Suurkiitos Tsuparille ja Reiskolle

Nyt on vihdoin lähtenyt uusi aika Varkaudessa käyntiin. Eli kaavoitus Joutenlahti- ja Kämärin alueellla. Tietenkin siinä on myös Warkaudenportti mutta se on syrjässä kun ajatellaan Helsingistä ja Jyväskylästä tulevaa liikennettä Joensuuhun. 5 tie ei yksin riitä. Näistä alueista vielä kolmiulotteinen visiokuva niin jo on Navitas kehityksellä mukavaa myydä Varkautta mahdollisille investoijille. Ainoa este on kauppakadun yrittäjät jotka luulee kannattavuuden heikentyvän joka muualla on todettu käyvän päinvastoin. Jo järkikin sanoo että ne jotka nyt käy sekä Pieksänmäeltä että Varkaudesta viikonloppuisin Kuopiossa soppailemassa lisää myös kauppakadun myyntiä sitten kun ne liikkeet löytyy lähempää. Varmaan Husu niiden edustajana joutuu kahden tulen väliin mutta toivottavasti olet ajanhengessä ja ajattelet Varkauden parasta. Onhan se matkailullisestikkin hieno maisematie jos 23 kulkisi junaradan vierellä ja Taipaleessa kanavan ylitse jossa sillan kannen alla kanavan valvonta ja muutenkin voisi olla sillä kohtaa majakkamainen näköalatorni.

6

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shang? who?

      höyrypään eli varkkilan kommenttia, vai onko höyrypää loukkaava? Well anyway, keep on rockin!!!

      • Huumoria pitääkin olla. Minäkin jos sanon jotain höyrypääksi katson aina sen jälkeen peiliin. Se ei valehtele vaan näyttää totuuden. Se onkin mielenkiintoista että nää asiassa pysyvät höyrypäät on meidän suomalaisten hyvinvoinnin takana. Valitettavasti nykyhallitus on romuttamassa sitä.


      • Varkkila

        Onhan se sinulle niin tärkeää ajanvietettä...Buahhahahahaaaaa!


    • Varkkila

      kun se nyt on sinulle niin tärkeä juttu. Kaavoitus valmiiksi, ihan hyvä juttu. Kuka sen rakentamisen sitten rahoittaa, onkin epävarma juttu. Miten käy Kauppakadun liikkeiden, huono juttu.
      Ollaan siis yhtä mieltä kaavoituksesta, mutta muilta osin sitten taidat olla taas aikaslailla positiivisesti liikkeellä. Jos se rahoittaja löytyy, niin siitä pitää tehdä kerralla todella iso kompleksi, muuten se jää muiden varjoon.

    • Uivelox

      Kallis laituri Pirtinvirrassa sopisi hienosti maiseman ihailupaikaksi. Liekkö vielä sammuttaja loikkarin yksityisaluetta. Kristillisdemokraateille kallis ja rakas asia.

    • Anonyymi

      lihapullat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      289
      46029
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11504
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      242
      11090
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      43
      9892
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      92
      8716
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      293
      6787
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      12
      3812
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3575
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3369
    Aihe