Ladalla pyyhkii taas hyvin

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20110258993

570 000:n myynnistä Venäjällä oli 520 000 ja ulkomailla 51 000.

Suomessa on rekisteröity viime vuonna kolme (3) Ladaa. Paljon on tultu alas huippuvuosista.
8374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suomi on marginaalimaa ja sellaisena myös pysyy automyynnin suhteen. Vaikka täällä urputettaisiin mitä Ladan huonosta arvostuksesta ei sillä ole mitään väliä, koska Lada myy ulkomailla erittäin hyvin. Kasvua lähes 40% edellisvuoteen kertoo jotain ja samalla vedetään Ladan arvostelijoiden mielipiteet vessasta alas. AvtoVaz on autotehtaiden kunkku ja sellaisena pysyy vaikka esim. Chryslerille jenkeissä lapioidaankin miljardeittain dollareita. Venäläiset ovat aivan oikein suojaamassa omaa tuotantoaan ettei sinne vahingossakaan pääse pesiytymään liikaa länsiromuja liikennekuolema tilastoja rumentamaan. Ladan tie kulkee voitosta voittoon !

Äänestä
  • Ladaa myytiin ulkomailla siis 50000 kpl. Tämä on esim. alle puolet Suomen myynnistä. Näistäkin muutamasta vientiautosta meni rutiköyhiin Venäjän naapurimaihin eli entisen Neuvostoliiton alueelle suurin osa. Olihan tämä hyvin jos ajattelee kuinka läpikelvoton himmeli Lada on.

    Saa nähdä miten käy nyt kun Ladan valmistus lopetetetaan ja tilalle tulee Dacia.

    Äänestä

  • noista Priora malleista olisi mieleisesi ? Itse tykkäisin tosta sedan mallista. Toivottavasti saisimme Suomeen pian kun malli nostatti jo autokuumetta.

    Äänestä

  • lada_1200s kirjoitti:

    noista Priora malleista olisi mieleisesi ? Itse tykkäisin tosta sedan mallista. Toivottavasti saisimme Suomeen pian kun malli nostatti jo autokuumetta.

    Pitäiskö laittaa joku autoja Saksasta -firma tuomaan semmoinen. Nivakin ois ihan kiva, mutta ei ole tarvetta maasturille. Eikä Kalinakaan paha ois, mutta saispa Priora 2172 ""hb"-mallin. Se perustuu 110-malliin, joka on peruja Samarasta.

    Äänestä

  • Samara-mies kirjoitti:

    Pitäiskö laittaa joku autoja Saksasta -firma tuomaan semmoinen. Nivakin ois ihan kiva, mutta ei ole tarvetta maasturille. Eikä Kalinakaan paha ois, mutta saispa Priora 2172 ""hb"-mallin. Se perustuu 110-malliin, joka on peruja Samarasta.

    näköisiä Priorat 2171 ja 2172 sitten Kalina 1119.

    Äänestä

  • Kanto. kirjoitti:

    näköisiä Priorat 2171 ja 2172 sitten Kalina 1119.

    Kauneus on katsojan silmässä. 3-ovista mallia ei löydy, kun vaan Niva. Tosin 110-malissahan oli keskuslukitus vakiona.

    Äänestä

taitaa olla jossain 700 000 pirssin tienoilla. Toki tuo vajaat 600 000 on paljon parempi kuin parin vuoden takainen reilu 300 000.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottovillekuusinen kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20110258993

570 000:n myynnistä Venäjällä oli 520 000 ja ulkomailla 51 000.

Suomessa on rekisteröity viime vuonna kolme (3) Ladaa. Paljon on tultu alas huippuvuosista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu