Efexor/Venlafaksiini & tunnepuoli

Voiko tuo lääke tosiaan vaikuttaa tunnepuoleen? Ainakin itsestä tuntuu et ruvennut huomaan tunnepuolessa jonkunäkösiä muutoksia. Olen käyttänyt lääkettä noin 3kk, annoksella 150mg. Erosin suhteesta, se oli pitkä suhde mutta siihen sisältyy myös erojakin. Yleensä aina kun oltiin erottu niin sitä välillä itki toisen perään. Sitten kun viimeisen kerran jätin tämän ihmisen ja siihen aikaan oli jo alkanut tuo lääkkeiden syönti niin ei ole itkua tullut. Toinen oli kun kuoli lemmikki, joita on ehtinyt tässä vuosien mittaan kuolla jokusen verran, yleensä olen aina parkunut viimeistään siinä vaiheessa kun näkee itse sen kun eläimen sydän pysähtyy, no viimeksi sitten juuri näiden lääkkeiden aikaan kuoli yksi lemmikki ja muahan ei itkettänyt edes siinä lopetusvaiheessa yhtään. Nyt sitten tässä erosin lyhyestä suhteesta. Alkuun tuntu mukavalta mutta kun alko jo meneen vähän vakavaan suuntaan niin ei pystynyt enään ja jätin tämän ihmisen, ja päässä tuntu ihan tyhjältä. Ei itkua. Yleensä kun oon aikamoine itkupilli pienemmästäkin asiasta, vaan ei ole enään niin. Aika huonolta tuntuu suoraansanottuna kun mies on meidän erosta ihan paskana, ja itse käyttäydyn kun mitään ei olis tapahtunut. Huoh.

Toisaalta olis tässä kyllä tarkotuskin ruveta keskittyyn vain ja ainoastaan siihen omaan elämään. Ja koittaa jossain vaiheessa nuo lääkkeet lopettaan jos joskus sitten pystyis siihen vakavaankin suhteeseen. Mutta tällä hetkellä oon siinä tilanteessa etten todellakaan halua vielä lopettaa lääkitystä. Se on auttanut huimasti, mutta sitten on nuo omat negatiiviset puoletkin.
3368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyseessä on melkonen zombipilleri, mutta tunteet kyllä palautuu kun lopettaa lääkkeet. Kuukaudessa alko jo poruttaa kaikki enemmän ja vähemmän liikuttavat asiat.

Äänestä

...ja arvaa onko mulla minkään valtakunnan tunteita?

Mutta toinen vaihtoehto olis olla lähes psykoottistasoinen masennus,niin valitsen kuitenkin nää lääkkeet!

Mä oon kuulluettä pitäis olla vähintään ½ vuotta oireetonta hyvää jaksoa elämässä, että voi alkaa vähentämään lääkkeitä. Sittenkin pikkuhiljaa ja LÄÄKÄRIN OHJEIDEN MUKAAN.

Minulla on kauheat kokemukset mielessä vielä siitä ajasta,kun omin päin menin lopettamaan lääkitukseni! Se olo oli kammottava!

Äänestä
  • Efexorin lopettaminen todella vaikeaa vaikka menisi ihan lääkärin ohjeiden mukaan. Minä lopettelin todella hitaasti ja pienensin annosta ihan vähänsen kerrallaan, mutta silti oli vaikeaa. Oli paljon fyysisiä psyykkisiä oireita mutta niistä kun selvisi niin oli aika voittajafiilis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwerty12342 kirjoitti:

Voiko tuo lääke tosiaan vaikuttaa tunnepuoleen? Ainakin itsestä tuntuu et ruvennut huomaan tunnepuolessa jonkunäkösiä muutoksia. Olen käyttänyt lääkettä noin 3kk, annoksella 150mg. Erosin suhteesta, se oli pitkä suhde mutta siihen sisältyy myös erojakin. Yleensä aina kun oltiin erottu niin sitä välillä itki toisen perään. Sitten kun viimeisen kerran jätin tämän ihmisen ja siihen aikaan oli jo alkanut tuo lääkkeiden syönti niin ei ole itkua tullut. Toinen oli kun kuoli lemmikki, joita on ehtinyt tässä vuosien mittaan kuolla jokusen verran, yleensä olen aina parkunut viimeistään siinä vaiheessa kun näkee itse sen kun eläimen sydän pysähtyy, no viimeksi sitten juuri näiden lääkkeiden aikaan kuoli yksi lemmikki ja muahan ei itkettänyt edes siinä lopetusvaiheessa yhtään. Nyt sitten tässä erosin lyhyestä suhteesta. Alkuun tuntu mukavalta mutta kun alko jo meneen vähän vakavaan suuntaan niin ei pystynyt enään ja jätin tämän ihmisen, ja päässä tuntu ihan tyhjältä. Ei itkua. Yleensä kun oon aikamoine itkupilli pienemmästäkin asiasta, vaan ei ole enään niin. Aika huonolta tuntuu suoraansanottuna kun mies on meidän erosta ihan paskana, ja itse käyttäydyn kun mitään ei olis tapahtunut. Huoh.

Toisaalta olis tässä kyllä tarkotuskin ruveta keskittyyn vain ja ainoastaan siihen omaan elämään. Ja koittaa jossain vaiheessa nuo lääkkeet lopettaan jos joskus sitten pystyis siihen vakavaankin suhteeseen. Mutta tällä hetkellä oon siinä tilanteessa etten todellakaan halua vielä lopettaa lääkitystä. Se on auttanut huimasti, mutta sitten on nuo omat negatiiviset puoletkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu