Äitini on P-talossa ja jos hänen eläkkeensä ei riitä hoitomaksuihin,onko Palvelutalolla oikeutta ottaa hänen mahdollisesta pienestä säästöstä lisää vai voisko ne rahat ottaa etukäteen sivuun,jotta yhteiskunta tulisi vastaan lopuille kuluille?
Äitini haluaisi säästönsä jättää lapsenlapsilleen ja se mainitaan heidän tekemässä testamentissakin tulevaisuutta varten.
Äitini haluaisi säästönsä jättää lapsenlapsilleen ja se mainitaan heidän tekemässä testamentissakin tulevaisuutta varten.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Äidin hoitamiseen,jos ei eläke riitä.Ja jos joku ottaa ne niin kysely tulee perässä ja kaippa äiti on jo holhouksen alla,jos palvelutalossa kenties.Silloin 100 varmaa,jotta rahat menee hoitoihin.Ihan sama vaikka olisi kuinka testamentannut niitä.Lain mukaan voidaan ottaa säästöt sillä sossu olisi oikea joka auttaisi äitiä tässä tapauksessa,kun eläke ei riitä ja sossu ottaa koko omaisuuden ja säästtöt aina huomioon eli jos rahaa niin ei saa.Sossu voi muuten pyytää 6kk tiliotteet ja pitemmältäkin ajalta jos epäilee rahoja pimitettävän.
Kaippa säästöt on merkattu veroilmoitukseen jolloin ne näkyy suoraan sosasulle.