kissanpissalippu

apua lipulle

Hei löysin varastosta kankaisen Vanhan suomalaisen lipun. Mutta lippu on aivan pölyssä ja kissanpisassa ja karvoissa myös. Lippu on paksua kangasta miten puhdistan lipun ja millä pesuaineilla lippua vahingoittamatta.

5

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hthth

      Heitä roskiin se vain.

      • Pyykkäri :)

        Suomen lippu pitää polttaa, jos se on jo käyttökelvoton!
        Roskiin sitä ei saa laittaa eikä muutenkaan kohdella epäkunnioittavasti.

        Pesulassa saattaisivat tietää, mitä pitää tehdä. Mutta jos on hyvälaatuinen kangas, niin tavallinen pesujauhe ja pesukone saattavat tehdä työn ihan helposti. Mutta ei liian kuumaa vettä! Villa kutistuu kuumassa, ja samoin monet keinokuidut.


      • Pyykkäri :) kirjoitti:

        Suomen lippu pitää polttaa, jos se on jo käyttökelvoton!
        Roskiin sitä ei saa laittaa eikä muutenkaan kohdella epäkunnioittavasti.

        Pesulassa saattaisivat tietää, mitä pitää tehdä. Mutta jos on hyvälaatuinen kangas, niin tavallinen pesujauhe ja pesukone saattavat tehdä työn ihan helposti. Mutta ei liian kuumaa vettä! Villa kutistuu kuumassa, ja samoin monet keinokuidut.

        Meillä pestiin vanha suomenlippu 40 asteessa ja valkoinen muuttui turkoosin väriseksi.


    • vaka vanha

      Kun Suomen lippu on aikansa palvellut - esimerkiksi sen valkoinen osa kellertynyt ja sininen haalistunut tai sitä ei voi enää huoltaa siistiksi, tulee se hävittää kansallislipun arvon mukaisella tavalla. Lipun voi hävittää polttamalla tai leikkaamalla se pieniksi palasiksi ja poistamalla palat muutamassa erässä normaalin talousjätteen mukana. Tärkeintä on, ettei lippua voi palasista tunnistaa. Lippua ei saa haudata maahan eikä mereen.

      Käytöstä poistetulle Suomen lipulle ei saa keksiä uusia käyttötarkoituksia, sillä kansallislippu on isänmaallisten tuntojemme juhlava tulkki. Suomalaiset ovat aina suhtautuneet hartaan kunnioittavasti lippuunsa, ja tämän tavan soisi säilyvän.

      Lähde: http://www.juhlitaan.net/liputus/

    • Lippu vintillä

      Miten menettelit? Kerro muillekin, joilla on sama ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      887
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      134
      579
    Aihe