KAIKKI pääpuolueet ovat vastuussa yhteiskunnan nykytilasta! KAIKKI eduskuntapuolueet ovat hiljaa hyväksyneet vuosien mittaan näitä paska päätöksiä,joilla köyhien ja rikkaiden leirit on tuotettu ja kehitelty lisää pahoivoinnin kustannuksia leikkelemällä hyvinvointia! Jos joku nyt ajattelee että persut ovat vaihtoehto, niin mistä ne ottavat muutokseen tarvittavat rahat, kun nyt jo kiistelevät olennaisista asioista..yksi ottaa rikkailta, toinen ei ottaisi sitten millään, yksi ei ostaisi aseita ja toinen tahtoo niitä vaikka maa kaatuisi, yski tykkää ydinvoimasta ja toinen vastustaa jne........Mitä ihmettä luulette tällaisen porukan saavan aikaan muuta kuin ääntä?Ketä ja mitä he oikein vastustavat ja mitä kannattavat?Heille on kyllä annettu tilaa julkisuudessa enemmän kuin muille, eli ohjelman ohuus ei ainakaan johdu siitä etteivät olisi päässeet puhumaan.Mutta kun sitä sanottavaa ei ole!Jos tälle porukalle riittää se, että "Soini puhuu niin hyvin", niin on aivan oikein että se saa vielä neljä vuotta kuraa niskaansa!Kansan pitäisi ensin vaatia edes niitä vaihtoehtoja ja tutkia mitä vastakkainasetteluja puolueiden välillä on, ennen kuin voidaan puhua "vaihtoehdoista" ja "valinnoista" ! Luulisi ettei enää kelpaisi sen paremmin takinkääntäjät, kuin rikollisetkaan..vaan saapas nähdä!
Joo kantsii miettiä?
TOSISSAAN!
4268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
SDP, kokoomus, rkp, vihreät = konsensus.. kaikki on kaikesta samaa mieltä ja päätöksiä runnotaan pörssiyhtiöiden etuja ajatellen, joiden hallituksissa istuu itse herra tai rouva ministeri tai hänen puolisonsa..
tai perhetuttunsa..
ja sokeat lampaat äänestävät näitä sielunsa saatanalle myyneitä ja sitten veisaavat kirkoissa kurjuuttaan..
HERÄTKÄÄ!
4 2, katso itseäsi ensin peiliin, ennekuin alat muita arvostelemaan.
persut on ihan kuin saksan natsit, alussa hyvää ,lopussa täystuho.
vihreillä on hyviä ajatuksia ja niitä kannattaa noudattaa, niin ihmiaskunta pelastuu. emme saa antaa ihmisten itsekkyyden tuhota planettaamme.
Aatelkaa, jos ja kun Kiinalla ja Intialla on meidän elintasomme, niin onko enää luonnonvaroja?? häh?
Kiinalla ja Intialla on meidän elintaso, niin onko enää luonnonvaroja. No silloin meillä kaikilla on alhaisempi elintaso. Eikä se ole edes mitenkään epätodennäköinen tulevaisuudenkuva.
vihreillä oli hyvänä ajatuksena tukea ydinvoimahanketta, joka ei valmistu ikinä. kyseinen ryhmittymä on vaan kokoomuksen "fantastienen" jatke..
ihmiskunta ei pelastu sillä, että joku kehoittaa sinua tekemään jotakin eettisesti oikein, vaikka niin eläisitkin, samaan aikaan länsimainen yhteiskunta, vaikka se kuinka "luontoystävällisesti" eläisikin, aiheuttaa tuhoa muualla maailmassa. mm. tehotuotanto vie kehitysmaissa paikallisten viljelijöiden elinkeinon, meret saastuu ja silleen..
ja intiassa on ihmisiä, jotka syö roskiksista ruokaa. Jotkut elävät yltäkylläisyydessä, kasvattavat omaisuuttaan, eivät kuluta, kun toisaalla ihmiset asuvat pahvilaatikoissa.
kapitalismi on fundamentalististen hihhuleiden usko ja raha on niiden jumala, eikä sitä ole ikinä tarpeeksi.
suurin osa ihmisistä on ahneita omahyväisiä kusipäitä, toisten elämän kurjuuden kustannuksella..
itse sinä voit valintojasi miettiä, mikä on sinulle riittävästi.