olen kolmen lapsen äiti. olen kaikkia lapsiamme imettänyt, kahta vanhempaan sen 7-8 kk ja ovat sitten itse lopettaneet imetyksen, siis ei enään aan halua maitoa ja näin imetys lopetettu ilman mitään ongelmia. mutta nyt meillä nuorin tyttö syntynyt elokuussa 2009 tulee siis 1v 6kk ihan just. hän haluaa vielä maitoa. viimekesä oli kyllä hyvä et imetin vielä kun oli ne kuumat ilmat ja tyttö ei oikeen syönyt kunnolla ruokaa eikä pahemin juonut mitään. tyttö syö normaalisti ihan samaa ruokaa mitä me muut, on terve ,reipas ja normaalisti kehittynyt. mutta !! miten kauan voin vielä imettää ? onko siitä enään mitään hyötyä ? miten ympäristö reagoi kun tyttö tulee 1v 6kk ja imee vielä tissiä. en imetä enään pahemmin päivällä, enimmäkseen illalla, yöllä tai jos tyttö vaan haluaa kotona olla lähellä ja saada läheisyyttä. tytöllä ei ole koskaan ollu tuttia eikä syö tuttipulloa ollenkaan.
miten kauan imettää ???
3
582
Vastaukset
- sdfgfdsfg
Kyllähän noita taaperoimettäjiä on. Ei siitä ainakaan haittaa ole :) Lapsi saa edelleen vasta-aineita ja vitamiineja imetyksestä, ravinnollista hyötyä siitä tuskin enää on.
- mahulda
Meillä imetys sujui alusta asti todella hyvin ja poika oli varsinainen maitonaama. Täysimetin puoleen vuoteen (ihan jo allergioiden vuoksi) ja kuvittelin lopettavani imettämisen siinä vuoden paikkeilla. 1v6kk poika oli vieläkin tissillä aina välillä, erityisesti illalla, yöllä ja kotosalla niin kuin teidänkin tyttö. Muut alkoivat välillä kommentoida "Noin iso poika ja syö vieläkin rintaa??", mutta minulle se tuntui aivan luonnolliselta, koska maitoa riitti ja poika oli onnellinen :) vasta pojan ollessa 2v2kk päätin, että nyt riittää, kun aloin väsymään ja olihan pojalla siinä kohtaa sitä ikääkin jo ihan tarpeeksi, tuntui, että pojankin kannalta se oli sopiva hetki, koska tissistä luopuminen kävi melko helposti.
Minun mielestä äiti kyllä osaa arvioida, mikä on omalle lapselle parasta, eikä muiden kommenteista pidä välittää! Pojastani on ainakin kehittymässä ihan normaali lapsi, joka on pysynyt tosi hyvin terveenäkin :)
Ja meillä oli sama ongelma ihan ensimmäisistä päivistä, että poika ei huolinut pulloa, eikä tuttia, vaan oksennusrefleksillä kyökkäili aina ulos suusta...
Kyselee vieläkin nauraen "Antaako äiti tissiä?" ja ikää on nyt vajaat 2v7kk.
Kyllä mun mielestä voi ihan rauhassa imettää taaperoakin, mutta itse ainakin huomasin, että muutos 2 ja 3 vuoden välillä on niin suuri, että taapero alkaa olla jo pieni poika ja pientä poikaa en halua enää tissille ottaa. Eli rajansa kaikella :) - ()()()()()()
Imettää voi niin kauan kuin molemmat sitä haluavat. Hyödyistä ja haitoista voi keskustella miten paljon tahansa, aina löytyy eriäviä mielipiteitä. Itse olen ehdottomasti hyötyjen kannalla. Ympäristö ei reagoi mitenkään, jos imetät illalla tai yöllä kotona. Eihän sitä silloin edes kukaan perheen ulkopuolinen tiedä, jos et itse mainosta. Itse imetin yhtä lastani 2v 8kk ja toista 2v 6kk. Kummankaan kohdalla asiasta ei tiennyt kuin muutama kaverini, joiden kanssa keskusteltiin, eikä mitään pahoja reaktioita ainakaan minulle kehdattu sanoa. Moni suhtautui avoimen positiivisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4310593Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776344Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.324943- 564743
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263095