Maahantulolappu kiinni vielä passissa!

Elikkäs viime reissullta on vielä passissa se vohreä paperi kiinni. Suunnittelen uutta matkaa jenkkeihin, mutta onkohan toi este?
4596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ohjeissa sanotaan näin:

"If you departed by a commercial air or sea carrier (airlines or cruise ships), your departure from the U.S. can be independently verified, and it is not necessary to take any further action, although holding on to your outbound (from the U.S.) boarding pass - if you still have it - can help facilitate your reentry next time you come back to the United States."

Pitäisi olla OK siis jos lentokoneella tulit takaisin.

Lähde:

http://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=752&p_created=1077641280&p_sid=frqVEhKi&p_accessibility=0&p_redirect=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfcm93X2NudD01NzcsNTc3JnBfcHJvZHM9JnBfY2F0cz0mcF9wdj0mcF9jdj0mcF9zZWFyY2hfdHlwZT1hbnN3ZXJzLnNlYXJjaF9ubCZwX3BhZ2U9MQ**&p_li=&p_topview=1

Äänestä
  • Asia pitäisi hoitaa aina heti, koska vaarana on, että sinun voidaan väittää olleen maassa liian kauan, jolloin seuraava meno ei ehkä onnistu. USA:n suurlähetystön sivuilta saa ohjeita. Itse tein niin vuosia sitten.

    Asia kannattaa varmistaa kuntoon jo hyvissä ajoin ennen uutta matkaa eli heti.

    Äänestä

Mulla sama tilanne ja kuukauden päästä reissu tiedossa. Itsekin kyllä olen ymmärtänyt, että jos olet poistunut maasta lentokoneella niin tieto poistumisestasi on mennyt sähköisesti. Otat vaan itse sen lapun pois ja that's it. Itse otan vielä varmuuden vuoksi viimeisimmän palkkakuitin ja jonkun laskun, jossa näkyy päivämäärä sekä Suomessa oleva osoite, se siis todisteeksi, että olet lähtenyt Amerikasta takaisin Suomeen.

Äänestä

Kun itsellä kävi näin, lähetin vihreän lappusen postissa ACS:lle Kentuckyyn (osoite löytyy googlella) yhdessä kirjeen kanssa, jossa selitin asian. Liitin mukaan myös lentolippujen kantaosat sekä kopion luottokorttilaskusta joka osoitti minun käyttäneen korttiani Yhdysvaltojen ulkopuolella maasta poistumisen jälkeen.

Jos et ehdi tehdä sitä, ota ensi kerralla lentolippujen kantaosat ja luottokorttilasku mukaan ja selitä asia maahantuloviranomaiselle passitarkastuksessa. Anna vihreän I-94W:n olla kiinni passissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sar* kirjoitti:

Elikkäs viime reissullta on vielä passissa se vohreä paperi kiinni. Suunnittelen uutta matkaa jenkkeihin, mutta onkohan toi este?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu