Hei !
Kaverini pelkää hämähäkkejä yli kaiken. Nähdessään hämähäkin tai kuvan siitä hän menee shokkiin. Huutaa vedet silmissä, eikä pysty tulemaan 2 metriä lähemmäs pientä hämähäkkiä. Tapahtumaa hän ei jälkeenpäin edes muista kunnolla, muttei voi keskittyä mihinkään. Jo sanan "hämähäkki" kirjoittaminen tekee hänelle pahaa.
Lääkäriin hän ei suostu menemään. Voiko pelosta päästä millään yli?
Kaverini pelkää hämähäkkejä yli kaiken. Nähdessään hämähäkin tai kuvan siitä hän menee shokkiin. Huutaa vedet silmissä, eikä pysty tulemaan 2 metriä lähemmäs pientä hämähäkkiä. Tapahtumaa hän ei jälkeenpäin edes muista kunnolla, muttei voi keskittyä mihinkään. Jo sanan "hämähäkki" kirjoittaminen tekee hänelle pahaa.
Lääkäriin hän ei suostu menemään. Voiko pelosta päästä millään yli?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Luulen että paras vaihtoehto ystäväsi pelkoon on siedätyshoito. Yllättäkää hänet hämähäkeillä silloin kun hän ei sitä odota!
minä en suosittelisi säikyttelemistä..
itsekkin kaipailisin vastausta tähän, koska minullakin on sairaalloinen hämähäkkikammo. Siedätyshoidossa saisin varmasti sydänkohtauksen !
Hämpsyt ovat minusta melko sympaattisia eläjiä, mutta kyllä torakoita inhoan. Toinen inhon aihe ovat esim Sudenkorennot toukkavaiheessaan luonnonvesissä.
Kaikkia pelkoja, myös lentopelkoa voi vähentää täälläkin mainitulla siedätysterapia keinolla, ilman terapiaakin.
Kaipa se urbanisoituminen on vienyt meidät liian kauaksi luonnosta. Kuitenkin mekin ollaan vain kehittynein eläinlaji.
hei Auttava,
Minullakin oli tosi voimakas hämppiskammo lapsesta asti ja etenin lukit,ne iljettävät ohutjalkaiset joilla on pieni pyöreä kroppa.Välillä seisoin tuntejakin ulko-ovemme edessä kun en uskaltanut kulkea siitä koska siinä oli lukki.Syksyn lähestyessä alkoi jo heinäkuussa ahdistaa koska tiesin että elokuussa niitä taas alkaa näkyä seinillä ja tulevat taloon.Noh,sitten reilu kolmekymppisenä kertakaikkiaan kyllästyin tähän koska tiedänhän että ne ovat täysin vaarattomia.
Päätin siis selättää pelkoni.Aloitin siitä että vain katselin lukkia kun sellaisen näin ja vaikka kuinka iljetti niin pakotin itseni edes hetkeksi pysymään paikoillani.
Tätä tein jonkun aikaa päivittäin kunnes siirryin seuraavaan vaiheeseen eli otin sellaisen vaikkapa jollain esineellä kiinni ja pitelin hetken ( alussa esine lensi nopeasti kädestä kun lukki tarrasi siihen ) mutta pikkuhiljaa uskalsin pitää kauemmin ja kauemmin.Lopuksi otin lapanen kädessä kiinni käsin sellaisesta!!!!Tavoitteeni ei ollut alkaa pitää niistä,en edelleen pidä.Halusin vain että tämä pelko ei hallitse elämääni ja voin nauttia niin elokuusta kuin muistakin kuukausista ja etten saa enää fyysisiä oireita kun näen hämähäkin.
Näin on myös käynyt eli kun menen ulos niin nevermind...en koko ajan ajattele että missä on hämppis.Joten hidas siedätys omaan tahtiin.Ei saa yllättää tai pelotella,se vain lisää pelkoa! Isäni yritti tätä kun olin pieni ja se oli kauheata!
Ystäväsi täytyy haluta kammosta eroon jotta onnistuu.Joskus on niin että haluamme pitää jostain pelosta kiinni.Itselläni uskoisin että tämälukkikammo on tullut kun olin paljon yksin kotona lapsena ja meillä oli lukkeja paljon...ehkä' se liittyy turvattomuuden tunteeseen jotenkin.Nyt aikuisena en tarvitse tuota pelkoa enää.
Inhon kohteen siedätyshoito ei yleensä käy lyhyessä ajassa. Ei tietenkään. jos jotakin ötökkää on peläännyt ikänsä.
Minulla oli lapsena vahva kuoleman pelko. Psykoanalyytikko voisi jäljittää pelonkohteen perimmäisen syyn. Sen, joka näkyy ötökkäpelkona.
jos pelko ei haittaa arkea, en usko että kannattaa olla huolissaan.
kannattaa ottaa vaikka tietoo hämähäkeistä ja katella rohkeesti kuvia niin luulis hälvenevän. ja miettikää, miks pelkää ja yrittäkää lähtee sit siitä miettimää, mitä kannattas tehä...
Määkin pelkään saatanasti hämähäkkejä.
Hei !
Minullakin oli pienenä hirvittävä ampiaiskammo. Kun kyllästyin juoksemaan niitä pakoon, otin itseäni niskasta kiinni ja en juossut pakoon. Huomasin ettei niissä mitään pelottavaa ollut. Pelko pikkuhiljaa hälveni. En enää juokse ampiaisia pakoon, mutta iholleni en anna niiden tulla. Ihanaa kun voi ottaa aurinkoa ilma, että joutuu pomppimaan ylös joka pörräyksestä !
Olisiko siitä apua, jos laittaisit hämähäkin vaikka rasiaan ja tekisit ystävällesi selväksi, ettei hämähäkki pääse sieltä pois ? Sitten ystäväsi voisi yrittää olla ensiksi esim. samassa huoneessa sen kanssa ja pikkuhiljaa tulla rasiaa lähemmäs.
Muista kannustaa ystävääsi pääsemään pelostaan yli :)
Määki pelkään hämähäkkejä , ainakun nään semmosen ison niin joudun heti paniikkiin ja huudan apua.. enkä uskalla isoja hämiksiä tappaa.. koska en uskalla mennä niitten lähelle.. lukkeja pelkää myös niitä isoja
Mulla toi hämähäkkikammo on jo ihan todellista araknofobiaa.. oon 14, ja ku nään hämähäkin yrtän sulkee silmät ja ajatella että se ei tee mitään mulle.. Se toimii 7 sekunttii, ja sit alkaa huuto!!! Alan itkee, tärisen, mun päähän alkaa sattuu ja sitten tulee sellanen pieni oksetuksen tunne..Ja vaikka tietäsin että se on tapettu, en voi silti olla siinä missä se hämämhäkin näin! Tää on ihan hirveetä Huudan Ja Itken Kuin Joku Vauva Jos Nään Hämppiksen!! En kylläkään pelkää niitä banaani kärpäsen kokosii.. koska ne ei voi purra tai no niin mää luulen!!!
KYLÄ VOI
Mullaki kauhee hämiskammo. En voi tappaa hämistä kun inhoan sitä rusahdusta mikä tuntuu ja kuuluu kun hämis litistyy. Ei voi edes imuroida sitä kun päähän jää pitkäksi aikaa mielikuva siitä kun se menee imurin putkessa ilmavirran mukana. Kun jossain näkyy hämis alan kiljuu ja huutaa ja vapista eikä pysty vähään aikaan keskittymään mihinkään , tekee pahaa jo koskea hämähäkin kuvaan. Siedätyshoitoon en varmana menis. o_o
Mulla on vieläkin araknofobia (hämähäkkikammo) olen itse siedätyshoitanut itseäni tappamalla niitä jos niitä jossain näkyy mutta nytkin kun kirjotan tätä nii kuvittelen koko ajan että hämähäkki on huoneessani. Tästä voi tosin parantua siihen tarvitsee vain rohkeutta, itseään ei kumminkaan kannata rääkätä siedätyshoitamalla itseään liian isoilla hämähäkeillä alkuunsa.
Apua löytyy täältä: https://www.facebook.com/jelppari