Tv-lupatarkastaja pääsee jatkossa asuntoon, vaikka asukas ei kotosalla olisikaan. Kuva: ESS/Arkisto
Taantuma kiristää myös televisiolupien valvontaa. Luvaton television katselu vaikeutuu lähiaikoina, kun taloyhtiöiden isännöitsijät ja Viestintävirasto aloittavat yhteistyön niiden talouksien paljastamiseksi, joissa ei ole tv-lupaa. Isännöitsijöillä on oikeus päästää vara-avaimilla tv-lupatarkastaja sisälle asuntoon, vaikka talon asukas olisi poissa.
- Viestintäviraston yhteistyö isännöitsijöiden kanssa mahdollistui, kun Lex Nokia vahvistettiin ja tele- ja sähköpostiurkinta tuli mahdolliseksi myös taloyhtiöissä ja opiskelija-asuntoloissa.
Tietenkin käytämme oikeutta harkiten. Otamme yhteyttä isännöitsijään vasta, kun olemme varmistaneet, että asunnossa todellakin on luvaton televisio. Nykyisin television käytön tarkkailu on aikaisempaa helpompaa, sillä kalliimmissa digibokseissa on lähetinominaisuus, jolla pystytään seuraamaan television käyttöä, tarkastusosaston apulaisesimies Sirkka-Liisa Pakaraivo Viestintävirastosta sanoo.
Valokuva tv-vastaanottimesta
Käytännössä valvontaprosessi etenee niin, että tv-lupatarkastaja ottaa yhteyttä isännöintitoimistoon, jonka jälkeen sekä isännöitsijä että lupatarkastaja menevät yhdessä asuntoon. Tarkastaja valokuvaa televisiovastaanottimen käynnin yhteydessä ja jättää asukkaalle maksukehotuksen.
Lahtelaisissa isännöintitoimistoissa uudistus on otettu vastaan hämmentyneenä.
- Ihmisten asuntoihin tunkeutuminen tuntuu kyllä kiusalliselta, mutta uusi laki on laki ja sitä on noudatettava. Joitakin koetarkastuksia on jo tehty ja kokemukset ovat olleet ristiriitaisia. Lahdessa ensimmäiset viralliset tarkastukset tehdään tänään keskustan alueen taloyhtiöissä. Keskustan ja Liipolan alueen asukkaille on ilmoitettu tarkastuksen mahdollisuudesta kirjeitse, isännöitsijä Pentti E. Semmonen kiinteistöpalvelut Semmonen Oy:stä kertoo.
Valvonnan tiukkenemiseen on syynä Yleisradion tiukka taloustilanne. Lupamaksuilla halutaan kattaa liki kahden miljoonan euron budjettivajetta.
- Osittain tämä on seurausta siitä, että Yle ei osta enää uutispalveluja STT:ltä, Pakaraivo selvittää.
Television käyttäjiltä kerätään televisiomaksua kaikissa Pohjoismaissa sekä lähes kaikissa muissa EU-maissa julkisten radio- ja televisioyhtiöiden rahoittamiseksi. Tv-maksun maksajia oli helmikuun lopussa 1 917 175. Määrä on noussut tammikuusta 1 220 maksulla.
ESS 1. huhtikuuta 2009
Nyt sinä maksat lupasi!
!
2
489
Vastaukset
- Tietoa löytyy...
Joka tuohon uskoo, uskoo myös haikaraan, joulupukkiin, menninkäisiin ym.
- nhbidjun
haikara, joulupukki ja menninkäiset ym. otukset on kaikki olemassa mutta tv-lupatarkastaja on satuolento. kaikki muut oon nähnyt ainakin kerran mutta tarkastajaa en koskaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk17510113Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi149611Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1598155Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2697638Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1606314Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k876027Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j645857Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1004912Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja183992Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist611664