Suurkiitos Tsuparille ja Reiskolle

Nyt on vihdoin lähtenyt uusi aika Varkaudessa käyntiin. Eli kaavoitus Joutenlahti- ja Kämärin alueellla. Tietenkin siinä on myös Warkaudenportti mutta se on syrjässä kun ajatellaan Helsingistä ja Jyväskylästä tulevaa liikennettä Joensuuhun. 5 tie ei yksin riitä. Näistä alueista vielä kolmiulotteinen visiokuva niin jo on Navitas kehityksellä mukavaa myydä Varkautta mahdollisille investoijille. Ainoa este on kauppakadun yrittäjät jotka luulee kannattavuuden heikentyvän joka muualla on todettu käyvän päinvastoin. Jo järkikin sanoo että ne jotka nyt käy sekä Pieksänmäeltä että Varkaudesta viikonloppuisin Kuopiossa soppailemassa lisää myös kauppakadun myyntiä sitten kun ne liikkeet löytyy lähempää. Varmaan Husu niiden edustajana joutuu kahden tulen väliin mutta toivottavasti olet ajanhengessä ja ajattelet Varkauden parasta. Onhan se matkailullisestikkin hieno maisematie jos 23 kulkisi junaradan vierellä ja Taipaleessa kanavan ylitse jossa sillan kannen alla kanavan valvonta ja muutenkin voisi olla sillä kohtaa majakkamainen näköalatorni.

6

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shang? who?

      höyrypään eli varkkilan kommenttia, vai onko höyrypää loukkaava? Well anyway, keep on rockin!!!

      • Huumoria pitääkin olla. Minäkin jos sanon jotain höyrypääksi katson aina sen jälkeen peiliin. Se ei valehtele vaan näyttää totuuden. Se onkin mielenkiintoista että nää asiassa pysyvät höyrypäät on meidän suomalaisten hyvinvoinnin takana. Valitettavasti nykyhallitus on romuttamassa sitä.


      • Varkkila

        Onhan se sinulle niin tärkeää ajanvietettä...Buahhahahahaaaaa!


    • Varkkila

      kun se nyt on sinulle niin tärkeä juttu. Kaavoitus valmiiksi, ihan hyvä juttu. Kuka sen rakentamisen sitten rahoittaa, onkin epävarma juttu. Miten käy Kauppakadun liikkeiden, huono juttu.
      Ollaan siis yhtä mieltä kaavoituksesta, mutta muilta osin sitten taidat olla taas aikaslailla positiivisesti liikkeellä. Jos se rahoittaja löytyy, niin siitä pitää tehdä kerralla todella iso kompleksi, muuten se jää muiden varjoon.

    • Uivelox

      Kallis laituri Pirtinvirrassa sopisi hienosti maiseman ihailupaikaksi. Liekkö vielä sammuttaja loikkarin yksityisaluetta. Kristillisdemokraateille kallis ja rakas asia.

    • Anonyymi

      lihapullat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe