Tv-lupatarkastaja pääsee jatkossa asuntoon, vaikka asukas ei kotosalla olisikaan. Kuva: ESS/Arkisto
Taantuma kiristää myös televisiolupien valvontaa. Luvaton television katselu vaikeutuu lähiaikoina, kun taloyhtiöiden isännöitsijät ja Viestintävirasto aloittavat yhteistyön niiden talouksien paljastamiseksi, joissa ei ole tv-lupaa. Isännöitsijöillä on oikeus päästää vara-avaimilla tv-lupatarkastaja sisälle asuntoon, vaikka talon asukas olisi poissa.
- Viestintäviraston yhteistyö isännöitsijöiden kanssa mahdollistui, kun Lex Nokia vahvistettiin ja tele- ja sähköpostiurkinta tuli mahdolliseksi myös taloyhtiöissä ja opiskelija-asuntoloissa.
Tietenkin käytämme oikeutta harkiten. Otamme yhteyttä isännöitsijään vasta, kun olemme varmistaneet, että asunnossa todellakin on luvaton televisio. Nykyisin television käytön tarkkailu on aikaisempaa helpompaa, sillä kalliimmissa digibokseissa on lähetinominaisuus, jolla pystytään seuraamaan television käyttöä, tarkastusosaston apulaisesimies Sirkka-Liisa Pakaraivo Viestintävirastosta sanoo.
Valokuva tv-vastaanottimesta
Käytännössä valvontaprosessi etenee niin, että tv-lupatarkastaja ottaa yhteyttä isännöintitoimistoon, jonka jälkeen sekä isännöitsijä että lupatarkastaja menevät yhdessä asuntoon. Tarkastaja valokuvaa televisiovastaanottimen käynnin yhteydessä ja jättää asukkaalle maksukehotuksen.
Lahtelaisissa isännöintitoimistoissa uudistus on otettu vastaan hämmentyneenä.
- Ihmisten asuntoihin tunkeutuminen tuntuu kyllä kiusalliselta, mutta uusi laki on laki ja sitä on noudatettava. Joitakin koetarkastuksia on jo tehty ja kokemukset ovat olleet ristiriitaisia. Lahdessa ensimmäiset viralliset tarkastukset tehdään tänään keskustan alueen taloyhtiöissä. Keskustan ja Liipolan alueen asukkaille on ilmoitettu tarkastuksen mahdollisuudesta kirjeitse, isännöitsijä Pentti E. Semmonen kiinteistöpalvelut Semmonen Oy:stä kertoo.
Valvonnan tiukkenemiseen on syynä Yleisradion tiukka taloustilanne. Lupamaksuilla halutaan kattaa liki kahden miljoonan euron budjettivajetta.
- Osittain tämä on seurausta siitä, että Yle ei osta enää uutispalveluja STT:ltä, Pakaraivo selvittää.
Television käyttäjiltä kerätään televisiomaksua kaikissa Pohjoismaissa sekä lähes kaikissa muissa EU-maissa julkisten radio- ja televisioyhtiöiden rahoittamiseksi. Tv-maksun maksajia oli helmikuun lopussa 1 917 175. Määrä on noussut tammikuusta 1 220 maksulla.
ESS 1. huhtikuuta 2009
Nyt sinä maksat lupasi!
!
2
513
Vastaukset
- Tietoa löytyy...
Joka tuohon uskoo, uskoo myös haikaraan, joulupukkiin, menninkäisiin ym.
- nhbidjun
haikara, joulupukki ja menninkäiset ym. otukset on kaikki olemassa mutta tv-lupatarkastaja on satuolento. kaikki muut oon nähnyt ainakin kerran mutta tarkastajaa en koskaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253790
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422772Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191550Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531522- 971409
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951214