121Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253117