Suurkiitos Tsuparille ja Reiskolle

Nyt on vihdoin lähtenyt uusi aika Varkaudessa käyntiin. Eli kaavoitus Joutenlahti- ja Kämärin alueellla. Tietenkin siinä on myös Warkaudenportti mutta se on syrjässä kun ajatellaan Helsingistä ja Jyväskylästä tulevaa liikennettä Joensuuhun. 5 tie ei yksin riitä. Näistä alueista vielä kolmiulotteinen visiokuva niin jo on Navitas kehityksellä mukavaa myydä Varkautta mahdollisille investoijille. Ainoa este on kauppakadun yrittäjät jotka luulee kannattavuuden heikentyvän joka muualla on todettu käyvän päinvastoin. Jo järkikin sanoo että ne jotka nyt käy sekä Pieksänmäeltä että Varkaudesta viikonloppuisin Kuopiossa soppailemassa lisää myös kauppakadun myyntiä sitten kun ne liikkeet löytyy lähempää. Varmaan Husu niiden edustajana joutuu kahden tulen väliin mutta toivottavasti olet ajanhengessä ja ajattelet Varkauden parasta. Onhan se matkailullisestikkin hieno maisematie jos 23 kulkisi junaradan vierellä ja Taipaleessa kanavan ylitse jossa sillan kannen alla kanavan valvonta ja muutenkin voisi olla sillä kohtaa majakkamainen näköalatorni.

6

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shang? who?

      höyrypään eli varkkilan kommenttia, vai onko höyrypää loukkaava? Well anyway, keep on rockin!!!

      • Huumoria pitääkin olla. Minäkin jos sanon jotain höyrypääksi katson aina sen jälkeen peiliin. Se ei valehtele vaan näyttää totuuden. Se onkin mielenkiintoista että nää asiassa pysyvät höyrypäät on meidän suomalaisten hyvinvoinnin takana. Valitettavasti nykyhallitus on romuttamassa sitä.


      • Varkkila

        Onhan se sinulle niin tärkeää ajanvietettä...Buahhahahahaaaaa!


    • Varkkila

      kun se nyt on sinulle niin tärkeä juttu. Kaavoitus valmiiksi, ihan hyvä juttu. Kuka sen rakentamisen sitten rahoittaa, onkin epävarma juttu. Miten käy Kauppakadun liikkeiden, huono juttu.
      Ollaan siis yhtä mieltä kaavoituksesta, mutta muilta osin sitten taidat olla taas aikaslailla positiivisesti liikkeellä. Jos se rahoittaja löytyy, niin siitä pitää tehdä kerralla todella iso kompleksi, muuten se jää muiden varjoon.

    • Uivelox

      Kallis laituri Pirtinvirrassa sopisi hienosti maiseman ihailupaikaksi. Liekkö vielä sammuttaja loikkarin yksityisaluetta. Kristillisdemokraateille kallis ja rakas asia.

    • Anonyymi

      lihapullat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      61
      7119
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2773
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1892
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1884
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1848
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1771
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1552
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1467
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1241
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    Aihe