Isit elättävät äitejä

Toimeentulotuessa rikotaan perustuslakia jatkuvalla syötöllä. Tämän myöntää Kelan tutkimusprofessorikin.
KÄYTÄNNÖSSÄ asia saattaa mennä siten, että ex elättää lastensa kautta näiden äitiä ja tämä tehdään SUOMEN LAKIEN PUITTEISSA ja TOIMEENTULOTUKILAKI JOPA MÄÄRÄÄ NÄIN TEKEMÄÄN!


Se on turha syyttää lasten äitiä, jos toimeentuesta päättäneet ovat asian näin määritelleet.


http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/02/toimeentulotuki_pysynyt_samana_20_vuotta_2333515.html
3578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kukaan etäisistä ei oo varmaankaan ikinä miettinyt että kun elarit maksaa niin miksi ne ei oo kuluja esim. toimeentulotukea haettaessa,

Äänestä
  • Helsingin Sanomat 24.1.2011.

    Avioero tulee kalliiksi molemmille puolisoille. Asuntoja tarvitaan kaksi, todennäköisesti myös autoja.

    Televisiolupa. laajakaista, lehtitilaukset ja vakuutukset kaksinkertaistuvat, lisäksi erossa syntyy kertamenoja.

    Linkki artikkeliin, jossa 35 kommenttia.

    http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Avioero pudottaa elintasoa työttömyyttä enemmän/1135263271304

    ---

    Äänestä

  • Jos elatusmaksuja maksava isä hakee toimeentulotukea, kehotetaan hakemaan vapautusta maksuista tulojen perusteella. Jos toimeentulotukeen joutuu turvautumaan, niin silloin ovat tulot niin pienet, että elatusmaksuun tulee tehdä korjaus pienempään suuntaan (satunnainen tarve) tai hakea vapautusta maksusta (pidempi ajanjakso asiakkuutta). Eihän kaupunki elatusmaksuja isien puolesta ala äideille maksamaan toimeentulotuella, ne ovat isien maksuja. Kela maksaa elatustuen, jos isä ei kykene lapsiaan elättämään ja tarvittaessa perii maksun isältä (joka siis hakee tulojensa perusteella vapautusta tarvittaessa).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nouskaa vastarintaan kirjoitti:

Toimeentulotuessa rikotaan perustuslakia jatkuvalla syötöllä. Tämän myöntää Kelan tutkimusprofessorikin.
KÄYTÄNNÖSSÄ asia saattaa mennä siten, että ex elättää lastensa kautta näiden äitiä ja tämä tehdään SUOMEN LAKIEN PUITTEISSA ja TOIMEENTULOTUKILAKI JOPA MÄÄRÄÄ NÄIN TEKEMÄÄN!


Se on turha syyttää lasten äitiä, jos toimeentuesta päättäneet ovat asian näin määritelleet.


http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/02/toimeentulotuki_pysynyt_samana_20_vuotta_2333515.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu