Puistattaa viranomiasten ylimaltillinen esiintyminen ohjelmassa ja jälkien tasoittelu vahingon jälkeen. Lääkäri selvittelee miten jokin ampuminen saattaa olla mahdollista ihan siksikin, että on ollut kiusattu ja että loppujenlopuksi ollaan pidetty vain tutkimuksissa 3-viikkoa. Suomessa on sen kaltainen sanonta, että tappaa voi autollakin. Liikenteessä kuolee n.400 ihmistä vuodessa ja henkirikoksen uhrina n.130. Kaikki todella on mahdollista. Lääkärit loppujenlopuksi pyrkii selittelemään, että on vain pidetty 3-viikkoa tutkimuksissa. Mielenterveyslain mukaan 4 ensimmäisen sairaalapäivän aikana pitää tehdä pakkohoitopäätös, jonka lähtökohtainen peruste on mielisairaus. Sairaalassa ei voi pitää sekuntiakaan yli 4-päivää jos ei ole mielisairas.
Poliisi on tutkinut asiaa ja jättänyt syyttämättä ja käsitykseni mukaan Samulia. Näin nopeasti katsottuna jäi epäselväksi koskiko se syyttämättä jättämispäätös myös näitä ketä Saarisen perässä oli soitellut.
Saarisella pitää olla pitkä pinna kun jaksaa asian ottaa näin kun otti. Olisivat voineet laittaa silminnäkijät ohjelmaan Rocky Balboa musiikin tunnariksi. Tämä taistelun kautta voittoon meininki oli vain kun elokuvasta.
http://www.youtube.com/watch?v=RD-iZWOikoo
Poliisi on tutkinut asiaa ja jättänyt syyttämättä ja käsitykseni mukaan Samulia. Näin nopeasti katsottuna jäi epäselväksi koskiko se syyttämättä jättämispäätös myös näitä ketä Saarisen perässä oli soitellut.
Saarisella pitää olla pitkä pinna kun jaksaa asian ottaa näin kun otti. Olisivat voineet laittaa silminnäkijät ohjelmaan Rocky Balboa musiikin tunnariksi. Tämä taistelun kautta voittoon meininki oli vain kun elokuvasta.
http://www.youtube.com/watch?v=RD-iZWOikoo
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän se ollut pakkohoidossa... Hähä-hää. Aivan turha ohjelma. Piti katsoa uudestaan.
Minä ainakin lähetän tälle nuorelle kaverille, Samulille paljon voimahaleja ja toivon kaikkea hyvää hänen elämäänsä. Ohjelma oli hyvä. Tuli selville miten sairas tämä maailma on ja miten hullut saa paljon pahaa aikaiseksi itse sitä edes tajuamatta. Onneksi vanhemmat olivat olleet koko ajan voimavarana sillä ei kukaan olisi tuon ikäisenä yksin selvinnyt noin mielipuolisesta ryöpytyksestä. Samulille paljon terkkuja! Kiitos rohkeudestasi kun jaoit tarinasi. Kaikkea hyvää! t. Anne
Kun tilanne oli se, ettei kuitenkaan sairaalaan otettu sisään. Nähtävästi poliisin haluussa oli jonkin aikaa, mutta siitähän voi hakea korvauksia käsitääkseni. Sairaalassolosta ei voi hakea korvauksia. Totesivat vain ettei ole ensimmäinen kerta kun on jotakin tämän kaltaista ja että ovat ottaneet jotakin opikseen sairaalassa. Minulla jotakuinkin samanmoinen juttu takana, eikä kukaan ole vaivautunut pyytämään anteeksi. Se ei paljoa lämmitä jos lähtökohtaisesti joku yrittää tyynytellä taikka palvella paremmin jossakin terveydenhuollossa, koska joku toinen ottaa saman asian esille aina vain uudestaan yli kymmenen vuoden ajan. Minä olen valinnut tämän ruikutuslinjan, joka toivottavasti alkaa tuottamaan hedelmää.
Ymmärrän kyllä että poliisi tutkii koululla kulkevat huhut, mutta kun juttu oli havaittu vääräksi hälyytykseksi kaiken olisi pitänyt jäädä siihen.
Jo on aikoihin eletty jos viranomaiset aloittavat moisen rumban lukioikäisten sanomisten perusteella, Ilmeisesti aloittivat koska Samuli on viranomaisten silmätikku. Sosiaaliviranomaiset ovat aloittaneet toimenpiteitä paljon nuorempienkin lasten puheitten vuoksi, jos se tukee heidän tarkoitusperiään.
"jäi epäselväksi koskiko se syyttämättä jättämispäätös myös näitä ketä Saarisen perässä oli soitellut."
Ei koskenut. Heidän tekemisiään ei edes tutkittu. Valitettava tosiasia on että virheellisen viranomaispäätöksen takana voi seistä koko virallinen systeemi. Se on viranomaisten pää joka tässä pitäisi tutkia, ei Samulin. Toimittajilta rohkea veto uhmata esivaltaa tarttumalla noinkin arkaan aiheeseen. Tämä on sitä todellista journalismia.
Taas nähtiin että viranomaiset tarvitsevat ehdottomasti vastapainon jotta tälläistä ei enään koskaan tapahtuisi. Laillisuusvalvonta ei vastapainoksi kelpaa, se ei toimi käytännössä.
Vaikka lähetetään lappu kotiin, ettei syytä pelkoon ole, niin silti soitellaan perässä, että on jo aseen kanssa riehumassa ja piirittämässä. Samat asiat kirjataan lähetteeseen. Loppujen lopuksi mitään asetta ei ole, piiritystä ei ole, eikä edes mielisairautta. Mikäli laittoman uhkauksen raja menee siinä, että onko perusteltu syy pelätä, nin kunnianloukkauksen raja kulkee siinä, että mihin toimiin ne perärrömät väitteet johtaa.
Moni tuon rehtorin tapainen ihminen lähtee maailmassa siihen, että jos enemmistö n sitä mieltä, että yhtä kiusataan, niin kiusaaminen on sallittua. Näin se menee työeämässä ja taloyhtiöissäkin. Todellisuudessa paras mahdollinen vastine sille kiusalle, perättömille ja halveksuville puheille on se, ettei se konkreettisesti johda viranomaisessa mihinkään. Näin se minullakin. Tuhannen kertaa katsovat, ettei ole syytä mihinkään kunnes se kerta toisen jälkeen nousee pintaan, että jollakin pitää kiusata ja ahdistella ja sitten kun se ei johda mihinkään, niin tekeväpähän oma nolonsa hankalaksi.